Պետք է ուշադիր լինել, որ «Քաղաքացիական պայմանագրից» որևէ մեկը չընդրգկվի բուհերի նոր ձևավորվող կառավարման խորհուրդներում. Մարուքյան
26/03/2019 13:00
Վարչապետը ճիշտ է ասում, որ բուհերը պետք է ազատել քաղաքականցվելուց, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԼՀԿ խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
«Պետք է ուշադիր լինել, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունից որևէ մեկը չընդրգկվի բուհերի նոր ձևավորվող կառավարման խորհուրդներում, մինչդեռ ես տվյալներ ունեմ, որ արդեն կան կառավարման խորհուրդներ, որտեղ ինչ որ ուժերից մարդիկ կան ներգրավված», - ասաց Մարուքյանը:
Անդրադառնալով վարչապետի հայտարարությանը, որ ուսանողի վրա դուռ փակած ռեկտորներն այլևս տեղ չունեն նոր Հայաստանում` Է.Մարուքյանն ասաց.
«Եթե ես ճիշտ եմ հասկացել, խոսքը ԵՊՀ ռեկտորի մասին է: Վարչապետն արել է քաղաքական հայտարարություն, դրանից կարող է նույն ռեկտորն իր մեղքը զգալ, կարող է և ոչ», - ասաց Մարուքյանը:

Эдмон Марукян: Нужно быть внимательным, чтобы кто-либо из партии «Гражданский договор» не вошел в новые советы управления вузами
26/03/2019 14:28
Премьер-министр был прав, когда заявил, что вузы должны быть деполитизированы, заявил сегодня в беседе с журналистами руководить парламентской фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян.
«Нужно быть внимательным, чтобы кто-либо из партии «Гражданский договор» не вошел в состав новых формируемых в вузах советов управления, однако у меня есть данные о том, что уже есть сформированные советы управления, в которые вошли люди из каких-то политических сил», - сказал Марукян.
Касаясь заявления премьер-министра о том, что в Армении больше нет места ректорам, которые закрыли двери перед студентами, Эдмон Марукян отметил: «Если я правильно понял, то речь шла о ректоре Ереванского государственного университета. Премьер сделал политическое заявление, от этого у того же ректора может возникнуть чувство вины, а может, и нет».