Շարունակելու ենք աշխատել ու ներկայացնել մեր փաստարկները՝ հիմնավորելով մեր անմեղությունը. Արմեն Գևորգյան
14/12/2018 16:37
Ես կարծում եմ, որ այս պահի դրությամբ կայացվել է իրոք արդար որոշում, այնքանով, ինչքանով հաշվի են առնվել մեր փաստարկները, այսօր Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում ՀՔԾ միջնորդության վերաբերյալ որոշման հրապարակումից հետ հայտարարեց նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյա Արմեն Գևորգյանը։
Հիշեցնենք՝ այսօր Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը որոշել էր մերժել ՀՔԾ-ի միջնորդությունը Գևորգյանին կալանավորելու մասին։
Այդուհանդերձ, ըստ նախկին պաշտոնյայի, դա չի նշանակում, որ այսպիսով գործն ավարտվել է։
«Մենք շարունակելու ենք աշխատել, մենք շարունակելու ենք ներկայացնել նաև մեր փաստարկները՝ հիմնավորելով մեր անմեղությունը, ներկայացված մեղադրանքների անհիմն լինելը», - հայտարարեց Գևորգյանը։
Նա նկատեց, որ արդեն երկու օր է՝ բացակայում է աշխատանքից ու իր գործատուն դրա պատճառով վրդովված է։
«Թույլ տվեք գնամ գործի», - ժպտալով ասաց Գևորգյանը՝ հրաժարվելով պատասխանել լրագրողների հարցերին։
Այդուհանդերձ, լրագրողները հիշեցրին երեկ փաստաբանի խոսքը, որ եթե դատարանը մերժեց միջնորդությունը, Արմեն Գևորգյանը հանրությանը կփոխանցի դատարանում արած իր հայտարարությունը։
Ի պատասխան՝ նախկին պաշտոնյան ասաց. «Իմ հայտարարությամբ ես փորձել եմ ներկայացնել իմ անցած ճանապարհը, ինչով եմ զբաղված եղել վերջին 20 տարիներին՝ վերադառնալով Հայաստանից, ինչ սկզբունքներով եմ կազմակերպել իմ աշխատանքը պետական համակարգում, իմ կարծիքով ինչ օգուտ եմ բերած եղել մեր պետությանը և խնդրել եմ դատարանին հաշվի առնել մի քանի հանգամանքներ, որոնք կալանավորման համար հիմք չպետք է հանդիսանան»։
Ինչ վերաբերում է մարտիմեկյան իրադարձություններին իր առնչությանը, Գևորգյանն ասաց, որ քննությունը կպարզի բոլոր հանգամանքները և հավելեց.
«Մարտի 1-ի դեպքերի վերաբերյալ մինչ այժմ կայացված վճիռներ կան, որոնցում արձանագրված է՝ ով ինչ մեղք է ունեցել։ Ինձ համար նույնպես անակնկալ է եղել, երբ 4 ամիս հետո մեղադրանքը փոփոխվել, լրացվել է՝ հաշվի առնելով, որ երբ օգոստոսին արդարադատությանը խոչընդոտելու մեղադրանքն առաջադրվել էր իմ նկատմամբ, այն ժամանակ արդեն մյուսներին սահմանադրական կարգը տապալելու մեղադրանքն առաջադրվել էր։ Ի՞նչ փոխվեց 4 ամիսների ընացքում, չգիտեմ։ Խնդրում եմ՝ ժամանակ տվեք մի փոքր մտածեմ, գուցե առաջիկա օրերին մամուլի ասուլիս հրավիրեմ, կպատասխանեմ բոլոր հարցերին»։

Продолжим работать и представлять аргументы для обоснования нашей невиновности – Армен Геворкян
«Считаю, что на данный момент действительно принято справедливое решение, поскольку учтены наши аргументы», - заявил сегодня после оглашения решения суда общей юрисдикции Еревана бывший вице-премьер Армении Армен Геворкян.
Напомним, суд общей юрисдикции Ереван не удовлетворил ходатайство Специальной следственной службы Армении об аресте бывшего вице-премьера Армении Армена Геворкяна.
Вместе с тем, по словам Армена Геворкяна, это не значит, что тем самым дело завершилось.
«Мы продолжим работать, продолжим также представлять наши аргументы, чтобы обосновать нашу невиновность и безосновательность выдвинутого обвинения», - сказал Армен Геворкян.
Он отметил, что уже два дня отсутствует на работе, из-за чего его работодатель возмущен.
«Позвольте мне пойти на работу», - сказа улыбаясь Армен Геворкян, отказавшись ответить на вопросы журналистов.
Тем не менее, журналисты напомнили вчерашние слова адвоката о том, что если суд отклонит ходатайство Специальной следственной службы, Армен Геворкян представит обществу содержание своего заявления в суде.
«В заявлении я попытался представить пройденный мною путь, чем занимался в последние 20 лет, вернувшись в Армению. На каких принципах была организована моя работа в государственной системе, какую пользу, на мой взгляд, я принес государству, и попросил суд учесть несколько обстоятельств, которые не должны становиться основанием для ареста», - сказал в ответ Армен Геворкян.
Что касается его связи с событиями 1 марта, то Армен Геворкян заявил, что следствие выяснит все обстоятельства:
«Есть принятые до сих пор судебные приговоры о событиях 1 марта, в которых зафиксировано, кто и в чем виновен. Для меня также было сюрпризом, когда через 4 месяца обвинение было изменено, дополнено, учитывая, что когда в августе мне было выдвинуто обвинение в воспрепятствовании осуществлению правосудия, тогда уже остальным было предъявлено обвинение в свержении конституционного строя. Что изменилось за эти 4 месяца, не знаю. Пожалуйста, дайте мне немного времени подумать, возможно, в ближайшие дни я созову пресс-конференцию и отвечу на все вопросы».
Ранее сообщалось, что Армен Геворкян обвиняется по четырем статьям Уголовного кодекса – «вмешательство в какой бы то ни было форме в деятельность суда в целях воспрепятствования осуществлению правосудия», «содействие в свержении конституционного строя», «получение взятки в особо крупном размере», «легализация имущества, полученного преступным путем». Согласно обвинению, Армен Геворкян оказал давление на судью Валерия Погосяна тем, чтобы последний принял решение в пользу Роберта Кочаряна. Однако судья заявил, что давления на него не было. По этому уголовному делу в качестве меры пресечения в отношении Армена Геворкяна избрана подписка о невыезде.
Напомним, что в свержении конституционного строя обвиняется арестованный экс-президент Армении Роберт Кочарян. В 2008 году А.Геворкян был секретарем Совета национальной безопасности при президенте Армении. В апреле 2018 года он был назначен вице-премьером Армении.