Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունները կարտացոլեն հակամարտության իրական պատկերը և կողմերը. Վիկտոր Սողոմոնյան (Տեսանյութ)
01/12/2018 12:40
ԼՂ երբեք չի եղել անկախ Արդբաջանի կազմում, բոլորին է սա հայտնի, «Լազարևյան ակումբի» լիագումար նիստի ժամանակ ասաց քաղաքագետ, քաղաքական գիտությունների թեկնածու, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը։
«Սա պատմական փաստ է և քննարկման ենթակա չէ։ Հասկանալի է, որ Ադրբեջանի կողմից այս հարցը միշտ կասկածի տակ է դրվում, բայց այս մասին Բաքվի ներկայացրած փաստարկները որևէ քննադատության չեն դիմանում», - նշեց նա։
Սողոմոնյանն ընդգծեց՝ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է մնա անկախ հանրապետություն, հետագայում պետք է ինքը որոշի՝ ուզում է մնալ այդպիսին, թե միանա Հայաստանին:
Նա անդրադարձավ նաև բանակցություններին Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցության հարցին:
«Հաճախ եմ հանդիպում հրապարակումների այն մասին, թե ով և երբ դուրս հանեց Ղարաբաղը բանակցություններից: Որպես կանոն՝ պնդվում է, թե իբր դա տեղի ունեցավ այն բանից հետո, երբ Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչները ՀՀ-ում բարձր պաշտոններ զբաղեցրեցին: Մինչդեռ դա այդպես չէ, ես ձեր ուշադրությունն եմ ուզում հրավիրել Ժիրայր Լիպարիտյանի 1996-1997 թթ-ին արված հայտարարություններին և նույն թվականներին ՀՀ ԱԳՆ հայտարարություններին, որտեղ ասվում է՝ ՀՀ-ն համաձայնվել է, որ ԼՂ-ն որոշ ժամանակ չմասնակցի բանակցություններին և դրանք տարվեն ՀՀ և Ադրբեջանի նախագահների ու դրանց պաշտոնական ներկայացուցիչների միջև: Հենց այդ պահից էլ ԼՂ-ն դադարեց բանակցություններին մասնակցել, ինչը խախտեց բանակցությունների բնականոն ձևաչափը: Այսօր պետք է փաստել՝ ԼՂ վերադարձը բանակցային սեղան առավել ևս Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև բանակցությունները կարտացոլեն հակամարտության իրական պատկերը և կողմերը», - ասաց նա:

Return of Karabakh to table of negotiations to reflect real picture of conflict: Viktor Soghomonyan
Karabakh has never been part of independent Azerbaijan, political analyst, head of Armenia’s second president’s office Viktor Soghomonyan said at the Lazarev Club’s session today.
“It is a historic fact and is not a subject for discussion. It is clear that Azerbaijan always doubts this issue, but Baku’s arguments do not resist any criticism,” he said.
Soghomonyan said that Nagorno Karabajh must remain independent state and decide whether it wants to stay independent or become Armenia’s part.
“As to Karabakh’s participation in the peace talks, I often meet publication on who and when withdrew Karabakh from talks. As a rule it is being stated as if it happened after Karabakh representatives took high posts in Armenia but it is not so. I draw your attention on the statements of Zhirayr Liparityan in 1996-1997 and statements of Armenian Foreign Ministry which said that Armenia agreed over temporary suspension of Karabakh’s participation and the talks have been conducted between the presidents of Armenia and Azerbaijan and their official representatives. From that moment Karabakh stopped participating in the talks which violated the normal format of the negotiations,” he said, adding that Karabakh’s return to table of negotiations will reflect the real picture of the conflict.