Կա ընտրովի մոտեցում լրատվամիջոցների նկատմամբ. Բորիս Նավասարդյանը` Aysor.am և այլ ԶԼՄ-ներ իրավապահների կատարած այցի մասին
11/12/2018 14:01
Կարող ենք հասկանալ քննչական մարմինների շահագրգռվածությունը, որ կա հանրային ակնկալիք իրենց գործողությունների նկատմամբ, բայց դա չի նշանակում, որ քննչական մարմինները պիտի արհամարհեն այն հանգամանքները, որոնք կարևոր են արդար քննության համար, այդ թվում` խոսքի և ԶԼՄ-ների ազատությունը, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը` անդրադառնալով ընտրություններից առաջ Aysor.am-ի և News.am-ի, դրանից առաջ էլ YerevanToday-ի հանդեպ հետապնդումներին:
«Նրանք ցանկանում են լրատվամիջոցներին և լրագրողներին իրենց օգնող անձանց թվին գումարել, այն դեպքում, երբ նրանք այլ խնդիր ունեն լուծելու: Մենք տեսանք լրատվամիջոցների գործունեությանը խոչընդոտող հանգամանքներ և մի քանի անգամ մեր ու մեր գործընկեր կազմակերպությունները փորձում էին հորդորել, որ նրբանկատ պետք է լինել ԶԼՄ-ների նկատմամբ, բայց, փաստորեն, մենք համարժեք պատասխան չտեսանք, և այդ մտահոգիչ գործընթացը պահպանվում է», - ասաց նա:
Ըստ Նավասարդյանի` ԶԼՄ-ների նկատմամբ նման վերաբերմունքը շատ մտահոգիչ է և կարող է բերել իրավապահ մարմինների սանձազերծումների, ինչը, Նավասարդյանի խոսքով, ընդունելի չէ: Բանախոսը նկատեց` իշխանության կողմից հստակ ուղերձ է անհրաժեշտ՝ քննչական մարմինները չպետք է խոչընդոտ լինեն ԶԼՄ-ների համար:
Նավասարդյանը նաև նկատեց, որ վերը նշված լրատվամիջոցների հանդեպ ցուցաբերած վերաբերմունքում «ջոկողություն» կար և իրավական մարմինները կարծում են, որ այսօր ընտրովի վերաբերմունք կարելի է ցուցադրել այսօրվա ընդիմադիր դաշտում գործող լրատվամիջոցների նկատմամբ:
«Կա ընտրովի մոտեցում լրատվամիջոցների նկատմամբ` ում հետ կարելի է այդպես վարվել, ում հետ ոչ: Այստեղ քաղաքական հետապնդում չեմ տեսնում, բայց ընտրովի վերաբերմունք, կարծում եմ, ցուցադրվում է: Առայժմ նախադեպերը քիչ են ու պետք է սա կանգնեցնենք հենց այս փուլում, որպեսզի հետագայում խնդիրը չխորանա», - ասաց նա:

Selective attitude displayed toward mass media: YPC chairman refers to cases with Aysor.am and News.am
11/12/2018 14:06
Investigative bodies should not ignore the freedom of speech and mass media, Chairman of Yerevan Press Club Boris Navasardyan told the reporters on Tuesday, referring to the cases with Aysor.am and News.am as well as a bit different case with YerevanToday.
“They want to make mass media and reporters as their helpers when they have an issue to solve. We have witnessed a number of circumstances impeding the activity of mass media and we urged our partner organizations to be sensitive toward mass media but unfortunately we did not get equivalent response and the worrying processes continue,” he said.
Navasardyan described such attitude toward media rather worrying and unacceptable. He stressed that the authorities should clearly warn the law enforcers not to behave in such way.
The law enforcers think they can display selective attitude toward mass media which currently acts in the opposition field.
“We see a selective approach toward mass media. I do not see a political motivation here, but there is an obvious selective attitude. Currently there are not so many precedents but they should be prevented not to face issues in future,” he said.