Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավարը դեմ է արտահայտվել բրեքսիտի մասին համաձայնագրի վերանայմանը
Գերմանիայի արտգործնախարար Հայկո Մաասը դեմ է Եվրամիության կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու պայմանների մասին համաձայնագրի փոփոխություններին, հայտնում է  Deutschlandfunk ռադիոկայանին:
«Կարգավորումը, որին մենք հասել ենք, այսպես կոչված backstop-ն, արդեն զիջում է: Այժմ բրիտանացիներն ուզում են, որ դրա ժամկետը սահմանափակ լինի կամ բրիտական կողմի համար միակողմանիորեն չեղարկման հնարավորություն ունենա: Ինձ շատ դժվար է պատկերացնել, որ այս կետը ԵՄ անդամ պետությունները հավանության կարժանացնեն», - Deutschlandfunk ռադիոկայանին ասել է Մաասը:
Backstop-ը  ժամանակավոր մեխանիզմ է, որը կոչված է կանխել Հյուսիսային Իռլանդիայի և Իռլանդիայի Հանրապետության միջև սահմանին ապրանքների և մարդկանց ստուգման ներդրումը:
«Չի կարող այնպես լինել, որ պայմանները թելադրվեն միայն միակողմանիորեն: Այսպիսով  այդ տեքստը, որին պետք է համաձայնեն ԵՄ բոլոր անդամ պետությունները, արդեն ոչ թե բանակցությունների հիմք է, այլ որոշամն հիմք է», - ասել է նա:

Глава МИД Германии выступил против пересмотра соглашения по Brexit
Глава МИД ФРГ Хайко Маас выступил против изменения в соглашении об условиях выхода Великобритании из ЕС.
"Урегулирование, которого мы достигли, так называемый backstop, уже является уступкой. Теперь британцы хотят, чтобы его срок был ограничен или в одностороннем порядке подлежал отмене британской стороной. Мне очень трудно представить, что этот пункт встретит одобрение у государств-членов ЕС", - заявил Маас в интервью радиостанции Deutschlandfunk.
Backstop является временным механизмом, призванным предотвратить введение досмотра товаров и людей на границе между Северной Ирландией и Ирландской Республикой.
"Не может быть, чтобы условия диктовались только в одностороннем порядке. Таким образом, это текст, с которым в конечном итоге должны согласиться все государства-члены ЕС, является уже не основой переговоров, а основой решения", - отметил глава МИД ФРГ.