«Փաստ». Առաջիկայում սպասվող ՏԻՄ ընտրություններին իշխանությունները լրջագույնս են նախապատրաստվում
«Փաստ» թերթը գրում է. «Հունիսին սպասվող ՏԻՄ ընտրություններին իշխանությունները լրջագույնս են նախապատրաստվում: Եթե հաշվի առնենք, որ անցած տարի ՏԻՄ ընտրություններին նոր իշխանությունները մի քանի համայնքներում ֆիասկոներ ունեցան, ասենք՝ Կապանում կամ Ուրցաձորում, ապա նրանց զգոնությունն ու զգուշավորությունը հասկանալի է:
Մեր տեղեկություններով, իշխանությունները հատկապես կոնկրետացել են մի քանի համայնքների վրա, որոնցից առաջիններից մեկը Աբովյանն է: Հունիսին այստեղ նույնպես սպասվում են համայնքապետի ընտրություններ, որոնք, երևի թե, անցնելու են բավականին ինտրիգային մթնոլորտում: Ինտրիգային, քանի որ Աբովյանն այն համայնքներից է, որտեղ գործող իշխանությունների ազդեցությունները, մեղմ ասած, այդքան էլ մեծ չեն, և իշխանություններն, ի դեմս մարզպետի, սկսել են նախընտրական քարոզարշավի գործընթաց՝ գործող քաղաքապետի դեմ կիրառելով բոլոր հնարավոր միջոցները: Օրերս պարզ դարձավ, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը Աբովյանում անցկացրել է մարզային խորհրդի նիստ և քննարկել Աբովյանի քաղաքապետի ընտրություններում իրենց թեկնածուի հարցը:
Ի դեպ, «Փաստ» թերթի տեղեկություններով, Աբովյանում տեղի ունեցած քննարկմանը մասնակցել է նաև Արարատի մարզպետը, որը Փաշինյանի կառավարության ամենառիսկային դեմքերից մեկն է, և որի անվան շուրջ պտտվող սկանդալների պակաս չկա: Ցավոք, մեզ այդպես էլ չհաջողվեց պարզել, թե Կոտայքի մարզպետին ինչ խորհուրդներ է տվել սեփական մարզում բավական խնդիրներ ունեցող Արարատի մարզպետը»:

«Паст»: Власти готовятся к предстоящим выборам
«Власти серьезнейшим образом готовятся к предстоящим выборам в органы местного самоуправления . Если учесть, что в прошлом году новые власти в выборах местного самоуправления в нескольких общинах потерпели фиаско, к примеру, в Капане или Урцадзоре, то их бдительность и осторожность понятна.
По нашим сведениям, власти особенно сконцентрировались на нескольких общинах, первой из которых является Абовян. В июне здесь также ожидаются выборы руководителя общины, которые, наверное, пройдут в довольно интригующей атмосфере. Интригующей, поскольку Абовян – из тех общин, в которых влияние действующих властей, мягко говоря, не так уж и велико, и власти, в лице губернатора, начали процесс предвыборной агитации, используя против действующего мэра все возможные средства. Недавно стало известно, что партия “Гражданский договор” в Абовяне провела заседание областного совета и обсудила вопрос выдвижения на выборах своего кандидата на должность мэра Абовяна.
Кстати, по сведениям газеты “Паст”, на состоявшемся в Абовяне обсуждении принял участие губернатор Араратской области, который является одним из рискованных лиц правительства Пашиняна, и вокруг его имени постоянно муссируются скандалы. К сожалению, нам так и не удалось выяснить, какие советы губернатору Котайкской области РА дал губернатор Араратской области, имеющий в своей области достаточно проблем», – пишет газета «Паст».