Ուրսուլա Բերնսը նշանակվել է ՎԵՈՆ խմբի գլխավոր տնօրեն
Աշխարհում կապի և ինտերնետ ծառայությունների առաջատար պրովայդեր VEON խումբը (NASDAQ և Euronext Amsterdam: VEON), որի մաս է կազմում նաև Հայաստանում Beeline-ը՝ հայտարարում է խմբի նախագահի և գլխավոր տնօրենի պաշտոնում Ուրսուլա Բերնսին նշանակելու մասին:
Ուրսուլա Բերնսը 2017 թ.-ի հուլիսից եղել ՎԵՈՆ-ի Տնօրենների խորհրդի նախագահը, իսկ  2018 թ.-ի մարտից՝ կատարել է գործադիր տնօրենի պարտականությունները: Այս ընթացքում նա  ամբողջ խմբում հաջողությամբ ներդրել է պարզեցված կառուցվածք, առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնելով զարգացող շուկաներին:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է նշանակվել ՎԵՈՆ-ի նախագահի և գլխավոր տնօրենի պաշտոնում: Ընկերությունն աշխատում է բազմազան շուկաներում, որոնք առանձնանում են բնակչության աճով, որտեղ սրընթաց մեծանում է սմարթֆոն ունեցողների թիվը: Սա հստակ վկայում է ՎԵՈՆ-ի համար գոյություն ունեցող բազմաթիվ զարգացման հնարավորությունների մասին: Ես սիրով շարունակելու եմ առաջնորդել ՎԵՈՆ-ին դեպի էլ ավելի մեծ հաջողություններ», - նշեց Ուրսուլա Բերնսը:
«Խորհուրդը տպավորված է Ուրսուլայի աշխատանքի արդյունավետությամբ և ընկերության կառավարմամբ: Ղեկավար կազմը հոյակապ համագործակցություն է ցուցադրում և կենտրոնացած է ռազմավարական առաջնահերթությունների կատարման վրա: Ուրսուլան ՎԵՈՆ-ին առաջնորդել է 2,9 միլիարդ դոլար արժողությամբ մեծ գործարքի իրականացման ընթացքում՝ կապված Իտալիայի համատեղ ձեռնարկության վաճառքի հետ,  և ապահովել է կայուն գործառնական ցուցանիշներ եռամսյակի ընթացքում: Մենք վստահ ենք, որ նրա աշխատանքը որպես նախագահ և գլխավոր տնօրեն կօգնի հետագա բարեփոխումների հասնել ամբողջ ընկերությունում» - նշել է ՎԵՈՆ-ի Խորհրդի տնօրեն պարոն Ջուլիան Հորն-Սմիթը:
Ուրսուլա Բերնսի մասին
2018թ.-ի մարտին Ուրսուլա Բերնսը դարձել է ՎԵՈՆ-ի Գործադիր տնօրեն՝ անցած տարի որպես Տնօրենների խորհրդի նախագահ նշանակվելուց հետո: Ուրսուլա Բերնսը մեծ աշխատանքային փորձ ունի այնպիսի խոշոր միջազգային կազմակերպություններում, որոնք առնչվել են տեխնոլոգիական փոփոխությունների անհրաժեշտության հետ:
2010թ.-ից մինչև 2017թ.-ը նա եղել է Xerox կորպորացիայի Խորհրդի նախագահը, իսկ 2009թ.-ից մինչեւ 2016թ.-ը աշխատել է որպես Գլխավոր տնօրեն: Նա գլխավորել է Exxon Mobil-ի, Nestlé-ի և Uber-ի Տնօրենների Խորհուրդը:
ՎԵՈՆ-ի մասին
ՎԵՈՆ-ը NASDAQ-ում և Euronext Amsterdam-ում գրանցված՝ կապի և ինտերնետ ծառայությունների պրովայդեր է, որի գլխավոր գրասենյակը գտնվում է Ամստերդամում: Լրացուցիչ տեղեկատվության համար խնդրում ենք այցելել՝ http://www.veon.com:

VEON appoints Ursula Burns as Chairman and CEO
VEON Ltd. (NASDAQ and Euronext Amsterdam: VEON), a leading global provider of connectivity and internet services headquartered in Amsterdam, today announces the appointment of Ursula Burns as Chairman and CEO, effective immediately.
Ms. Burns has served as Chairman of the VEON Board of Directors since July 2017 and as Executive Chairman since March 2018, during which time she has successfully introduced a simplified corporate structure including a leaner operating model along with an increased focus on emerging markets.
Ms. Burns said: “I am honoured to be appointed Chairman and CEO of VEON. The company operates in a diverse group of markets, with growing populations and rapidly increasing smartphone ownership. This clearly presents a host of growth opportunities for VEON as we seek to build on the positive momentum that we are seeing across the business. I look forward to continuing to lead VEON towards more success and increased shareholder value.”
“The Board has been impressed with Ursula’s performance and leadership of the Company. The management team are clearly working well together and focused on delivering against strategic priorities. Ursula has led VEON through a major transaction in the sale of its Italy joint venture for $2.9 billion and overseen a period of solid quarterly operational performance. We are confident that with her as Chairman and CEO there will be further improvements across the business,” commented Sir Julian Horn-Smith, a director on VEON’s Board.
About Ursula Burns
On 27 March 2018, Ursula Burns became VEON’s Executive Chairman following her appointment the previous year as Chairman of the Board of Directors. Ms. Burns has extensive international experience of large companies confronting technology change in their industries.
She was Chairman of the Board of the Xerox Corporation from 2010 to 2017 and Chief Executive Officer from 2009 to 2016. She is a director of the boards of Exxon Mobil, Nestlé and Uber.
President Barack Obama appointed her to help lead the White House national program on Science, Technology, Engineering and Math (STEM), and she served as chair of the President's Export Council.
Ms. Burns also counsels other community, educational and non-profit organizations including the Ford Foundation and the Massachusetts Institute of Technology (MIT) Corporation. She is a member of the National Academy of Engineers and the American Academy of Arts and Sciences. Ms. Burns holds a master's degree in mechanical engineering from Columbia University and a bachelor's in mechanical engineering from Polytechnic Institute of New York University.
About VEON
VEON is a NASDAQ and Euronext Amsterdam-listed global provider of connectivity and internet services, headquartered in Amsterdam.  For more information visit: http://www.veon.com.