Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունները կարտացոլեն հակամարտության իրական պատկերը և կողմերը. Վիկտոր Սողոմոնյան (Տեսանյութ)
01/12/2018 12:40
ԼՂ երբեք չի եղել անկախ Արդբաջանի կազմում, բոլորին է սա հայտնի, «Լազարևյան ակումբի» լիագումար նիստի ժամանակ ասաց քաղաքագետ, քաղաքական գիտությունների թեկնածու, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը։
«Սա պատմական փաստ է և քննարկման ենթակա չէ։ Հասկանալի է, որ Ադրբեջանի կողմից այս հարցը միշտ կասկածի տակ է դրվում, բայց այս մասին Բաքվի ներկայացրած փաստարկները որևէ քննադատության չեն դիմանում», - նշեց նա։
Սողոմոնյանն ընդգծեց՝ Լեռնային Ղարաբաղը պետք է մնա անկախ հանրապետություն, հետագայում պետք է ինքը որոշի՝ ուզում է մնալ այդպիսին, թե միանա Հայաստանին:
Նա անդրադարձավ նաև բանակցություններին Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցության հարցին:
«Հաճախ եմ հանդիպում հրապարակումների այն մասին, թե ով և երբ դուրս հանեց Ղարաբաղը բանակցություններից: Որպես կանոն՝ պնդվում է, թե իբր դա տեղի ունեցավ այն բանից հետո, երբ Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչները ՀՀ-ում բարձր պաշտոններ զբաղեցրեցին: Մինչդեռ դա այդպես չէ, ես ձեր ուշադրությունն եմ ուզում հրավիրել Ժիրայր Լիպարիտյանի 1996-1997 թթ-ին արված հայտարարություններին և նույն թվականներին ՀՀ ԱԳՆ հայտարարություններին, որտեղ ասվում է՝ ՀՀ-ն համաձայնվել է, որ ԼՂ-ն որոշ ժամանակ չմասնակցի բանակցություններին և դրանք տարվեն ՀՀ և Ադրբեջանի նախագահների ու դրանց պաշտոնական ներկայացուցիչների միջև: Հենց այդ պահից էլ ԼՂ-ն դադարեց բանակցություններին մասնակցել, ինչը խախտեց բանակցությունների բնականոն ձևաչափը: Այսօր պետք է փաստել՝ ԼՂ վերադարձը բանակցային սեղան առավել ևս Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև բանակցությունները կարտացոլեն հակամարտության իրական պատկերը և կողմերը», - ասաց նա:

Переговоры между Нагорным Карабахом и Азербайджаном отразят истинное положение и стороны конфликта – Виктор Согомонян
01/12/2018 14:21
Нагорный Карабах никогда не был в составе независимого Азербайджана, это всем известно, заявил сегодня политолог, руководить офиса второго президента Армении Роберта Кочаряна Виктор Согомонян в ходе заседания «Лазаревского клуба» в Ереване.
«Это исторический факт и не подлежат какому-либо обсуждению. Понятно, что именно этот факт ставится под сомнение азербайджанской стороной, однако представляемые официальным Баку за все годы конфликта аргументы не выдерживают никакой критики», - отметил Виктор Согомонян.
Виктор Согомонян подчеркнул, что Нагорный Карабах должен оставаться независимым государством, которое сам решит свое будущее – оставаться таким или воссоединиться с Арменией.
Он обратился также к участию Арцаха в переговорном процессе.
«Нередко встречаю публикации о том, кто, когда и как вывел Нагорный Карабах из переговорного процесса. Как правило, утверждается, что это произошло якобы тогда, когда представители Нагорного Карабаха заняли высшие государственные посты в Армении. Однако это не так. Обращаю ваше внимание на заявление Жирайра Липаритяна в 96-97 гг. и МИД Армении тех же лет, которые сводятся к одному – для того, чтобы повысить эффективность переговоров, армянская сторона согласилась на то, чтобы Нагорный Карабах какое-то время не участвовал в переговорах, а переговоры велись бы между президентами Армении и Азербайджана и их законными представителями.  Именно с этого момента  НКР перестала участвовать в переговорах, что нарушило естественный формат переговоров. Мы сегодня должны констатировать, что возвращение Карабаха за стол переговоров и, более того, проведение переговоров между НКР и Азербайджаном отразит истинную конфигурацию сторон конфликта», - сказал Виктор Согомонян.