Իրանի զինված ուժերը պատրաստ են ապահովել երկրի նավթային լցանավերի պաշտպանությունը
Իրանի բանակի փոխհրամանատար Մահմուդ Մուսավին հայտարարել է, որ Իսլամական հանրապետության զինված ուժերը պատրաստ են ապահովել երկրի նավթային լցանավերի պաշտպանությունը՝ անկախ  ստացվող սպառնալիքներ:
«Իրանի զինված ուժերը պատրաստ են, ինչպես և նախկինում, շարունակելու օժանդակություն ցույց տալ մեր առևտրական նավատորմին և նավթային լցանավերին սպառնալիքներին դեմ հանդիման, որպեսզի մենք կարողանանք ծովային ուղիներն օգտագործել մեր շահերի ապահովման համար», - մեջբերում է ISNA գործակալությունը Մուսավիի խոսքը:
ԱՄՆ-ն նոյեմբերի սկզբին լիամասշտաբ պատժամիջոցներ է սահմանել Իրանի տրանսպորտային հատվածի դեմ: Ծովային բեռնափոխադրումների բնագավառում պատժամիջոցների տակ հայտնվածների թվում նշված են Իրանի ազգային ծովային փոխադրողը՝ «Իրանի Իսլամական Հանրապետության նավագնացային փոխադրումներ» (IRISL) ընկերությունը, «Իրանի ազգային լցանավային ընկերություն (NITC) նավթափոխադրող հսկան: Ցուցակում նաև  ավելացված են IRISL-ի 65 դուստր ընկերություններ և դրանց հետ կապված անձինք:

ВС Ирана готовы обеспечить защиту нефтяных танкеров страны
Вооруженные силы Ирана готовы обеспечить безопасность нефтяных танкеров страны перед лицом поступающих угроз, заявил заместитель командующего армией Ирана Махмуд Мусави.
"Вооруженные силы Ирана готовы, как и в прошлом, продолжить оказывать поддержку нашего торгового флота и нефтяных танкеров перед лицом угроз, чтобы мы могли использовать морские каналы для обеспечения наших интересов", — приводит агентство ISNA слова Мусави.
Соединенные Штаты в начале ноября ввели полномасштабные санкции против иранского транспортного сектора. Среди тех, кто попал под санкции в области морских грузовых перевозок, значится национальный морской перевозчик Ирана, "Судоходные перевозки Исламской Республики Иран" (IRISL), нефтяной транспортный гигант "Национальная Иранская Танкерная Компания" (NITC). В список также добавлены 65 дочерних компаний IRISL и связанные с ними лица.