Դատարանը մերժել է Վաչագան Ղազարյանին գրավով ազատ արձակելու միջնորդությունը
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը մերժել է Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանին գրավով կալանքից ազատ արձակելու մասին նրա փաստաբանների միջնորդությունը, Aysor.am-ին տեղեկացրեց Ղազարյանի փաստաբան Արմեն Հարությունյանը։
Նրա խոսքով, այսօր ժամը 16։00-ին դատարանը քննելու է նախաքննական մարմնի միջնորդությունը Ղազարյանի խափանման միջոց կալանքի ժամկետը երկարաձգելու մասին։
Փաստաբանը դժվարացավ գնահատել դատարանի կայացրած որոշումը՝ նշելով, որ այսօր ավելի ուշ հանդես կգան հայտարարությամբ։
Ավելի վաղ Aysor.am-ը տեղեկացրել էր, որ Վճռաբեկ դատարանը բավարարել էր գլխավոր դատախազի տեղակալի բողոքը՝ օրինական ուժ տալով առաջին ատյանի դատարանի որոշմանը՝ Վաչագան Ղազարյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին և գրավի կիրառումը ճանաչել էր անթույլատրելի։
Հիշեցնենք՝ ապօրինի հարստացման և փողերի լվացման համար մեղադրվող Վաչագան Ղազարյանի նկատմամբ մեկ անգամ արդեն գրավի խափանման միջոց կիրառվել էր 1 մլրդ դրամի չափով:
Վաչագան Ղազարյանին մեղադրանք էր առաջադրվել ապօրինի հարստացման այսինքն՝ նա ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրերում թաքցրել է իր ունեցած դրամական միջոցների իրական չափի մասին հայտարարագրման ենթակա տվյալները:

Суд отказался освободить Вачагана Казаряна под залог
Суд общей юрисдикции Еревана отказался освободить под залог начальника охраны экс-президента Армении Сержа Саргсяна – Вачагана Казаряна.
Адвокат Армен Арутюнян сообщил Aysor.am, что сегодня в 16:00 будет обсуждено ходатайство следственного органа о продлении срока ареста В.Казаряна.
Ранее Aysor.am, сообщал, что Кассационный суд удовлетворил жалобу прокурора против решения об изменении меры пресечения в отношении Вачагана Казаряна с ареста на освобождение под залог и он был снова заключен под стражу.
Напомним, Апелляционный суд Армении уже один раз удовлетворил ходатайство адвокатов об изменении меры пресечения в виде ареста в отношении обвиняемого в незаконном обогащении Вачагана Казаряна и применил залог в размере 1 млрд. драмов. Размер залога был беспрецедентным и сторона защиты заявила, что эту сумму перечислили друзья Вачагана Казаряна.
Отметим, Вачаган Казарян обвиняется в незаконном обогащении, то есть он сокрыл подлежащие декларированию реальные доходы в представленных в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц декларациях о доходах и имуществе. Вачаган Казарян примерно месяц находился под стражей, однако после решения Апелляционного суда об изменении меры пресечения на подписку о невыезде, уплатил залог в размере 1 млрд. драмов и был освобожден.