«Փաստ». Արշալույսներն այնքան էլ խաղաղ չեն հատկապես Հանրապետական կուսակցության ներսում
«Փաստ» թերթը գրում է. «Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո, ինչպես ասում են, արշալույսներն այնքան էլ խաղաղ չեն հատկապես Հանրապետական կուսակցության ներսում: Խնդիրը միայն դառը հիասթափությունը չէ, որ այս ուժը խորհրդարան չի անցել: Հարցն այն է, որ մեր ունեցած տեղեկություններով, կարծիքների լուրջ բախում է եղել ընտրությունների արդյունքներն ընդունել–չընդունելու, ինչպես նաև Սերժ Սարգսյանի որոշ գործողությունների հետ կապված:
Իհարկե, արդեն պարզ է, որ ՀՀԿ–ականները չեն բողոքարկի: Սակայն մի քանի հանրապետականներ պնդել են, որ անհրաժեշտ է բողոքարկել արդյունքները: Բացի այն, որ նրանք որոշակի կասկածներ ունեն, միևնույն ժամանակ նրանց համոզմամբ՝ դրանով մի քանի խնդիր կլուծեն հատկապես «խոտորնակին խոտորնակ» սկզբունքով. առաջին հերթին՝ ինչպես Փաշինյանն էր իրենց հետ վարվում, այնպես էլ իրենք կվարվեն:
Սակայն մեծ մասն աննպատակահարմար է գտել այս փուլում իրավիճակը սրել՝ հաշվի առնելով հասարակական տրամադրությունները, ինչպես նաև այն հանգամանքը, որ շատ բարդ է լինելու որոշակի փաստեր ներկայացնել, որոնք փոքրիշատե համոզիչ լինեն: Ինչպես երեկ նշել է Դավիթ Հարությունյանը, «տեղեկատվությունը բավարար ծավալ չի կազմում, որ իմաստալից դարձնի բողոքարկումը»:
Մյուս կողմից, ՀՀԿ–ի մեր աղբյուրները պնդում են, որ մի շարք հանրապետականներ խուլ դժգոհություն ունեն Սերժ Սարգսյանից, ով, նրանց համոզմամբ, փաստացի տապալեց կուսակցությունը՝ ապրիլին առաջադրվելով որպես ՀՀ վարչապետ, այս ընտրություններին էլ ցուցակի մեջ միանձնյա որոշմամբ ընդգրկելով Դավիթ Շահնազարյանին ու Արտաշես Գեղամյանին, ավելին՝ նրանց ակտիվորեն ներգրավելով քարոզարշավի մեջ: Այնպես որ, չի բացառվում՝ առաջիկայում իսկապես դրվի կուսակցության ղեկավարի փոփոխության հարցը»:

«Паст»: В Республиканской партии зори не тихие
Газета «Паст» пишет, что после внеочередных парламентских выборов, в Республиканской партии, как говорят, зори не очень тихие. «Дело не только в горьком разочаровании, что политическая сила не прошла в парламент. Вопрос в том, что по нашим сведениям, серьезное столкновение имело место при принятии – непринятии результатов выборов, а также в связи с некоторыми действиями Сержа Саргсяна.
Конечно, уже ясно, что представители Республиканской партии не будут оспаривать результаты выборов. Однако несколько членов партии настаивали на том, что результаты должны быть оспорены. Кроме того, что у них есть определенные сомнения, при этом, по их мнению, тем самым решится несколько проблем, и в первую очередь принцип «какой привет, такой ответ» – как Пашинян в свое время обращался с ними, так и они должны сейчас обращаться с ним.
Однако большая часть посчитала нецелесообразным обострять ситуацию на данном этапе, учитывая общественные настроения, а также то обстоятельство, что будет очень сложно представить конкретные, мало-мальски убедительные факты. Как вчера отметил Давид Арутюнян, «нет информация достаточного объема, чтобы сделать обжалование осмысленным».
С другой стороны, как утверждают наши источники в Республиканской партии, ряд республиканцев недовольны Сержем Саргсяном и, по их убеждению, он фактически провалил партию, выдвинувшись в апреле в качестве премьер-министра, включив на этих выборах единоличным решением в список партии Давида Шахназаряна и Арташеса Гегамяна, и более того, в активную предвыборную агитацию. Посему не исключается, что в ближайшее время будет поставлен вопрос смены руководителя партии», - пишет газета.