Նրանք օրական 12-14 ժամ են աշխատում. վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարն «արդարացրել» է պարգևավճար ստացած մարզպետներին
22/01/2019 17:22
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Էդուարդ Աղաջանյանն իր ֆեյսբուքյան էջում անդրադարձել է մարզպետների պարգևավճարների թեմային, գրելով.
«Հետևելով վերջին երկու օրերի ամենահաճախ քննարկվող թեմաներին, ուզում եմ անել մի քանի դիտարկում։ Զարմանալիորեն ամենաքննարկվածը դա մարզպետերի այսպես կոչված «շռայլ» պարգևավճարներն էին։ Եվ այս համատեքստում մեզ որոշները համեմատում են նախկինների հետ, թե իբր տեսեք, սրանք նրանցից առանձնապես չեն էլ տարբերվում։ Ցավոք այս պահին ես որոշ մանրամասներ նախկին գործելակերպի վերաբերյալ չեմ կարող հրապարակել, քանի որ օրենքի պահանջներով եմ կաշկանդված: Սակայն, հաշվի առնելով այն, որ տվյալ հարցի հենց բարոյական կողմն էր ամենահաճախը շահարկվում, հարկ եմ համարում անդրադարձ կատարել հարցի հենց այդ կողմին։
Ես կարծում եմ, որ այս դիսկուրսում ամբողջությամբ անտեսվել է պաշտոնյաների աշխատանքային ժամերից դուրս կատարած աշխատանքը։ Իսկ արդյոք քաղ. հասարակությունը կամ լրագրող հանրությունը տեղյակ է, որ ՀՀ կառավարության գրեթե բոլոր առանցքային պաշտոնյաները (այդ թվում մարզպետերը) միջինը օրական 12-14 ժամ աշխատանքային գրաֆիկով են ապրում, չհաշված շաբաթ-կիրակիները։ Իսկ արդյոք դա ևս հանրային ուշադրության պետք է արժանանա, թե այլ բան չէր էլ ակնկալվում, 14 էլ չէ, պիտի օրական 18 ժամ աշխատեն և ստացած աշխատավարձն էլ հանգանակեն բարեգործական կազմակերպություններին։ Եվս մոտեցում է, կարելի է քննարկել։
Հաջորդ կարևորագույն արձանագրումը հետևյալն է. Չնայած, որ մենք հստակ նպատակ ենք դրել պետական կառավարման ոլորտը մասնավորի հետ մրցունակ դարձնել, առնվազն աշխատավարձերի տեսանկյունից (մենք հավատացած ենք, որ ոլորտի լավագույն մասնագետներին պետական կառավարման համակարգ ներքաշելու այլ տարբերակ չկա), այնուամենայնիվ եղել է հստակ որոշում, որ դա չպետք է լինի բյուջեից հավելյալ միջոցների տրամադրման հաշվին (փաստացի որևէ այլ բյուջետային ֆինանսավորում պահանջող ծրագրի հաշվին), այլ ի հաշիվ միայն հմուտ և արդյունավետ կառավարման արդյունքում ձևավորված խնայողությունների։ Եվ հենց դա մենք իրականացրել ենք։ Ընդ որում, այսքան քննարկված մարզպետարանների հավելավճարների բաշխման աղբյուրների 80%-ը ոչ միայն առաջացել է ուղղակի խնայողությունների արդյունքում, այլ կոնկրետ աշխատավարձային ֆոնդի խնայողությունների հաշվին։
Իհարկե ողջունելի է, որ մամուլը մեր գործունեությանը խոշորացույցով է հետևում, բայց կարծում եմ, այնուամենայնիվ, այս պատմության մեջ օբյեկտիվության մեծ պակաս կա։
Երկրորդ ամենաքննարկված հարցը Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմնի նախկին ղեկավար Արթուր Գրիգորյանի աշխատանքից ազատումն էր։ Հաշվի առնելով, որ կա տպավորություն, թե իբր տվյալ որոշումը անակնկալ էր պարոն Գրիգորյանի համար, հարկ եմ համարում նշել, որ նրան նախապես տեղեկացվել է վարչապետի որոշման մասին։
Հավելեմ նաև, որ տեսչական մարմնի ղեկավարի պաշտոնը վարչական պաշտոն է: Այն հանրային իշխանության մարմիններում նշանակովի պաշտոն է, որը զբաղեցնող պաշտոնատար անձն ապահովում է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ և օրենքներով տվյալ մարմնին վերապահված լիազորությունների արդյունավետ իրականացումը և պատասխանատվություն է կրում իր պաշտոնից բխող նպատակների և խնդիրների իրականացման համար:
Տեսչական մարմնի ղեկավարին պաշտոնից ազատում է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը:
Իսկ առհասարակ կառավարության կադրային նշանակումները և ազատումները միտված են առավել բարձր մակարդակի մասնագետների ներգրավմանը, կառավարության աշխատանքի առավել արդյունավետ կազմակերպմանն ու առաջադրված նպատակների իրականացմանը»։

Они работают по 12-14 часов в день – руководитель Аппарата премьер-министра «оправдал» получивших премии губернаторов
22/01/2019 19:09
Руководитель Аппарата премьер-министра Армении Эдуард Агаджанян обратился на своей странице Facebook к теме выплаченных губернаторам премий.
«Наблюдая за самыми обсуждаемыми в последние два дня темами, хочу сделать несколько замечаний. Удивительно, что самой обсуждаемой темой были так называемые «щедрые» премии губернаторам. И в данном контексте некоторые сравнивают нас с прежними, типа смотрите, эти не очень отличаются от тех. К сожалению, сейчас не могу опубликовать некоторые подробности о прошлом стиле деятельности, поскольку скован требованиями закона. Однако, учитывая то, что больше всего спекулировалась  нравственная сторона этого вопроса, считаю необходимым обратиться именно к этой стороне вопроса.
Я считаю, что в этом дискурсе полностью игнорировалась работа, которую выполнялась должностными лицами вне рабочего времени. А знает ли гражданское общество или журналистское сообщество о том, что практически все ключевые должностные лица правительства Армении (в том числе и губернаторы) живут в среднем в день по 12-14 рабочему графику, не считая субботы и воскресенья. А должно ли это удостаиваться общественного внимания, или другого и не ожидалось: должны работать не 14, а 18 часов в день и пожертвовать свою заплату благотворительным организациям. Это тоже подход, можно обсудить.
Следующая важная констатация. Несмотря на то, что мы поставили четкую цель сделать сферу государственного управления конкурентоспособной с частным сектором, как минимум с точки зрения зарплат (мы уверены, что иного варианта привлечения в систему государственного управления лучших специалистов нет), тем не менее, было четкое решение о том, что это не должно происходить за счет предоставления дополнительных средств из бюджета (фактически за счет требующей бюджетного финансирования какой-либо другой программы), а только за счет образовавшейся экономии в результате умелого и эффективного управления. И именно это мы реализовали. При этом 80% источников распределения столь обсуждаемых доплат областным администрациям образовались не только в результате прямой экономии, а за счет конкретно экономии фонда заплаты», - написал Э.Агаджанян.
Эдуард Агаджанян обратился также ко второму, наиболее часто обсуждаемому вопросу – освобождению от должности бывшего начальника Инспекционного органа охраны природы и недр Артура Григоряна. «Учитывая, что создалось впечатление, будто данное решение стало неожиданностью для Артура Григоряна, считаю необходимым отметить, что он был заранее предупрежден о решении премьер-министра», - отметил Эдуард Агаджанян.
Руководитель Аппарата премьер-министра также отметил, что должность начальника инспекционного органа – административная и руководителя инспекционного органа освобождает от работы премьер-министр Армении, а кадровые назначения и освобождения правительства направлены на привлечение специалистов максимально высокого уровня, наиболее эффективную организацию и выполнение поставленных целей.