Փարիզում լիցեյականները բողոքի զանգվածային ակցիա են անցկացնում
Փարիզում ուրբաթ տեղի է ունենում ավագ դպրոցի աշակերտների բողոքի ընդգրկուն ակցիա, որին մասնակցում են մի քանի հարյուր երիտասարդներ և աղջիկներ:
Երիտասարդությունը սկսել է դեպի Ստալինգրադի հրապարակ շարժվել տեղի ժամանակով 11-ին կողմերը: Լիցեյականները գալիս են ինչպես երկու-երեք հոգով, այնպես էլ մեծ կազմակերպված խմբերով:
Հրապարակ մտնող յուրաքանչյուր խմբին դիմավորում են բարձրաձայն խրախուսական բացականչություններով:
«Այժմ երկրում աճում է սոցիալական դժգոհությունը: Փողոցներ են դուրս եկել «դեղին բաճկոններ» շարժումը. որովհետև ժողովուրդն այլևս չի կարող հանդուրժել:
Դուրս ենք եկել նաև մենք՝ որպես երիտասարդություն, որպես այս երկրի ապագա», - РИА Новости-ին պատմել է լիցեյականների միավորման՝ Լուի անունով ներկայացուցիչը:
Առայժմ բողոքի ակցիան տեղի է ունենում հանգիստ մթնոլորտում: Երիտասարդները ծափ են տալիս, ուրախանում հանդիպմանը, երգում են պարտիզանների Bella Ciao երգը ևբացականչություններ անում, այդ թվում. «Մակրոն, դու  պարտվել ես, երիտասարդությունը փողոցներում է»:

В Париже проходит масштабная акция протеста лицеистов
Масштабная акция протестов учащихся старшей школы, участие в которой принимают несколько сотен молодых людей и девушек, проходит в пятницу в Париже, передает корреспондент РИА Новости.
Молодежь стала подтягиваться на площадь Сталинград к 11 часам парижского времени. Лицеисты приходят как по двое-трое, так и большими организованными группами. Каждую заходящую на площадь компанию встречают громкими одобрительными возгласами.
"Сейчас в стране растёт социальное недовольство. На улицы вышли "желтые жилеты" - потому, что народ не может больше терпеть. Вышли и мы - как молодёжь, как будущее этой страны. Мы заканчиваем обучение в школах и не знаем, что делать дальше, как поступить учиться. Власти якобы открыли диалог с нами, но не слушают нас", - рассказал РИА Новости представитель объединения лицеистов по имени Луи.
Пока акция протеста проходит в спокойной атмосфере. Молодые люди хлопают в ладоши, радуются встрече, поют песню партизан Bella Ciao и выкрикивают кричалки, в числе которых - "Макрон, ты проиграл - на улицах молодёжь".