Ուղղակի բիրտ ձևով քանդեցին, այլևս ոչինչ անել հնարավոր չէ. Ճարտարապետների միության նախագահը՝ Խորենացի 13 հասցեի ֆասադի մասին
04/03/2019 13:49
Պարտադիր չէ, որ Խորենացի 13 հասցեի շենքը լիներ ճարտարապետական տեսակետից արժեքավոր ճակատներ ունեցող շենքերի ցանկում, որ չքանդվեր, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Հայաստանի ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանը։
«Ցանկերից շատ բաներ են հանվել, և սա այն դեպքն է, որ կարող է շինությունը տվյալ ցանկում չլինի, բայց ուշադրության արժանանա։ Վերջին հաշվով մնացել էր մի ֆասադ, և դա կարելի էր ներառել նոր կառուցվող շենքի մեջ», - ասաց Մկրտիչ Մինասյանը։
Շենքը, հիշեցնենք, ապամոնտաժվել է 2004 թվականին, պահպանվել է կառույցի միայն ճակատային մասը, որը, ըստ Երևանի քաղաքապետարանի տարածած հաղորդագրության, ճարտարապետական տեսակետից արժեքավոր ճակատներ ունեցող շենքերի կազմում ընդգրկված չէ:
Քաղաքապետարանից նաև պարզաբանել են, որ շենքի մասնավորեցումից հետո սեփականատերերը ճակատային հատվածի պահպանում չեն նախատեսել:
«Ես լսեցի, որ ներդրողը չի ուզեցել դա անել՝ հաշվի առնելով, որ մի քիչ թանկ կարող է լինել։ Դրա համար էլ մենք զրկվում ենք մեր արժեքներից։ Ես համարում եմ, որ դա արժեք ունեցող բան էր, որովհետև ոչ միշտ ենք կարողանում պահպանել։ Սա էլ այդ դեպքերից մեկն է», - ասաց Մինասյանը։
Ճարտարապետների միության նախագահն ասաց, թե որևէ քննարկում չի եղել ճարտարապետների հետ Խորենացի 13 հասցեու մ գտնվող ֆասադի քանդման վերաբերյալ։
«Այս պահին որևէ բան անել, մինևնույն է, չենք կարող, ինչ պետք է անենք այս դեպքում, երբ այդ ֆասադը քանդեցին երկու օրում։ Կարելի էր քննարկել, բացատրել դրա անհրաժեշտությունը, չարեցին, ուղղակի բիրտ ձևով քանդեցին։ Շարունակվում է այն, ինչ մինչ հիմա շատ վատ ազդեցություն էր թողել մարդկանց վրա։ Վերջին հաշվով մարդիկ ցանկանում են պահել իրենց հիշատակները, սա էլ դրանցից մեկն էր», - նշեց Մ. Մինասյանը։
Միության նախագահի խոսքով՝ ներդրողները պետք է մի կարևոր բան անեն. բացի նրանից, որ իրենց օգուտները ունենան, պետք ունենան նաև քաղաքի նկատմամբ վերաբերմունք, իսկ դա նրանց պետք է հարկ եղած դեպքում պարտադրի քաղաքապետարանը։
Քաղաքապետարանը և գլխավոր ճարտարապետը, Մինասյանի խոսքով, պետք է բացատրեին ներդրողին, որ սա այն դեպքերից մեկը չէ, որ լրիվ հետքը կորցնեն։
«Եվ այդ ներդրողները, որոնք լինում են և՛ դրսից, և՛ ներսից, ընդհանրապես հաշվի չեն առնում քաղաքի շահերը», - եզրափակեց խոսքը Մինասյանը։

Просто снесли с помощью грубой силы, сейчас уже ничего нельзя сделать – глава Союза архитекторов Армении о фасаде здания на ул. Хоренаци 13
04/03/2019 15:41
Для того чтобы не разрушать, необязательно, чтобы здание по адресу улица Хоренаци 13 входило в список фасадов зданий, представляющих архитектурную ценность, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am председатель Союза архитектором Армении Мкртич Минасян.
«Из списков много чего сняли, и этот тот случай, когда строение могло не быть в этом списке, но удостоится внимания. В конце концов, остался ведь только фасад, и его можно было включить в здание строящегося нового центра», - сказал архитектор.
Напомним, само здание было демонтировано в 2004 году, сохранилась лишь фасадная часть, которая согласно распространенному мэрией Еревана заявлению, не включена в список фасадов зданий, имеющих архитектурную ценность.
В мэрии также разъяснили, что после приватизации здания собственник не предусматривал сохранения фасада.
«Я слышал, что инвестор не хотел делать этого, учитывая, что сохранение может дорого стоить. Поэтому мы лишаемся своих ценностей. Я считаю, что этот фасад имело ценность, как и многое другое, что нам не всегда удается сохранить. Это один из таких случаев», - сказал Мкртич Минасян.
Председатель Союза архитекторов Армении заявил, что какого-либо обсуждения по поводу фасада здания бывшего министерства просвещения по адресу ул. Хоренаци 13 с архитекторами не проводилось.
«Сейчас мы уже все равно не сможем что-то сделать. Что можно сделать в случае, когда фасад демонтировали в течение двух дней. Можно было обсудить, объяснить целесообразность этого, но они не сделали, просто взяли и с помощью грубой силы снесли фасад. Продолжается то, что до сих пор очень негативное влияло на людей. В конце концов, люди хотят сохранить свои ценности, одной из которых был этот фасад», - отметил архитектор.
По словам председателя Союза архитекторов, инвесторы, кроме своей выгоды, должны делать одну важную вещь – проявлять уважение к городу, и при необходимости их должна принуждать к этому мэрия Еревана.
Мэрия Еревана и главный архитектор, по словам М.Минасяна, должны были объяснить инвестору, что это не один их тех случаев, когда нужно уничтожить все следы.
«Эти инвесторы, как зарубежные, так и местные, вообще не считаются с интересами города», - резюмировал Мкртич Минасян.