Հաշուքջիի գործի պատճառով Գերմանիան արգելել է Սաուդյան Արաբիայի 18 քաղաքացիների մուտքը երկիր
Գերմանիան արգելել է Սաուդյան Արաբիայի 18 քաղաքացիների մուտքը երկիր, որոնք, հնարավոր է, կապ ունեն  լրագրող Ջամալ Հաշուքջիի սպանության հետ՝  Ստամբուլում թագավորության գլխավոր հյուպատոսարանում, Բրյուսելում հայտարարել է ԳԴՀ-ի արտաքին գործերի նախարար Հայկո Մաասը:
Սաուդցի լրագրող Հաշուքջին, որը հայտնի է Էր Ռիադի քաղաքականության վերաբերյալ իր քննադատական հոդվածներով, անհետացել էր հոկտեմբերին 2-ին Ստամբուլում Սաուդյան Արաբիայի գլխավոր հյուպատոսություն այցելելուց հետո:
Հոկտեմբերի 20-ին Սաուդյան իշխանությունները հայտնել էին, որ լրագրողը սպանվել է դիվանագիտական առաքելության շենքում տեղի ունեցած կոնֆլիկտի ժամանակ: Համաշխարհային հանրությունը խստիվ դատապարտել է այդ հանցագործությունը՝ Էր Ռիադին կոչ անելով թափանցիկ հետաքննություն անցկացնել:

Германия запретила въезд 18 подданным Саудовской Аравии из-за дела Хашкаджи
Германия закрыла въезд 18 подданным Саудовской Аравии, которые, возможно, причастны к убийству журналиста Джамаля Хашкаджи в генконсульстве королевства в Стамбуле. Об этом заявил в понедельник в Брюсселе глава МИД ФРГ Хайко Маас, сообщило агентство DPA.
Саудовский журналист Хашкаджи, известный критическими статьями о политике Эр-Рияда, пропал при посещении генконсульства Саудовской Аравии в Стамбуле 2 октября. 20 октября саудовские власти сообщили, что журналист был убит в здании дипмиссии в результате конфликта. Мировое сообщество резко осудило это преступление, призвав Эр-Рияд провести прозрачное расследование.