Երևան համայնքը տրանսպորտային ցանցի մասով ծայրահեղ վատ վիճակում է հայտնվել. քաղաքապետ
Այսօր Երևան համայնքը տրանսպորտային ցանցի մասով ծայրահեղ վատ վիճակում է հայտնվել, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ քաղաքապետ Հայկ Մարությանը:
Նա ընդգծեց, որ օրենքով նախատեսվում է, որ միկրոավտոբուսները 15 տարի շահագործելուց ավելի իրավունք չկա՝ նշելով.
«Մյուս տարի 450 միկրոավտոբուս պետք է լքեն ցանցը, այն դեպքում, երբ օրեկան մոտ 900 միկրոավտոբուս է սպասարկում Երևանը: Այսինքն՝ ուղիղ կեսը չեն կարողանա աշխատել»:
Մարությանն ասաց, որ այս պահին հրատապ կերպով փորձում են լուծել խնդիրները ու նախատեսված է, որ նոր ցանցը պատրաստ կլինի արդեն երկու տարի հետո, բայց հիմա քաղաքապետարանի խնդիրն է հասկանալ՝ ինչ անել այդ երկու տարում.
«Այս երկու տարվա համար մարդիկ պետք է աշխատեն, բայց այս երկու տարվա համար ոչ մեկ ներդրում չի ուզում անի: Այստեղ տարբեր լուծումներ կան և այդ ճանապարհներն այս պահին քննարկում ենք: Կգանք հարցի ամենաօպտիմալ լուծմանը», - ասաց նա:

Транспортная сеть Еревана находится сейчас в крайне плохом состоянии – Айк Марутян
В настоящее время транспортная сеть Еревана находится в крайне плохом состоянии, заявил сегодня журналистам мэр Еревана Айк Марутян.
Он подчеркнул, что согласно закону предусматривается, что микроавтобусы нельзя эксплуатировать больше 15 лет, отметив:
«Уже в будущем году 450 микроавтобусов должны быть выведены из эксплуатации, в том случае, когда Ереван ежедневно обслуживают около 900 микроавтобусов. То есть, ровно половина не смогут работать».
Айк Марутян заявил, что в данный момент пытаются в срочном порядке решить эти проблемы и предусматривается, что новая сеть будет готова уже через два года. Однако  сейчас задача мэрии в том, чтобы понять, что можно сделать в эти два года.
«В течение этих двух лет люди должны работать, однако никто не хочет делать инвестиции на два года. Здесь могут быть разные решения, и мы сейчас обсуждаем эти пути. Мы придем к самому оптимальному решению», - сказал он.