Թրամփն ու Նեթանյահուն հաստատել են ԱՄՆ-ի և Իսրայելի միջև ուժեղ և հատուկ կապը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հանդիպել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ, որի ժամանակ առաջնորդները հաստատել են երկրների միջև ուժեղ եւ հատուկ կապը, հայտնել է Սպիտակ տունը:
«Երկու երկրների առաջնորդները հաստատել են ԱՄՆ-ի և Իսրայելի միջև ուժեղ և հատուկ կապը: Նախագահ Թրամփն ու վարչապետ Նեթանյահուն քննարկել են մի շարք հարցերում իրենց փոխադարձ շահագրգռվածությունը, ներառյալ տարածաշրջանային անվտանգությունը, առևտուրը, հետազոտությունները և հեռահաղորդակցային անվտանգությունը», - նշված է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ հանդիպման ժամանակ Թրամփը շեշտել է ԱՄՆ հանձնառությունն Իսրայելի անվտանգության հարցում, այդ թվում՝ նրա ռազմական գերազանցությանն աջակցության: Նեթանյահուն, իր հերթին, Թրամփին շնորհակալություն է հայտնել Գոլանի բարձունքների վրա Իսրայելի ինքնիշխանության ճանաչման համար: Երկու առաջնորդները հայտարարել են Իրանի կողմից ագրեսիային հակազդելու անհրաժեշտությունը:

Трамп и Нетаньяху подтвердили сильную и особую связь между США и Израилем
Президент США Дональд Трамп провел встречу с премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху, в ходе которой лидеры подтвердили сильную и особую связь между странами, сообщил Белый дом.
"Лидеры двух стран подтвердили сильную и особую связь между США и Израилем. Президент Трамп и премьер-министр Нетаньяху обсудили их взаимную заинтересованность в усиленном сотрудничестве по ряду вопросов, включая региональную безопасность, торговлю, исследования и телекоммуникационную безопасность", - говорится в сообщении.
Отмечается, что Трамп в ходе встречи подчеркнул приверженность США безопасности в Израиле, в том числе поддержанию его военного превосходства. Нетаньяху, в свою очередь, выразил Трампу благодарность за признание суверенитета Израиля над Голанскими высотами. Оба лидера заявили о необходимости противодействия агрессии со стороны Ирана. Трамп также отметил, что "общие интересы между Израилем и арабскими странами, как показала недавняя конференция в Варшаве, предоставили возможность для нового сотрудничества".