ԻՊ-ի դահիճին բռնել են Եվրոպայում
Հունգարիայում ձերբակալվել է մի սիրիացի, որին կասածում են, որ կապ ունի «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում արգելված) ահաբեկչական խմբավորման հետ: Հունգարիայի դատախազության մամլո ծառայությունը հաղորդում է, որ մարդը մահապատիժներ է իրականացնում:
Ձերբակալվածը 2016 թվականից անդամակցում է ԻՊ-ին, Սիրիայի Հոմս քաղաքում մասնակցել է զանգվածային մահապատժին: Նրա խղճին ծանրացել է առնվազն 20 մարդու արյուն:
Կասկածյալը փորձել է մուտք գործել Հունգարիա կեղծ փաստաթղթերով, որոնց համար նա ձերբակալվել է Բուդապեշտի օդանավակայանում: Նրան պատրաստվել են ետ՝ Հունաստան արտաքսել, որտեղ ապրել է վերջին տարիներին, սակայն գաղտնի ծառայությունները հայտնել են ահաբեկիչների հետ մարդու կապերի մասին:

Палача "Исламского государства" задержали в Европе
В Венгрии задержали сирийца, подозреваемого в связях с террористической группировкой "Исламское государство". Мужчина проводил казни, сообщает пресс-служба венгерской Генпрокуратуры.
Задержанный мужчина являлся членом ИГ с 2016 года и принимал участие в массовой казни в сирийском городе Хомс. На его счету не менее 20 жертв.
Подозреваемый пытался въехать в Венгрию по поддельным документам, за что и был задержан в аэропорту Будапешта. Его собирались депортировать его в Грецию, где он проживал последнее время, однако спецслужбы сообщили о связях мужчины с террористами.