Պաշտպանության, առողջապահության, տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարություններում ևս անմասն չեն մնացել պարգևավճարներից. Մանրամասներ
30/01/2019 14:21
2018 թվականի ընթացքում ՀՀ առողջապահության նախարարության աշխատակիցները պարգևատրվել են միայն մեկ անգամ՝ տարեվերջին, ընդ որում՝ 184 աշխատակից պարգևատրվել է հավասարաչափ՝ օրենքով սահմանված առավելագույն թույլատրելի սահմանաչափից պակաս։
Այս մասին Aysor.am-ի հարցին ի պատասխան` տեղեկացրին Առողջապահության նախարարությունից։
Պարգևատրման չափերի վերաբերյալ տեղեկատվություն Առողջապահության նախարարությունից չեն տրամադրել, վկայակոչելով «Աշխատանքային օրենսգրքի» 134-րդ և 199-րդ հոդվածները, համաձայն որի՝ վերոնշյալ տվյալը համարվում է անձնական տվյալ։
ՀՀ տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարությունում ևս եղել են տարեվերջյան պարգևատրումներ։
Այստեղ ևս, ինչպես Առողջապահոեւթյան նախարարությունում, պարգևավճարները չեն գերազանցել օրենքով սահմանված առավելագույն թույատրելի սահմանաչափը։
ՀՀ պաշտպանության նախարարությում էլ նախարարի չորս հրամանով օրենսդրությամբ սահմանված կարգով իրականացվել է անձնակազմի դրամական պարգևատրում։
Վերոնշյալ երեք նախարարություններն էլ հարցմանը պատասխանելիս պարգևատրումների չափը չեն նշել։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ արդարադատության նախարարությունում պարգևավճարները կազմել են դրույքաչափի 87 տոկոսը, սփյուռքի նախարարությունում դեկտեմբեր ամսվա պարգևատրումները կազմել են 6 մլն 656 հազար ՀՀ դրամ, տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունում պարգևավճարների ընդհանուր գումարը կազմել է շուրջ 127 մլն դրամ։

В министерствах здравоохранения, обороны, территориального управления и развития также были выплачены премии
Сотрудники министерства здравоохранения Армении в течение 2018 года получили премию только один раз – в конце года, причем все 184 сотрудника были премированы в равном размере – меньше установленного законом максимального допустимого предела.
Об этом в ответ на запрос Aysor.am сообщили в Минздраве Армении.
Информацию о размере премий в министерстве здравоохранения не предоставили, сославшись на статьи 134 и 199 Трудового кодекса, согласно которым, вышеуказанные данные являются персональными.
В министерстве территориального управления и развития в конце года также были выплачены премии. Здесь, как и в Минздраве, размер премий не превысил установленный законом максимальный допустимый предел.
В министерстве обороны денежное вознаграждение сотрудников было предоставлено в установленном законом порядке – четырьмя приказами министра.
Все три вышеуказанных министерства в ответе на запрос не указали размер выплаченных премий.
Ранее сообщалось, что ставка выплаченных в министерстве юстиции Армении премий составила 87%, в министерстве диаспоры премии составили в декабре 6 млн. 656 тысяч драмов, а общая сумма премий министерстве экономического развития и инвестиций Армении составила около 127 млн. драмов.