Ովքեր 160 հազար դրամով ձեռք են բերել նոր սերնդի ՀԴՄ-ներ, կհրավիրվեն ՊԵԿ և նրանց հետ վերահաշվարկ կիրականացվի. Փաշինյան
05/02/2019 13:29
Քիչ առաջ ավարտվեց իմ հերթական աշխատանքային հանդիպումը ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանի հետ, ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացնում է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հաշվի առնելով քաղաքացիների բողոքներն ու առաջարկները, ՊԵԿ նախագահը որոշում կկայացնի նոր սերնդի ՀԴՄ-ները 160 հազար դրամի փոխարեն 60 հազար դրամով տրամադրել այն սուբյեկտներին, որոնց համար օրենքի ուժով նման ՀԴՄ-ներ ունենալը պարտադիր է դարձել ս/թ հունվարի 1-ից:
Տարաժամկետ վճարման, այսինքն՝ գումարը երկու տարվա ընթացքում վճարելու հնարավորությունը, որը մինչ այս էլ կար, կպահպանվի:
Այս հնարավորությունից, ըստ էության, կօգտվեն շուրջ 25 հազար փոքր եւ միջին սուբյեկտներ:
Հատուկ նշեմ, որ վերը նշված կատեգորիայի, ուշադրություն դարձրեք՝ վերը նշված կատեգորիայի այն սուբյեկտները, ովքեր արդեն 160 հազար դրամով ձեռք են բերել նոր սերնդի ՀԴՄ-ներ, կհրավիրվեն ՊԵԿ եւ նրանց հետ վերահաշվարկ կիրականացվի:
Նշեմ նաեւ, որ ՀԴՄ-ների ոլորտում նույնպես պետական մենաշնորհը հանվում է, եւ քաղաքացիները պահանջվող պարամետրերի ՀԴՄ-ներ բացի համանուն ՊՈԱԿ-ից կարող են ձեռքբերել ցանկացած տեղից. պարամետրերի վերանայման հարցը նույնպես քննարկման փուլում է», - գրել է նա:

Пашинян: Те, кто приобрел кассовые аппараты нового поколения за 160 тысяч драмов, будут приглашены в КГД для перерасчета
05/02/2019 14:16
Немногим ранее завершилась моя очередная рабочая встреча с председателем Комитета государственных доходов Давидом Ананяном, сообщил премьер-министр Армении Никол Пашинян на своей странице в Facebook.
«Учитывая жалобы и предложения граждан, председатель КГД примет решение о предоставлении контрольно-кассовых машин нового поколения вместо 160 тысяч драмов за 60 тысяч драмов тем субъектам, для которых в силу закона наличие подобных кассовых аппаратов стало обязательным с 1 января сего года.
Возможность выплаты в рассрочку, то есть, в течение двух лет, которая была до сих пор, также сохранится.
Этой возможностью, по сути, воспользуются около 25 тысяч малых и средних субъектов.
Особо отмечу, что те субъекты вышеуказанной категории, обратите внимание, вышеуказанной категории, которые уже приобрели ККМ нового поколения за 160 тысяч драмов, будут приглашены в КГД и с ними будет проведен перерасчет.
Отмечу также, что государственная монополия в сфере кассовых аппаратов также устраняется и граждане могут приобрести ККМ требуемых параметров кроме одноименного ГНКО в любом другом месте: вопрос пересмотра параметров также на стадии обсуждения», - написал он.