Citi-ն՝ ԱՄՆ-ի և Չինաստանի առևտրային պատերազմների հետևանքով համաշխարհային շուկաների կորուստների մասին
08/12/2018 14:16
Միջազգային շուկաներում ակտիվները 5-10 տոկոսով ավելի թանկ կարժենաին, եթե չլինեին ԱՄՆ-ի և Չինաստանի միջև առևտրային վեճերը, ասել է Citi Private Bank-ի միջազգային ներդրումային բաժնի պետ Դեյվիդ Բեյլինը:
Ինչպես նշում է փորձագետը՝ EMEA Media Summit Citi-ի շրջանակում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, առևտրային պատերազմները կմնան 2019 թվականին հիմնական ռիսկերից մեկը: Բացի այդ, նա առաջարկում է ներդրողներին հաշվի առնել Brexit-ի  և իտալական բանկերի ռիսկերը:
Ըստ Բեյլինի՝ Citi Private Bank-ը ակնկալում է EPS-ի (մեկ բաժնետոմսի շահույթ) աճի գլոբալ մասշտաբով նվազում ՝2018 թվականին 16 տոկոսից մինչև  2019-ին  8 տոկոս:
Միևնույն ժամանակ, համաշխարհային տնտեսության աճը, ըստ նրա գնահատականների, կդանդաղի 2019 թվականին, սակայն մնալու է 3 տոկոսից բարձր՝ 2018 թվականի վերջի դրությամբ 3,3 տոկոսից հետո:
Փորձագետների կարծիքով՝ համաշխարհային ֆոնդային բորսայի ընդհանուր եկամուտը 2019 թվականին կկազմի 7 տոկոս, իսկ պարտքի շուկան`1 տոկոս: Բեյլինն առաջարկում է որդեգրել ընտրովի մոտեցում՝ հաջորդ տարի ներդրումներ կատարելիս:
ԱՄՆ-ը «սակագնային պատերազմ» է սկսել Չինաստանի նկատմամբ՝ ներդնելով չինական ապրանքների համար 250 միլիարդ դոլարի մաքսեր: Չինաստանը հայելային է արձագանքել:

Citi оценил потери мировых рынков от торговых войн США и Китая в 5-10% цены активов
Активы на мировых рынках стоили бы на 5-10% дороже, если бы не торговые споры США и Китая, считает руководитель международного инвестиционного департамента Citi Private Bank Дэвид Бейлин.
Как сообщил эксперт на встрече с журналистами в рамках EMEA Media Summit Citi, торговые войны останутся одним из основных рисков в 2019 году. Кроме того, он рекомендует инвесторам учитывать риски Brexit и итальянских банков.
По словам Бейлина, в Citi Private Bank ожидают снижения темпов роста EPS (прибыль на акцию) в мировом масштабе с ожидаемых 16% в 2018 году до 8% в 2019 году. При этом рост мировой экономики, по его оценкам, в 2019 году замедлится, но останется выше 3%, после 3,3% по итогам 2018 года.
По прогнозам эксперта, совокупный доход мирового рынка акций по итогам 2019 года составит 7%, а долгового рынка - 1%.
Бейлин рекомендует придерживаться избирательного подхода при инвестировании в следующем году.
США развернули против Китая "тарифную войну", обложив ввозными пошлинами китайские товары на сумму $250 млрд. Китай ответил зеркально.