Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է Մարտունիի ավագ դպրոցի, Սևանի մարզադաշտի վերակառուցման աշխատանքների ընթացքին (Լուսանկարներ)
19/11/2018 18:30
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Գեղարքունիքի մարզ կատարած այցի շրջանակում ծանոթացել է Մարտունիի ավագ դպրոցի, Սևանի քաղաքային մարզադաշտի վերակառուցման աշխատանքների ընթացքին և ներկա գտնվել Գավառի Լևոն Քալանթարի անվան վերակառուցված դրամատիկական թատրոնի բացման արարողությանը, տեղեկացնում է վարչապետի մամուլի ծառայությունը:
Նիկոլ Փաշինյանի առաջին կանգառը եղել է Մարտունու Տ. Աբրահամյանի անվան ավագ դպրոցում: Պատասխանատուները շրջայցի ընթացքում կառավարության ղեկավարին են ներկայացրել իրականացված աշխատանքները: Նշվել է, որ 2016 թվականից սկսված շինաշխատանքների համար ներդրվել է շուրջ 700 մլն դրամ՝ Համաշխարհային բանկի «Կրթության բարելավում» ծրագրի շրջանակում: Ուսումնական հաստատությունն աշխատանքների արդյունքում ոչ միայն հիմնանորոգվել է, այլև համալրվել ժամանակակից գույքով, դասապրոցեսի համար անհրաժեշտ տեխնիկական միջոցներով: Ավագ դպրոցը, որն իր դռները կբացի գալիք տարվա սկզբից, հնարավորություն ունի ընդունել մինչև 350 աշակերտ, սակայն այստեղ առայժմ սովորելու է միայն 250-ը:
Այնուհետև Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Գավառի Լևոն Քալանթարի անվան դրամատիկական թատրոն, որի վերակառուցման աշխատանքները սկսվել էին դեռևս 2011 թվականից: Ծրագրի իրականացման նպատակով պետական բյուջեից ծախսվել է 780 մլն դրամ: Նիկոլ Փաշինյանը շրջել է թատրոնում և ծանոթացել իրականացված աշխատանքներին: Վարչապետի պաշտոնակատարը կարևորել է թատրոնի վերակառուցումը և համոզմունք հայտնել, որ այն կնպաստի Գեղարքունիքի մարզում մշակութային կյանքի ակտիվացմանը: «Մեր կառավարությունը մշակույթի ոլորտում իրականացնում է ռազմավարական նշանակություն ունեցող ծրագիր: 360 հազար աշակերտ պետական բյուջեի ֆինանսավորմամբ հնարավորություն է ստանալու տարեկան մեկական անգամ այցելել թատրոն, թանգարան և դասական համերգ: Սա համարում եմ շատ կարևոր ներդրում, ինչը թույլ կտա ոչ միայն ավելացնել մշակութային օջախների հաճախելիությունը, այլև կնպաստի մշակույթի հանրահռչակմանը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատարը տեղեկացրել է, որ «Քո արվեստը» ծրագրի շրջանակում էլ կրթական հաստատություններ են այցելելու գրողներն ու արվեստագետները և վարելու դասընթացներ: «Համոզված ենք, որ Լևոն Քալանթարի անվան դրամատիկական թատրոնի բացումը կարևոր նշանակություն կունենա, և այն հանդիսատեսի պակաս չի զգա»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ շեշտելով, որ մշակույթի ոլորտը ՀՀ կառավարության համար համարվում է առաջնահերթություն: Նա տեղեկացրել է, որ պետությունը 400 մլն դրամով ավելացրել է թատրոնների, թանգարանների և համերգասրահների ֆինանսավորումը, սակայն վերջիններս պետք է նաև բարձրացնեն իրենց կառավարման մակարդակը և քայլեր ձեռնարկեն, որպեսզի հանդիսատեսը ցանկանա գնալ հենց իրենց թատրոն:
Մարզ կատարած այցի ավարտին Նիկոլ Փաշինյանը եղել է Սևանի քաղաքային մարզադաշտում և ծանոթացել այստեղ կատարված աշխատանքներին: Քաղաքային իշխանությունները տեղեկացրել են, որ մարզադաշտը վերակառուցվել է Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի հետ համագործակցությամբ: Մարզադաշտում կառուցվել է տրիբունա, հիմնանորոգվել են սանհանգույցները, կատարվել է պարսպապատում: Մարզադաշտում տեղադրվել է արհեստական ժամանակակից խոտածածկ: Ակնկալվում է, որ արդեն հաջորդ մրցաշրջանում այստեղ ելույթներ կունենա Սևան քաղաքի «Սևան յունիոր» ակումբը, որը Հայաստանի առաջին խմբի ընթացիկ առաջնությունում ընթանում է առաջին հորիզոնականում և մեծ է հավանականությունը, որ գալիք տարի հանդես կգա բարձրագույն խմբում:

Никол Пашинян ознакомился с процессом ремонта школы Мартуни и стадиона Севана
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян в рамках визита в Гегаркуникскую область ознакомился с ходом реконструкции старшей школы Мартуни, стадиона города Севан и присутствовал на церемонии открытия отремонтированного Драматического театра Гавара имени Левона Калантара, сообщает пресс-служба правительства Армении.
Первой остановкой Никола Пашиняна была старшая школа города Мартуни имени Т.Абрамяна. Ответственные лица представили и.о. главы правительства выполненные работы. Было отмечено, что с 2016 года для строительных работ было инвестировано около 700 млн драмов в рамках программы Всемирного банка «Улучшение образования».
В результате работ учебное заведение не только было отремонтировано, но и оснащено необходимым для занятий современным техническим оборудованием. Средняя школа, которая откроет свои двери с начала следующего года, сможет принять до 350 учеников, однако пока что здесь будет учиться всего 250 учеников.
Затем Никол Пашинян посетил в Гаваре Драматический театр им. Левона Калантара, ремонт которого начался еще в 2011 году. Из государственного бюджета на реализацию программы было выделено 780 млн драмов. Никол Пашинян прошелся по театру и ознакомился с реализованными работами. Исполняющий обязанности премьер-министра подчеркнул важность реконструкции театра и выразил уверенность, что это будет способствовать активизации культурной жизни в Гегаркуникской области.
«Наше правительство реализует стратегически важную программу в сфере культуры. 360 тысяч учеников в рамках финансированию из государственного бюджета будут иметь возможность раз в год посещать театры, музеи и классические концерты. Я считаю это очень важным вкладом, который позволит не только увеличить посещаемость культурных центров, но и поспособствует популяризации культуры», - сказал Никол Пашинян.
Исполняющий обязанности премьер-министра сообщил, что в рамках программы «Твое искусство» писатели и деятели искусства будут посещать учебные заведения и проводить там занятия.
«Мы уверены, что открытие Драматического театра им. Левона Калантара будет иметь большое значение, и у вас не будет недостатка зрителей», - сказал Никол Пашинян, подчеркнув, что сфера культуры является приоритетом для правительства Армении. Он отметил, что государство увеличило финансирование кинотеатров, музеев и концертных залов на 400 миллионов драмов, однако последние также должны повысить уровень менеджмента и предпринять шаги, чтобы зрители захотели пойти именно в их театр.
В конце своего визита в область Никол Пашинян посетил городской стадион Севана и ознакомился с проделанной здесь работой. Городские власти сообщили, что стадион был реконструирован в сотрудничестве с Федерацией футбола Армении. Построена новая трибуна, отремонтированы туалеты, а также построена ограда. На стадионе установлен современный искусственный газон. Ожидается, что в следующем сезоне на этом стадионе будет выступать клуб «Севан юниор», который занимает первое место в первой лиге Армении и велика вероятность, что в следующем году клуб будет выступать в высшей лиге Армении.