Հնարավորինս շուտ այցելեք «Նուբարաշենում» հացադուլ հայտարարած ցմահ ազատազրկվածներին. Նաիրա Զոհրաբյանի հորդորը՝ Արտակ Զեյնալյանին
19/02/2019 12:44
Ազգային ժողովի մարդու իրավունքների և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը հերթական անգամ այցելել է «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ, հացադուլ հայտարարած ցմահ դատապարտյալներին։
«Քիչ առաջ դուրս եկա «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկից։ Հանդիպեցի հացադուլ հայտարարած ցմահ ազատազրկվածներ` Արմեն Տեր-Սահակյանին, Արամ Խաչիկյանին եւ Ալիկ Գրիգորյանին։ Հանդիպեցի նաեւ հացադուլ հայտարարած կալանավոր Կարեն Հովհաննիսյանին, ով հացադուլի մեջ է փետրվարի 10-ից եւ վերջինիս առողջական վիճակը ես համարում եմ ծայրահեղ լուրջ։
Կարեն Հովհաննիսյանը խոստացավ դադարեցնել հացադուլը, և ես, որպես Մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, խոստացա, որ իր գործի քննությունը կլինի հանձնաժողովի ուշադրության կենտրոնում։
Ինչ վերաբերում է հացադուլ հայտարարած երեք ցմահ ազատազրկվածներին, ապա էստեղ քննարակման խնդիրները շատ են եւ լուրջ են` սկսած պրոբացիոն ծառայության հանդեպ տոտալ անվստահությունից, մինչեւ` մահապատիժը ցմահ ազատազրկմամբ փոխարինելու իրավական խնդիրներով, որոնք որոշ դեպքերում վերանայման կարիք ունեն։
Եվ մեկ էլ մի խնդրանք արդարադատության նախարարին` եթե հնարավոր է, հնարավորինս շուտ այցելեք «Նուբարաշենում» հացադուլ հայտարարած ցմահ ազատազրկվածներին։ Իրենք ձեզ հետ որոշակի խնդիրներ ունեն քննարկելու։ Հատկապես ձեզ հետ։
Մնացած բարդ հարցերը մենք ձեզ հետ կքննարկենք ուրբաթ օրը նախատեսված մեր հանձնաժողովի նիստում», -իր քրեակատարողական հիմնարկ այցելությունից հետո իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է Զոհրաբյանը։

Как можно быстрее посетите объявивших голодовку в УИУ «Нубарашен» пожизненно осужденных – призыв Наиры Зограбян
19/02/2019 13:53
Председатель постоянной парламентской комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Наира Зограбян в очередной раз посетила объявивших голодовку в УИУ «Нубарашен» пожизненно осужденных.
«Немногим ранее вышла из УИУ «Нубарашен». Встретилась с объявившими голодовку пожизненно осужденными Арменом Тер-Саакяном, Арамом Хачикяном и Аликом Григоряном. Встретилась также с объявившим голодовку Кареном Ованнисяном, который проводит голодовку с 10 февраля, и его состояние здоровья я считаю крайне серьезным.
Карен Ованнисян обещал прекратить голодовку и я, как председатель комиссии по защите прав человека и общественным вопросам, обещала, что расследование его дела будет находиться в центре внимания комиссии.
Что касается объявивших голодовку трех пожизненно заключенных, то здесь есть много серьезных проблем, подлежащих обсуждению, начиная с тотального недоверия к пробационной службе, до правовых проблем замены смертного приговора на пожизненное заключение, которые в некоторых случаях нуждаются в пересмотре.
Еще одна просьба к министру юстиции, если возможно, как можно быстрее посетите объявивших голодовку в уголовно-исполнительном учреждении «Нубарашен» пожизненно заключенных. У них есть определенные проблемы, которые должны быть обсуждены с вами. Именно с вами.
Остальные сложные вопросы мы обсудим с вами в ходе запланированного в пятницу заседания комиссии», - написала на своей странице Facebook Наира Зограбян.