Հայ-իրանական հարաբերություններում որևէ առաջընթաց չկա. Փաշինյանի այցը կնպաստի մի շարք խնդիրների լուծմանը
04/02/2019 12:34
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ առաջիկայում Իրան կատարելիք այցն իսկապես շատ կարևոր է, որովհետև զգացվում է, որ հայ-իրանական հարաբերություններում այս պահի դրությամբ որևէ առաջընթաց չկա։ Ակնկալվում է, որ այցը կնպաստի մի շարք խնդիրների լուծմանը, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց իրանագետ Գոհար Իսկանդարյանը։
«Այս այցը մենք վաղուց էինք ակնկալում։ Երբ Նիկոլ Փաշինյանը վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար նշանակվեց, Իրանի կողմից շնորհավորական ուղերձ հնչեց, և վերջինիս հրավիրեցին Իրան։ Կարելի է ասել, որ այս այցին մենք սպասում էինք դեռ մայիսից, անգամ Իրանում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանն էր հայտնել, որ մոտ ապագայում Հայաստանի վարչապետի այցն է կայանալու։
Բայց այցը ձգձգվեց. հիմնական պատճառը, կարծում եմ, կայանում էր նրանում, որ հարևան երկրում բողոքի ակցիաներ էին տեղի ունենում։ Իրականական կողմը, թերևս, խնդրել էր մի փոքր հետաձգել Հայաստանի վարչապետի այցն Իրան։ Ի վերջո, Փաշինյան-Ռոհանի առաջին հանդիպումը տեղի ունեցավ սեպտեմբերին Նյու Յորքում։ Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին այդ հանդիպման ժամանակ կրկին վերահաստատեց հրավերը», - հշեցրեց իրանագետը։
Գոհար Իսկանդարյանի խոսքով, հայ-իրանական հարաբերություններում առկա են բազմաթիվ հարցեր, որոնք շուտափույթ լուծման կարիք ունեն, սակայն երկու երկրների՝ հատկապես տնտեսական բլոկի հարաբերությունների շարժիչ ուժը մնում է էներգետիկան է։
«Կարծում եմ՝ էներգետիկ ոլորտի շրջանակներում կրկին քննարկումներ են լինելու։ Քննարկումը հատկապես պետք է ծավալվի 3-րդ էլեկտրահաղորդման գծի շինարարության ավարտի, դրա բացման և շահագործման շուրջ։ Կարծում եմ՝ այնուամենայնիվ, պետք է անդրադարձ կատարվի նաև Մեղրու ՀԷԿ-ին, որի պարագայում փաստաթղթային գործընթացներն ամբողջովին կատարված են, դիվանագետներն իրենց անելիքներն արել են, բայց գործընթացն առաջ չի գնում։ Պետք է որ անդրադառնան նաև Հայաստանն Իրանի համար տարանցիկ երկիր դարձնելու հնարավորությունը, որպեսզի իրանական բեռները կարողանան Եվրոպա հասնել Հայաստանի տարածքով», - ասաց իրանագետը։
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ Քյոլնում հայ համայնքի հետ հանդիպման ժամանակ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ փետրվարի 27-ին պաշտոնական այցով կմեկնի Իրանի Իսլամական Հանրապետություն:

The upcoming visit of the Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to Iran is really very important considering the stagnation in Armenian-Iranian relations, expert Gohar Iskandaryan said, speaking to Aysor.am.
She said the visit will promote solution of a number of issues.
“We were expecting this visit long ago. After Nikol Pashinyan became acting Prime Minister the Iranian side addressed a congratulatory message and invited Pashinyan to visit Iran,” she said, adding that this visit was expected to take place in May with the Armenian ambassador to Iran Artashes Tumanyan having stated that the visit of the Armenian PM was expected soon.
She said the visit was more probably delayed due to domestic political situation in Iran with the Iranian authorities asking to delay it for a while. Iskandaryan said that the first meeting between Pashinyan and Rouhani took place in New York, during which the Iranian president reconfirmed the invitation.
The expert stressed that there are many issues in Armenian-Iranian relations which need urgent solution.
“I think discussions will be held over cooperation in the energy sector and in particular, reference will be made on the completing the construction of the 3d power line, its opening and exploitation,” she said, adding that reference will more probably be made on Meghri hydro power plant. She said all the documents over it are ready, the diplomats carried out necessary work but the process is not moving forward.
“They should also refer to the opportunities of making Armenia a transit country for Iran to ensure transportation of Iranian products to Europe through Armenia’s territory,” Iskandaryan said.
Speaking in Koln, Germany, Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan stated about paying official visit to Iran on February 27.