Ոստիկանությունն ու ԱԱԾ-ն չպետք է վերածվեն նախարարությունների. Մակունց (Տեսանյութ)
«Իմ քայլը» դաշինքը դեռ չի քննարկել հարցը՝ ոստիկանությունն ու ԱԱԾ-ն պետք է վերածվեն նախարարությունների, թե ոչ, լրագրողներին ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը:
«Խորհրդարանը պետք է ունենա վերահսկողություն այդ կառույցների նկատմամբ: Խորհրդարանն այսօր ունի այդ լծակները: Եթե փորձում ենք ավելի հաշվետու դարձնել այդ կառույցները, պետք է խմբակցությունների հետ գտնել այդ ձևաչափը», - նշեց Մակունցը:
Մակունցի կարծիքով՝ ոստիկանությունն ու ԱԱԾ-ն չպետք է վերածվեն նախարարությունների և ունենան քաղաքական ուղղվածություն:
Դիտարկմանը՝ դրանք վարչապետի, թե կառավարության վերահսկողության տակ պիտի լինեն, Մակունցը նշեց, որ չի կարող հանպատրաստից այդ մասին կարծիք հայտնել:
«Արդեն նշեցի, որ «Իմ քայլում» պաշտոնական քննարկումներ չեն եղել, չեմ ուզում այսպես կարծիք հայտնել այս մասին», - նշեց նա:

Полиция и СНБ не должны превращаться в министерства – Лилит Макунц
Блок «Мой шаг» еще не обсуждал вопрос, должны ли быть Служба национальной безопасности и полиция реорганизованы в министерства, заявила сегодня на брифинге руководитель фракции «Мой шаг» Лилит Макунц.
«Парламент должен контролировать эти структуры. Сегодня у парламента есть такие рычаги. Если мы пытаемся сделать эти структуры более подотчетными, то такой формат нужно искать с фракциями», - отметила Макунц.
По мнению Макунц, полиция и СНБ не должны превращаться в министерства и политизироваться.
На замечание, что под чьим контролем должны быть эти ведомства – премьер-министра или правительства, Макунц ответила, что не готова выразить об этом мнение.
«Уже отметила, что в блоке «Мой шаг» не было официальных обсуждений, посему не хочу выражать об этом мнение», - сказала она.