Մեր շահերից է բխում Իսրայելում դիվանագիտական ներկայացուցչություն ունենալը. Թևան Պողոսյան
Եթե այսօր մեր շահերից բխում է Իսրայելում դեսպանատուն ունենալը, ուրեմն մենք դա պետք է անենք։ Կարևորն այն է, թե մեր շահերից այսօր ինչն է բխում, Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Թևան Պողոսյանն՝ անդրադառնալով ՀՀ փոխարտգործնախարար Գրիգոր Հովհաննիսյանի այն հայտարարությանը, ըստ որի՝ Հայաստանը դիտարկում է Իսրայելում դեսպանատուն բացելու հարցը։
Հարցին՝ պատրաստ է արդյոք հայկական կողմն անցնել Իսրայելի՝ Ադրբեջանին զենք վաճառելու հանգամանքի վրայով և անտեսելով այն՝ դիվանագիտակյան ներկայացուցչություն բացել այդ երկրում, Թևան Պողոսյանը նկատեց՝ Հայաստանը պետք է անի ամեն հնարավորը, որպեսզի Իսրայելը նման գործարքի չգնա։
«Պետք է ունենանք հարաբերությունների այն մակարդակը, որ հասնենք Իսրայելի՝ Ադրբեջանին զենք չվաճառելուն։ Սա հենց դիվանագիտության հմտությունն է՝ կարողանալ հաղթահարել ցանկացած դժվարություն և այն օգտագործել ի նպաստ հայկական շահերի։ Հուսամ, որ եթե այս 30 տարիների ընթացքում շատ դժվարություններ ենք հաղթահարել, կկարողանանք հաղթահարել այս մեկը ևս։ Որքան գործընթացն արագ լինի, այնքան ավելի ճիշտ։ Ընդհանրապես, ցանկացած երկրում, որի հետ ունենք դիվանագիտական հարաբերություններ, պետք է ձգտենք ունենալ նաև դեսպանատուն», - ասաց մեր զրուցակիցը։
Հարցին՝ ըստ իրեն՝ Իսրայելը նույնքան շահագրգի՞ռ է Երևանում սեփական դիվանագիտական ներկայացուցչություն ունենալ, Թևան Պողոսյանը պատասխանեց՝ և՛ Հայաստանը, և՛ Իսրայելն ունեն հավատարմագրված դեսպաններ, հետևաբար անտրամաբանական է, որ դեսպանները նստավայրեր չունենան։
«Վստահ եմ, որ եթե Հայաստանը հասնի Իսրայելում դեսպանատուն բացելուն, ապա Իսրայելն էլ համապատասխան քայլով կպատասխանի։ Մեր շահերից է բխում այդ երկրում դիվանագիտական ներկայացուցչություն ունենալը և ակտիվ աշխատելը։ Ակտիվ աշխատանքներ պետք է տանել նաև Ռուսաստանում, որտեղ Հայաստանը դեսպանատուն ունի, սակայն դա չի խանգարում, որ այդ երկիրն Ադրբեջանին զենք վաճառի», - ասաց նա։
Հարցին՝ արդյոք Հայաստանը չի ուշացել Իսրայելում դեսպանատուն հիմնելու նախաձեռնության մեջ, քաղաքագետն ընդգծեց՝ ինչ չենք արել նախկինում, չի նշանակում չպետք է անենք նաև ապագայում։
Հիշեցնենք՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Գրիգոր Հովհաննիսյանն The Jerusalem Post-ին տված հարցազրույցում նշել է, որ Հայաստանը դիտարկում է Իսրայելում դեսպանատուն բացելու հարցը, որպեսզի երկու երկրների կապերն անցում կատարեն «հաջորդ մակարդակ»: Գրիգոր Հովհաննիսյանի խոսքով՝ Հայաստանը ցանկանում է, որ Իսրայելը փոխադարձ արձագանքի և դեսպանատուն բացի Երևանում:

Открытие дипломатического представительства в Израиле вытекает из наших интересов – Теван Погосян
Если открытие посольства в Израиле вытекает сегодня из наших интересов, значит, мы должны сделать это. Важно то, что вытекает сегодня из наших интересов, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Теван Погосян, касаясь заявления заместителя министра иностранных дел Григора Ованнисяна, согласно которому Армения рассматривает вопрос открытия посольства в Израиле.
На вопрос, готова ли армянская сторона проигнорировать то обстоятельство, что Израиль продает оружия Азербайджану, и открыть дипломатическое представительство в этой стране, Теван Погосян отметил, что Армения должна сделать все возможное, чтобы Израиль не шел на подобную сделку.
«У нас должен быть такой уровень отношений, который позволит достичь того, чтобы Израиль не продавал оружие Азербайджану. Дипломатическое искусство именно в том, чтобы суметь преодолеть любую сложность и использовать ее в интересах Армении. Надеюсь, что если за эти 30 лет мы смогли преодолеть такие сложности, сможем преодолеть и эту. Чем быстрее начнется процесс, тем правильнее. Вообще, в любой стране, с которой у нас есть дипломатические отношения, мы должны стремиться иметь также посольство».
На вопрос, а Израиль так же заинтересовал в том, чтобы иметь посольство в Ереване, Теван Погосян ответил, и Израиль, и Армения имеют аккредитованных послов, следовательно, нелогично, что у послов нет резиденций.
«Уверен, что если Армения достигнет открытия посольства в Израиле, то и Израиль в ответ предпримет соответствующий шаг. Открытие дипломатического представительства и активная работа в этой стране вытекают из наших интересов. Активные работы нужно вести также в России, где у Армении есть посольство, однако это не мешает тому, чтобы эта страна продавала оружие Азербайджану», - сказал он.
На вопрос, не опоздала ли Армения с инициативой открытия посольства в Израиле, политолог подчеркнул, если что-то не сделано в прошлом, не значит, что не должно быть сделано в будущем.
Напомним, заместитель министра иностранных дел Армении Григор Ованнисян в интервью The Jerusalem Post отметил, что Армения рассматривает возможность открытия посольства в Израиле, чтобы связи между двумя странами перешли на «следующий уровень». По словам Григора Ованнисяна, Армения хочет, чтобы Израиль ответил взаимностью и открыл посольство в Ереване.