Եթե բացասական որոշում կայացվի, հիմնական բեռը ՀՀ բյուջեի վրա է լինելու. տնտեսագետը՝ Լիդիանի գործի մասին
12/03/2019 12:55
Լիդիան Ինթերնեյշնլ Լիմիթեդ ընկերությունը երեկ հայտարարել է, որ Ամուլսարի ոսկու ծրագրի ճանապարհների շարունակական շրջափակման կապակցությամբ Lydian UK Corporation Limited (Lydian UK)-ը և Lydian Canada Ventures Corporation (Lydian Canada)-ն պաշտոնապես տեղյակ են պահել ՀՀ կառավարությանը վերջինիս հետ վեճերի առկայության մասին:
Թեմայի շուրջ Aysor.am-ը զրուցել է տնտեսագետ Հայկազ Ֆանյանի հետ։
- Պարոն Ֆանյան, ստեղծված իրավիճակում հնարավոր համարո՞ւմ եք, որ արբիտրաժային գործընթաց սկսվի։
- Իրականում կդժվարանամ ասել՝ որքանով է հավանական, որ նման գործընթաց սկսվի։ Դա նախևառաջ կախված է կառավարության գործունեությունից, թե առաջիկա ամիսներին ինչպես կարձագանքի տվյալ հայտարարությանը։ Մենք գիտենք, որ Քննչական կոմիտեում այդ գործի շրջանակներում նախատեսվում է հավելյալ փորձաքննություն իրականացնել։ Ըստ այդմ, գործընթացների պետք է սպասել՝ կախված ժամկետներից և արագությունից։
Հիշում ենք, որ հավելյալ փորձաքննություն իրականացնելու համար ՔԿ-ում գործ էր հարուցվել, և այդ գործի շրջանակներում որոշվել էր, որ ռիսկերը գնահատելու համար պետք է հավելյալ փորձաքննություն իրականացվի։ Կառավարությունն, ըստ էության, հայտարարել էր, որ միջազգային կազմակերպության հետ պայմանագիր կնքելու համար Քննչական կոմիտեին գումար է հատկացնում։
Ընդհանուր առմամբ, արբիտրաժային գործընթաց սկսել-չսկսելը միանշանակ կախված է կառավարության գործողություններից։ Նույնիսկ եթե կառավարությունը հայտարարում է, որ ցանկանում է պայմանագիր կնքել, և այդ պայմանագրի կնքումն ինչ-ինչ պատճառներով երկարաձգվում է, դա նույնպես կարող է բացասական ազդեցել գործի վերջնական ելքի վրա։ Դա կարող է դիտարկվել որպես կառավարության կողմից անհարկի ձգձգում։
- Պարոն Ֆանյան, ի՞նչ հետևանքներ կունենա արբիտրաժային գործընթացը հայաստանյան տնտեսության համար։
- Նախագծի չսկսելն արդեն իսկ բացասական անդրադարձ է ունենում ՀՀ տնտեսության վրա։ Կոնկրետ վճռի կայացումը մի քանի տարվա հարց է լինելու, այն առումով, որ նմանօրինակ գործընթացները, որպես կանոն, տևում են մի քանի տարի։ Որպես կանոն՝ համաձայնություն է ձեռք բերվում օտարերկրյա ներդրողների և կառավարության միջև։ Այսինքն՝ արբիտրաժային որոշակի համաձայնություն է ձեռք բերվում։
Դժվարանում եմ ասել, թե ինչ ծավալի կլինի հայցը կամ կառավարությունն ինչ հակափաստարկներ կներկայացնի։ Եթե Հայաստանի համար ոչ ցանկալի, բացասական որոշում կայացվի, հիմանական բեռը բյուջեի վրա է լինելու՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով։ Մենք բոլորս ցանկանում ենք, որ պետության համար աննպաստ որոշում չլինի, բայց պետությունն ինքը պետք է ցանկանա, որպեսզի այդ որոշումը չկայացվի։
Ամեն դեպքում հայցի գումարի մեծության մասին այս պահին խոսելը շատ վաղ է, սակայն ինչպես արդեն ասացի, նախագծի չսկսելը բացասական է անդրադառնում ՀՀ տնտեսության վրա։ Հայտնի է, որ նախորդ տարվա համեմատ՝ հունվարին ունենք արտահանման տեմպերի անկում, և այս նախագծի սկսելը թույլ կտա անկումն էականորեն զսպել, հնարավոր է՝ նույնիսկ աճ գրանցել։

Если будет принято негативное решение, то основная нагрузка ляжет на бюджет Армении – экономист о деле Lydian
12/03/2019 14:53
Компания «Lydian International Limited» заявила вчера, что в связи с продолжающейся блокадой дорог к Амулсарскому золотоносному месторождению «Lydian UK Corporation Limited» (Lydian UK) и «Lydian Canada Ventures Corporation» (Lydian Canada) официально проинформировали правительство Армении об имеющихся с последней спорах.
В рамках двустороннего соглашения с Великобританией «Lydian UK» может представить спор в международный арбитраж через 3 месяца после официального уведомления, а «Lydian Canada», согласно двустороннему соглашению с Канадой, – через  6 месяцев.
Корреспондент Aysor.am побеседовал на эту тему с экономистом Айказом Фаняном.
- Господин Фанян, в сложившейся ситуации Вы считаете возможным начало арбитражного процесса?
- В действительности, затрудняюсь сказать, насколько возможно начало подобного процесса. Это прежде всего зависит от деятельности правительства, как оно отреагирует в предстоящие месяцы на это заявление. Мы знаем, что в Следственном комитете предусматривается провести по данному делу дополнительную экспертизу. Посему ждать процессов нужно в зависимости от сроков и скорости.
Мы помним, что для проведения дополнительной экспертизы в СК было возбуждено дело, и в рамках этого дела было принято решение о необходимости проведения дополнительной экспертизы для оценки рисков. Правительство, по сути, заявило, что выделяет Следственному комитету средства для заключения договора с международной организацией.
В целом, будет начат или нет арбитражный процесс, зависит однозначно от действий правительства. Даже если правительство заявляет, что хочет заключить договор и заключение этого договора затягивается по каким-то причинам, это также может отрицательно повлиять на окончательный исход дела. Это может рассматриваться как неуместное затягивание со стороны правительства.
- Господин Фанян, какие последствия будет иметь арбитражный процесс для армянской экономики?
- То, что проект не начинается, уже негативно влияет на экономику Армении. Принятие конкретного вердикта – это вопрос нескольких лет, в том плане, что аналогичные процессы, как правило, длятся несколько лет. Как правило, достигается соглашение между иностранными инвесторами и правительством. То есть, достигается определенное арбитражное соглашение.
Затрудняюсь сказать, какой объем будет иметь иск или какие аргументы представит правительство. Если будет принято нежелательное, негативное для Армении решение, то основная нагрузка ляжет на бюджет, со всеми вытекающими отсюда последствиями.
Мы все хотим, чтобы не было неблагоприятного для государства решения, однако государство само должно желать, чтобы это решение не было принято.
Во всех случаях, говорить сейчас о сумме иска преждевременно, однако как уже я сказал, уже одно то, что проект не начинается, негативно отражается на экономике Армении. Известно, что по сравнению с прошлым годом в январе 2019 года был зафиксирован спад темпов экспорта. Начало этого проекта позволит существенно сдержать спад, а возможно, даже зафиксировать рост.