Հայ փորձագետների ներկայությունը Սիրիայում ևս մեկ անգամ հաստատում է մեր դաշնակցային հատուկ հարաբերությունները. ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան
21/02/2019 19:17
Այս օրը ոչ միայն ՌԴ-ինն է, այլ մեր ընդհանուր պատմության մասը ու մեր երկուսի տոնը, ՌԴ դեսպանատանը Հայրենիքի պաշտպանի օրվա կապակցությամբ հրավիրված ընդունելությանն ասաց ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկին:
«Պետությունները հիմնվում են իրենց ամուր զինված ուժերի վրա, որով համարվում են նրա ազատության և անկախության երաշխավորները, բայց ժամանակակից աշխարհում կարևոր է մշտապես ունենալ դաշնակից պետությունների օժանդակությունը: Միայն դաշնակիցների միջև ուժեղ և տևական կապերի շնորհիվ է հնարավոր լինում միասնական լուծել միջազգային հանրության առջև ծառացած կարևորագույն խնդիները՝ ապահովելով խաղաղություն և անվտանգություն ինչպես աշխարհում, այնպես էլ տարածաշրջանում», - նշեց նա:
Դեսպանն ընդգծեց, որ այսօր ՀՀ-ՌԴ ռազմական համագործակցությունը ավելի է զարգանում:
«Ռուսական բանակը, որն արդարացիորեն համարվում է աշխարհում ուժեղագույններից մեկը, Հայաստանի հետ կիսվում է տարիների ընթացքում հավաքած փորձով, համագորածկցում է երկկողմանի պրոկետներում: Մենք բարձր ենք գնահատում ՀՀ մասնակցությունը Սիրիայի հումանտիար օգնությանը: Հայ փորձագետների ներկայությունը Սիրիայում ևս մեկ անգամ հաստատում է մեր դաշնակցային հատուկ հարաբերությունները», - նշեց նա:

Presence of Armenian specialists in Syria underline special allied relations between Armenia and Syria: Russian ambassador
21/02/2019 19:41
This day is not just Russia’s but part of our joint history, it is the holiday of our two countries, Russian ambassador to Armenia Sergey Kopirkin told today at the reception in the Russian embassy dedicated to the Day of Homeland’s Defender.
“The states are based on their firm Armed Forces, which are considered the guarantors of their freedom and independence, but in contemporary world it is always necessary to have the support of the ally states. Only thanks to the strong and lasting ties between the allies it is possible to solve the most important issues the international community is facing – ensuring peace and security both in the world and the region,” he stressed.
The ambassador stressed that today the Armenian-Russian military cooperation is developing more.
“The Russian army which is fairly considered one of the strongest in the world, throughout the years shares its experience with Armenia, cooperates in bilateral projects. We attach great significance to Armenia’s participation in the humanitarian mission in Syria. The presence of Armenian specialists in Syria once again underlines our special allied relations,” he noted.