Գվատեմալայի դատախազությունը գործ է բացել երկրի ներկայիս նախագահ Ջիմի Մորալեսի կնոջ՝ Պատրիսիա Մարոկին դե Մորալեսի՝ կոռուպցիային հնարավոր ներգրավման հետաքննության կապակցությամբ,հայտնում է  Prensa Libre պորտալը՝  մեջբերելով  գլխավոր դատախազ Մարիա Կոնսուելո Պորրասի հայտարարությունը:
«Դատախազությունում կոռուպցիայի դեմ հետաքննություն է սկսվել: Մենք արդեն ունենք այդ հետաքննությունը (Մորալեսի կնոջ դեմ)», - մեջբերում է գլխավոր դատախազի հայտարարությունը:
Publinews պորտալի տվյալներով՝ խոսքը 2015 թվականի նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ ամուսինների կողմից չորս բանկային կտրոնների միջոցով 250 հազար կեթսալ ստանալու մասին է (մոտ 32.2 հազար դոլար): Մարդը, ով իբրև թե վճարել է այդ գումարը, ոմն Օտմար Սանչեսը՝ նախագահի ընկերը, այժմ Կենտրոնական ամերիկյան խորհրդարանում պաշտոն է զբաղեցնում:
Ընդ որում Մորալեսները այդ միջոցների ստացման մասին չեն հայտնել  գերագույն ընտրական դատարաին, ինչը խախտում է համարվում:

В Гватемале начали расследование против жены президента
Прокуратура Гватемалы открыла дело в связи с расследованием возможной причастности к коррупции супруги действующего президента страны Джимми Моралеса – Патрисии Маррокин де Моралес.
"В прокуратуре начато расследование против коррупции. У нас уже есть это расследование (против супруги Моралеса – ред.)", - приводит заявление генерального прокурора Марии Консуэло Поррас портал Prensa Libre.
По данным портала Publinews, речь идет о получении супружеской парой 250 тысяч кетсалей (примерно 32,2 тысячи долларов) во время предвыборной кампании 2015 года посредством четырех банковских чеков. Человек, который якобы выплатил эти деньги, некий Отмар Санчес, друг президента, сейчас занимает должность в Центральноамериканском парламенте.
При этом чета Моралесов не сообщила о получении данных средств в верховный избирательный суд, что является нарушением.