Այս պահին Ժիրայր Սեֆիլյանը Հայաստանի քաղաքացի չէ, հետևաբար չի մասնակցի ընտրություններին. խոսնակ
Վերջին օրերին Շուշիի առանձնակի գումարտակի հրամանատար, «Սասնա ծռեր» կուսակցության ստեղծման նախաձեռնողներից Ժիրայր Սեֆիլյանի ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու մասին իրարամերժ տեղեկություններ տարածվեցին: Նախ հայտարարվեց, թե Սեֆիլյանին մերժել են շնորհել ՀՀ քաղաքացիություն, հետո էլ տարածվեց, թե արդեն շնորհվել է:
Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում «Սասնա ծռեր» կուսակցության մամուլի քարտուղար Վահագն Ավագյանը հստակեցրեց, որ մերժվել է, մասնավորապես, Սեֆիլյանին հետին թվով քաղաքացիություն ստանալու դիմումը, որը ՀՀ պատկան մարմիններին ուղղվել էր և Ժիրայր Սեֆիլյանի, և մի շարք մտավորականների կողմից:
«Մերժման մեջ նշվում էր, որ հետին թվով քաղաքացիություն ստանալ հնարավոր չէ և դրա համար պետք է դիմել դատարան», -ներկայացրեց մամուլի քարտուղարը:
Սակայն, նրա խոսքով, ընթացիկ ամսաթվով ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու հարցում Սեֆիլյանը խոչընդոտների չի հանդիպել:
«Այդ դիմումին դեռ վերջնական պատասխան չենք ստացել, բայց օրերս արդարադատության նախարարի պաշտոնակատար Արտակ Զեյնալյանը հայտարարեց, որ իրենց նախարարությունը դրական է պատասխանել Սեֆիլյանին քաղաքացիություն շնորհելու առաջարկությանը», - ներկայացրեց Վահագն Ավագյանը:
Հիշեցնենք, Զեյնալյանն այդ հայտարարությունն արեց նոյեմբերի 10-ին՝ «Մենք» դաշինքի ստեղծման մասին հուշագրի ստորագրման արարողության ժամանակ՝ պատասխանելով լրագրողների հարցերին:
«Սա մի պրոցես է, որը վերջնական հանգրվանին չի հասել: Այս պահին պարոն Սեֆիլյանը Հայաստանի քաղաքացի չէ», - նշեց մեր զրուցակիցը՝ ընդգծելով, որ 30 տարի շարունակ Սեֆիլյանին անօրինականորեն չի տրամադրվել ՀՀ քաղաքացիություն:
Քանի որ Սեֆիլյանը քաղաքացիություն չունի, հետևաբար չի կարող մասնակցել դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին, և Ավագյանի խոսքով՝ նրա անունը չի կարող լինել «Սասնա ծռեր» կուսակցության համամասնական ցուցակում:
Ի դեպ, կյուսակցության մամուլի խոսնակը հրաժարվեց ասել՝ ովքեր են ընդգրկվելու կուսակցության համամասնական ցուցակում: Սակայն ավելի վաղ Aysor.am-ը տեղեկացրել էր, որ այս կուսակցության համամասնական ցուցակը գլխավորելու է Վարուժան Ավետիսյանը, իսկ երկրորդ հորիզոնականում լինելու է քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանը:
Հարցին, թե վատ չի՞ զգում Ժիրայր Սեֆիլյանը, որ չի կարող օգնել կուսակցությանը, ներկայացված լինելու համամասնական ցուցակում, Ավագյանը պատասխանեց. «Պարոն Սեֆիլյանն այնքան դժվարություններ ու խնդիրներ է տեսել, հաղթահարել, որ նման խնդիրը երբեք Ժիրայր Սեֆիլյանի համար չի կարող լինել խոչընդոտ այդ առումով»:
Այդուհանդերձ, Ժիրայր Սեֆիլյանը կմասնակցի «Սասնա ծռեր» կուսակցության քարոզարշավին և կաջակցի ընկերներին:

Жирайр Сефилян пока не является гражданином Армении, посему не может участвовать в парламентских выборах – пресс-секретарь «Сасна црер»
12/11/2018 17:44
В последние дни распространились противоречивые сведения о предоставлении гражданства одному из инициаторов создания партии «Сасна црер», командиру Шушинского особого батальона Жирайру Сефиляну. Сначала было объявлено о том, что Жирайру Сефиляну отказано в гражданстве Армении, затем распространились сведения, что ему присуждено гражданство.
В беседе с корреспондентом Aysor.am пресс-секретарь партии «Сасна црер» Ваагн Авагян уточнил, что в частности отклонено заявление о предоставлении гражданства от заднего числа, которое было направлено в соответствующие органы Жирайром Сефиляном и рядом представителей интеллигенции.
«В отказе отмечается, что получить задним числом гражданство невозможно и для этого нужно обратиться в суд», - сказал пресс-секретарь.
Однако, по его словам, в вопросе получения гражданства в текущем месяце Жирайр Сефилян с препятствиями не столкнулся.
«Окончательный ответ на это заявление пока не получен, но на днях и.о. министра юстиции Артак Зейналян заявил, что министерство положительно ответило на предложение о предоставлении гражданства Сефиляну», - отметил Ваагн Авагян.
Напомним, Артак Зейналян заявил об этом 10 ноября, отвечая на вопрос журналистов
во время церемонии подписания меморандума о создании блока «Мы».
«Это процесс, который еще не завершился. В настоящее время господин Сефилян не является гражданином Армении», - отметил Зейналян, подчеркнув, что 30 лет назад Жирайру Сефиляну незаконно не было предоставлено гражданство Армении.
Поскольку у Жирайра Сефиляна нет гражданства, он не может участвовать в парламентских выборах 9 декабря и, по словам Авагяна, его имя не может быть включено в список партии «Сасна црер».
Кстати, пресс-секретарь партии отказался назвать имена вошедших в пропорциональный список «Сасна црер» людей. Ранее Aysor.am сообщал, что пропорциональный список партии «Сасна црер» возглавит Варужан Аветисян, на втором месте находится политолог Степан Григорян.
На вопрос, не переживает ли Жирайр Сефилян, что не может помочь партии и не представлен в пропорциональном списке, Ваагн Авагян ответил: «Господину Сефиляну пришлось видеть и преодолеть столько трудностей и проблем, что в данном контексте это не может быть для него препятствием».