Պատրաստվում են թանկացնել գազավորված ըմպելիքների ակցիզային հարկը. Բաբկեն Պիպոյան
Պատրաստվում են թանկացնել բոլոր տեսակի գազավորված ըմպելիքների (բացառությամբ հանքային ջրերի) ակցիզային հարկը, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Իրազեկ և պաշտպանված սպառող» ՀԿ նախագահ Բաբկեն Պիպոյանը։
«Սկզբում պլանավորել էին ակցիզային հարկը բարձրացնել միայն շաքար պարունակող խմիչքների համար, բայց կարծես քննարկում են ամբողջ տեսականին թանկացնելու համար», - ասաց սպառողների շահերի պաշտպանը։
Նրա խոսքով՝ շաքար պարունակող գազավորված խմիչքները կարելի էր առողջապահության նախարարի դրական եզրակացությունով թանկացնել, այդպիսով նաև գնալով սպառման ծավալների նվազեցման։
«Բայց շաքարի փոխարինիչ պարունակող ապրանքների ակցիզային հարկը էժան խմիչքների տեղական արտադրությունը վտանգի տակ է դնում, որովհետև մեկ լիտրի հաշվարկով մոտ 40 դրամի թանկացում է լինելու, դա տանելու է շուկայում ապրանքի առնվազն 20 տոկոս թանկացման։ Սրանց այլընտրանք են դառնալու շատ ցածրակարգ բնական հյութեր կոչվածները։ Եվ քանի որ դրանք էլ որակապես զիջում են, արդյունքում ունենալու ենք ընդամենը իրացման ծավալների նվազում, ինչը իր հերթին չի ապահովելու սպասված մուտքերը բյուջեի մասով, ինչը որ ակնկալում են այս ակցիզային հարկի թանկացումով», - ասաց Բաբկեն Պիպոյանը։
Նա նշեց նաև, թե այս ամենի հետևանքով միայն սոցիալ-տնտեսական ավելի վատ վիճակ ենք ունենալու, որովհետև ինչ-որ խմբի համար ավելի անհասանելի է դառնալու այս ապրանքը, մնացածն էլ սպառելու են, բայց ավելի քիչ։
«Ցավալի է, բայց փաստ՝ հերթական որոշումը առանց լայն լսումների և հետևանքների հաշվարկի: Թանկացման վերաբերյալ եթե քննարկում եղել էլ է, այն եղել է նախնական որոշում կայացնելուց հետ։ Այսինքն՝ ոչ թե քննարկել ենք հասկանալու, արժե այսպիսի որոշում կայացնել, թե ոչ, այլ որոշում ենք կայացնում, հետո նոր քննարկում են։ Դա լավ բան չի, երբ դու պետք է ոչ թե քննարկես, այլ փորձես հակազդել», - եզրափակեց Բաբկեն Պիպոյանը։

В Армении собираются повысить акцизный налог на газированные напитки – Бабкен Пипоян
В Армении собираются повысить акцизный налог на все газированные напитки (за исключением минеральной воды), заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am председатель общественной организации «Информированный и защищенный потребитель» Бабкен Пипоян.
«Вначале планировалось повысить акцизный налог только на напитки, содержащие сахар, но сейчас, кажется, обсуждают вопрос повышения всего ассортимента», - сказал Бабкен Пипоян.
По его словам, согласно положительному заключению министра здравоохранения, можно было повысить цены на все газированные напитки с содержанием сахара, сократив тем самым их потребление.
«Но акцизный налог на продукты с содержанием сахарозаменителей ставит под опасность дешевые напитки местного производства, поскольку из расчета на 1 литр ожидается подорожание на 40 драмов, что приведет как минимум к 40% подорожанию продуктов на рынке. Альтернативой этому станут очень так называемые натуральные соки очень низкого качества. И поскольку они уступают также по качеству, в результате будем иметь всего лишь сокращение объемов реализации, что в свою очередь не обеспечит прогнозируемые поступления в бюджет, которые ожидаются в результате повышения этого акцизного налога», - заявил Бабкен Пипоян.
Он также отметил, что в результате всего этого социально-экономическая ситуация ухудшится, поскольку для каких-то групп эти товары станут более недоступными, а остальные будут потреблять их, но уже в меньшем количестве.
«Печально, но факт, это очередное решение без широких слушаний и обсуждений. Если даже обсуждение относительно подорожания было, то оно состоялось после принятия предварительного решения. То есть, обсуждаем не для того, чтобы понять, стоит ли принимать такое решение, а принимаем решение, потом только его обсуждаем. Это плохо, когда ты вместо обсуждения, пытаешься оказать противодействие», -резюмировал Бабкен Пипоян.