Ռումինիան և Հոնդուրասը  հայտարարել են Երուսաղեմն Իսրայելի  մայրաքաղաքը ճանաչելու մասին
Ռումինիան և Հոնդուրասը  կիրակի  հայտարարել են Երուսաղեմն Իսրայելի  մայրաքաղաքը ճանաչելու մասին: Ռումինիայի վարչապետ Վիորիկա Դենչիլեի և  Հոնդուրասի նախագահ Խուան Էռնանդեսի համապատասխան հայտարարություններն արվել են Հանրային գործերի ամերիկա-իսրայելական կոմիտեի տարեկան խորհրդաժողովում:
Երկու երկրներն էլ մտադիր են դեսպանատները տեղափոխել Երուսաղեմ:
Ըստ ԶԼՄ-ների՝ այս քայլերն արդեն ողջունել են Թել Ավիվում:
Մամուլին նաև հայտնի է դարձել Ռումինիայի նախագահ Կլաուս Յոհաննիսի արձագանքը, որը հայտարարել է, որ վարչապետն իր հետ անհրաժեշտ կոնսուլտացիաներ չի անցկացրել: Նա Ռումինիայի կառավարությանը «կատարյալ տգիտության»  համար է մեղադրել արտաքին քաղաքականության հարցերում:
Անցած տարվա վերջին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Երուսաղեմը ճանաչել է Իսրայելի մայրաքաղաքը և հայտարարել ամերիկյան դեսպանատունն այդ քաղաք տեղափոխելու մասին: Նմանատիպ որոշում էր կայացրել նաև Գվատեմալան:

Еще две страны признали Иерусалим столицей Израиля
Румыния и Гондурас в воскресенье объявили о признании Иерусалим столицей Израильского государства, соответствующие заявления сделаны главой румынского МИД Виорикой Денчилэ и президентом Гондураса Хуаном Эрнандесом на ежегодной конференции Американо-израильского комитета по общественным делам.
Обе страны намерены перенести в Иерусалим посольства.
Западные СМИ отмечают, что эти шаги уже приветствовали в Тель-Авиве.
Между тем, пресса указала на высказывания президента Румынии Клауса Иоханниса, который заявил, что премьер-министр не провел с ним необходимых консультаций. При этом он обвинил правительство Румынии в "полном невежестве" в делах внешней политики.
В конце прошлого года президент США признал Иерусалим столицей Израиля и объявил о переносе в этот город американского посольства. Аналогичное решение затем приняла Гватемала.