Շարունակելու ենք աշխատել ու ներկայացնել մեր փաստարկները՝ հիմնավորելով մեր անմեղությունը. Արմեն Գևորգյան
14/12/2018 16:37
Ես կարծում եմ, որ այս պահի դրությամբ կայացվել է իրոք արդար որոշում, այնքանով, ինչքանով հաշվի են առնվել մեր փաստարկները, այսօր Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում ՀՔԾ միջնորդության վերաբերյալ որոշման հրապարակումից հետ հայտարարեց նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյա Արմեն Գևորգյանը։
Հիշեցնենք՝ այսօր Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշել էր մերժել ՀՔԾ-ի միջնորդությունը Գևորգյանին կալանավորելու մասին։
Այդուհանդերձ, ըստ նախկին պաշտոնյայի, դա չի նշանակում, որ այսպիսով գործն ավարտվել է։
«Մենք շարունակելու ենք աշխատել, մենք շարունակելու ենք ներկայացնել նաև մեր փաստարկները՝ հիմնավորելով մեր անմեղությունը, ներկայացված մեղադրանքների անհիմն լինելը», - հայտարարեց Գևորգյանը։
Նա նկատեց, որ արդեն երկու օր է՝ բացակայում է աշխատանքից ու իր գործատուն դրա պատճառով վրդովված է։
«Թույլ տվեք գնամ գործի», - ժպտալով ասաց Գևորգյանը՝ հրաժարվելով պատասխանել լրագրողների հարցերին։
Այդուհանդերձ, լրագրողները հիշեցրին երեկ փաստաբանի խոսքը, որ եթե դատարանը մերժեց միջնորդությունը, Արմեն Գևորգյանը հանրությանը կփոխանցի դատարանում արած իր հայտարարությունը։
Ի պատասխան՝ նախկին պաշտոնյան ասաց. «Իմ հայտարարությամբ ես փորձել եմ ներկայացնել իմ անցած ճանապարհը, ինչով եմ զբաղված եղել վերջին 20 տարիներին՝ վերադառնալով Հայաստանից, ինչ սկզբունքներով եմ կազմակերպել իմ աշխատանքը պետական համակարգում, իմ կարծիքով ինչ օգուտ եմ բերած եղել մեր պետությանը և խնդրել եմ դատարանին հաշվի առնել մի քանի հանգամանքներ, որոնք կալանավորման համար հիմք չպետք է հանդիսանան»։
Ինչ վերաբերում է մարտիմեկյան իրադարձություններին իր առնչությանը, Գևորգյանն ասաց, որ քննությունը կպարզի բոլոր հանգամանքները և հավելեց.
«Մարտի 1-ի դեպքերի վերաբերյալ մինչ այժմ կայացված վճիռներ կան, որոնցում արձանագրված է՝ ով ինչ մեղք է ունեցել։ Ինձ համար նույնպես անակնկալ է եղել, երբ 4 ամիս հետո մեղադրանքը փոփոխվել, լրացվել է՝ հաշվի առնելով, որ երբ օգոստոսին արդարադատությանը խոչընդոտելու մեղադրանքն առաջադրվել էր իմ նկատմամբ, այն ժամանակ արդեն մյուսներին սահմանադրական կարգը տապալելու մեղադրանքն առաջադրվել էր։ Ի՞նչ փոխվեց 4 ամիսների ընացքում, չգիտեմ։ Խնդրում եմ՝ ժամանակ տվեք մի փոքր մտածեմ, գուցե առաջիկա օրերին մամուլի ասուլիս հրավիրեմ, կպատասխանեմ բոլոր հարցերին»։

Armen Gevorgyan to continue working hard to prove his innocence
The Yerevan court of general jurisdiction has made a fair decision considering the arguments we have presented, ex deputy PM Armen Gevorgyan said after the court denied the SIS’s petition to arrest Gevorgyan.
The former high ranking official though said that it does not mean that everything is over.
“We will continue working, presenting our arguments, grounding our innocence and proving that the accusations are ungrounded,” Gevorgyan said.
He also said that for already two day he fails to go to work and his employer is rather frustrated. “Let me now go to work,” Gevorgyan said, refusing to answer other questions of reporters.
The reporters though reminded yesterday’s words of attorney who said if the court denies petition the statement made by Gevorgyan in the court will be presented.
Former high ranking official said in his statement he tried to present the way he passed, what he dealt with during the past 20 years, the principles he based on in his work in the state system, the usefulness of his activity for the state and asked the court to consider it all while making the decision.
As to the relation to March 1 case he said the investigation will reveal all the circumstances and added that there are decisions which clearly fix the guilt of each. “It was a surprise to me that additions were made in my case after 4 months. In August when I was charged with impeding the implementation of justice all others were charged with overthrowing constitutional order. What has changed during these four months, I do not know,” he said, asking for time to think. He also said that he will more probably convene a press conference during these days to answer all the questions of reporters.