Աշխարհի առաջին բլոկչեյն-բանկը կլինի Մալայզիայում
Մալազիան մտադրություն ունի գործարկել աշխարհում առաջին ֆիզիկական բլոկչեյն-բանկը: Դա CGCX.io, Archipelago Group և IBH Capital ընկերությունների համատեղ նախագիծն է, որոնք այդպիսով ցանկանում են «նվազեցնել ավանդական ներդրումների և կրիպտոարժույթի աշխարհի» միջև տարանջատումը:
Բանկի աշխատանքի տեխնիկական կողմը կապահովի Սինգապուրի CGCX.io կրիպտոարժութային ընկերությունը, որը զբաղվում է թվային ակտիվների փոխանակման ծառայությունների մատուցմամբ, նաև տրամադրում է բազմաֆունկցիոնալ դրամապանակ:
Ընկերության օրական 10 մլն դոլարով առևտրային ծավալը կարող է ապահովել գործունեության համար հուսալի ֆինանսական բազա: Վերջերս ընկերությունը նաև ICO է ներգրավվել է 32,5 մլն դոլար:
Բլոկչեյն-բանկի գործառնությունների անվտանգությունն ապահովելու է մալայզական ապահովագրական Archipelago խումբը: Ներդրումների և ակտիվների կառավարումն իրականացնելու է IBH Capital-ը, որը պատկանում է IBH Investment Bank-ին:
Ներդրումային բլոկչեյն-բանկը տեղակայվելու է Լաբուանում: Նախքան գործարկումը՝ CGCX.io-ն առաջարկում է բոլոր շահագրգիռ կողմերին միանալ նոր համայնքին:
Ի դեպ, փորձագետների կարծիքով, 2019 թվականին ավանդական բանկերը բազմաթիվ ծառայություններ կառաջարկեն՝ կապված կրիպտոարժույթների հետ:

Малайзия запустит первый в мире блокчейн-банк
В Малайзии планируют запуск первого в мире физического блокчейн-банка. Это совместный проект компаний CGCX.io, Archipelago Group и IBH Capital, которые тем самым хотят «сократить разрыв между традиционным инвестированием и миром криптовалют.
Технический аспект работы банка будет осуществляться криптовалютной компанией CGCX.io из Сингапура, которая занимается широким спектром услуг по обмену цифровых активов, а также представляет многофункциональный кошелёк. Ежедневный объём торгов компании в $10 млн. способен обеспечить прочную финансовую базу для её деятельности. Совсем недавно компания также привлекла $32,5 млн. в ICO.
Безопасность операций блокчейн-банка будет обеспечивать малайзийская страховая группа Archipelago. Управление инвестициями и активами будет возложено на компанию IBH Capital, принадлежащую IBH Investment Bank.
Инвестиционный блокчейн-банк будет расположен в Лабуане. До его запуска компания CGCX.io приглашает всех заинтересованных сторон присоединиться к новому сообществу. Однако на сайтах Archipelago Group и IBH Capital будущий проект пока не анонсирован.
Кстати, по прогнозам экспертов, в 2019 году традиционные банки откроют множество сервисов, связанных с криптовалютами.