Տպավորություն կա, որ գաղտնալսման գործը մարսվեց, բայց դրա ձայնը դեռ կլսեք եվրոպական դատարաններից․ Մարուքյան
17/01/2019 11:50
Տպավորություն կա, որ գաղտնալսման գործը մարսվեց գնաց, ուրեմն իմացեք չի մարսվել, ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը։
«Դրա ձայնը դեռ կլսեք եվրոպական դատարաններից։ Պատահական չէր, որ ԱԺ նախագահից հետաքրքրվեցի, թե արդյոք մենք էս խորհրդարանում պատրաստվում ենք կանչել ու լսել մարդկանց, հասկանանք՝ ինչ դատավորներ են զանգում ու ո՞ւր են զանգում, ինչի՞ համար են զանգում։ Գաղտնալսման մասով գործ կա հարուցված, բայց ոնց որ ձեն-ձուն չկա, հարցնող չկա՝ ի՞նչ եղավ, ես կոնկրետ հարցնելու եմ», - ասաց Մարուքյանը։
Դատարաններին անդրադառնալով՝ Մարուքյանը նշեց, որ ստեղծվել է իրավիճակ, երբ դատավորները խուսափում են քրեական գործերով գործ քննելուց:
«Գործադիր իշխանությունը պետք է հստակ ձևակերպումներ տա, որ այսօր ՀՀ-ում փաստաբանները պաշտպանված են։ Նրանք պիտի պաշտպանվեն պետության կողմից, դատարանները պիտի լինեն անկախ, և դրանք ոչ թե հայտարարությունների տեսքով պետք է լինեն, այլ՝ գործողությունների։ Հասել ենք նրան, որ թերթի խմբագիրն ա բողոքում իշխանություններից, ընդ որում՝ հեղափոխությանը սատարած թերթի խմբագիր, ո՞ւր են ՀՀ մեդիա կազմակերպուննները», - նկատեց պատգամավորը։
Մարուքյանն ընդծեց՝ այսօր իրավական ոլորտում նույն պրակտիկան է շարունակվում, ինչ նախորդ իշխանությունների օրոք էր:
«Նախաքննության մարմնի կողմից արգելքներ կան։ Այն ժամանակ հիմնավորվում էր, որ պատգամավորը իրավունք չունի քննիչի կողմից տեսակցության արգելք ունեցող մարդուն տեսակցել, նույն պրակտիկան շարունավում է։ Այս հիմնավորման հիման վրա ես, Նիկոլը չէինք կարում Ժիրայր Սեֆիլյանին տեսնել, հիմա նույն հիմնավորումը գործում է։ Սա ի՞նչ է նշանակում, այս ի՞նչ եք անում», - ասաց ԼՀԿ պատգամավորը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ «Youtube» տեսահոսթինգում հրապարակվել էր ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի և ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի հեռախոսազրույցը, որտեղ իրավապահ մարմինների բարձրաստիճան պաշտոնյաները խոսում են մարտի 1-ի քրեական գործով անցնող մեղադրյալների, անելիքների, գործով մեղադրյալ Յուրի Խաչատուրովին կալանավորել-չկալանավորելու մասին։

Создается впечатление, что все забыли об уголовном деле по факту прослушки глав СНБ и ССС, отголоски этого вы еще услышите из ЕСПЧ – Эдмон Марукян
17/01/2019 12:25
Создается впечатление, что все забыли об уголовном деле по факту прослушки телефонного разговора между директором СНБ, начальником ССС и премьер-министром Армении, забыли и переварили это, заявил сегодня в парламенте руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян.
«Отголоски этого еще услышите из Европейского суда по правам человека. Неслучайно я поинтересовался у председателя Национального Собрания, собираемся ли мы в этом парламенте вызывать и выслушать людей, чтобы понять, какие судьи, кому и зачем звонят? Возбуждено дело о прослушке, однако вроде никаких сведений об этом нет, никто не спрашивает, как идет следствие, я конкретно собираюсь спросить», - заявил Марукян.
Обратившись к судам, Эдмон Марукян отметил, что создалась ситуация, когда судьи избегают судебных разбирательств по уголовным делам.
«Исполнительная власть должна четко сформулировать, что сегодня в Армении адвокаты не защищены. Они должны быть защищены государством, суды должны быть независимыми. И это должно быть сделано не в виде заявлений, а посредством действий. Мы дошли до того, когда редактор газеты жалуется на власти, причем редактор газеты, поддержавшей революцию. Чем заняты организаторы медиа сферы Армении?» - отметил депутат.
Эдмон Марукян подчеркнул, что в правовой сфере продолжается та же практика, что и во время прежней власти.
«Орган предварительного следствия чинит препятствия. Тогда аргументировали это тем, что депутат не имеет права видеться с человеком, для которого следователем установлен запрет на свидания, такая практика и сегодня продолжается. Из-за этого обоснования я и Никол не могли видеться с Жирайром Сефиляном, сейчас действует то же самое обоснование. Что это значит, что это вы творите?» - заявил руководитель фракции «Светлая Армения».
Ранее сообщалось, что на видеохостинге YouTube была опубликована аудиозапись телефонного разговора между директором Службы национальной безопасности Артуром Ванецяном и начальником Специальной следственной службы Сасуном Хачатряном, в которой высокопоставленные чиновники правоохранительной системы обсуждают уголовные дела по событиям 1 марта, действия в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна, генсека ОБКБ Юрия Хачатурова и экс-министра обороны Микаела Арутюняна.