Հունգարիայում բողոքի ցույցի մասնակիցները շրջափակել են պետական հեռուստատեսության շենքը
Հունգարիայի մայրաքաղաք Բուդապեշտում շարունակվում են աշխատանքային նոր օրենսգրքի դեմ և վարչապետ Վիկտոր Օրբանի քաղաքականության դեմ բողոքի ցույցերը:
Երկուշաբթի՝ դեկտեմբերի 17-ի երեկոյան, մոտ 1000 մարդ հավաքվել է MTVA հանրային հեռուստատեսության շենքի շուրջ, իսկ խորհրդարանի ընդդիմադիր կուսակցության մի քանի պատգամավոր ներխուժել է շենք՝ փորձելով բարձրաձայնել բողոքողների պահանջները:
«Մենք ուզում ենք խոսել մամուլի ազատության մասին և հայտնի դարձնել «ստրկության օրենքի» դեմ բողոքող հազարավոր ցուցարարների պահանջները»,- ասել է Հունգարիայի սոցիալիստական կուսակցության ներկայացուցիչ Բերտալան Տոտը մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Ընդդիմադիրները մեղադրել են MTVA-ին «վաճառված լինելու համար: Հեռուստաընկերության անվտանգության աշխատակիցները դուրս են հանել շենք ներսխուժած երկու ընդդիմադիր պատգամավորի:

Протестующие в Венгрии осадили здание гостелекомпании
В столице Венгрии продолжаются протесты против нового трудового законодательства, допускающего резкое повышение сверхурочных часов работы, а также против политики правительства премьер-министра Виктора Орбана.
Вечером в понедельник, 17 декабря, около тысячи человек собрались перед зданием общественной медиакомпании MTVA, а несколько депутатов оппозиционных партий венгерского парламента ворвались в него, добиваясь того, чтобы были оглашены требования протестующих.
"Мы хотим говорить о свободе прессы и распространить требования тысяч демонстрантов против "закона о рабстве", − заявил председатель Венгерской социалистической партии Берталан Тот в ходе импровизированной пресс-конференции.
Оппозиционеры обвинили MTVA в ангажированности. По их словам, медиакомпания является "не частным телевидением" партии Орбана, а "телевидением венгерского народа, финансируемым из его налогов".
Сотрудники службы безопасности MTVA вытеснили двух оппозиционных депутатов из здания. Еще одному парламентарию потребовалась медицинская помощь.