Երբ հակառակորդը խախտում է հրադադարի ռեժիմը, մենք էլ ենք կրակում, ու շատ խիստ ենք կրակում. Պաշտպանության նախարար
08/05/2019 11:17
Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը հարաբերական կայուն է, այսօր Եռաբլուր պանթեոնում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝ մեկնաբանելով մայիսի սկզբին հակառակորդի կողմից հայկական անձնակազմի թիկունքային ապահովման շարժական օբյեկտները թիրախավորելու մասին տեղեկությունը։
Պաշտպանության նախարարը վստահեցրեց, որ բոլոր միջոցները ձեռնարկվում են, որ նման խնդիրներ չծագեն։ «Երբ նման դեպքեր լինում են հակառակորդի կողմից, այնպես չէ, որ մենք չենք կրակում։ Ու շատ խիստ ենք կրակում», - հայտարարեց պաշտպանության նախարարը։
Հիշեցնենք՝ օրերս Արցախի Պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացրել էր, որ ադրբեջանական զինուժը բոլորովին վերջերս «ՍՎԴ» տիպի դիպուկահար հրացաններից կրակ է վարել ՊԲ արևելյան (Ակնա) հատվածում տեղակայված զորամասերից մեկի հացի ավտոմեքենայի ուղղությամբ՝ վնասելով թափքը, իսկ միայն մայիսի 2-ի լույս 3-ի գիշերը բանակի հյուսիս-արևելյան (Մատաղիսի) հատվածում գտնվող մարտական դիրքերի ուղղությամբ խոշոր տրամաչափի դիպուկահար զինատեսակներից, գնդացիրներից ու ինքնաձիգերից արձակել է շուրջ 330 կրակոց:

Когда противник нарушает режим прекращения огня, мы стреляем, отвечаем очень строго – Давид Тоноян
Ситуация на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск относительно спокойная, заявил сегодня журналистам в военном пантеоне «Ераблур» министр обороны Армении Давид Тоноян, комментируя информацию о том, что  азербайджанская сторона выбирает в качестве цели для обстрела движимые объекты тылового обеспечения личного состава, выполняющего боевое дежурство.
Министр обороны заверил, что предпринимаются все необходимые меры, чтобы подобные проблемы не возникали.
«Но, как я однажды уже высказался, когда противник демонстрирует такое поведение, не так, что мы не стреляем, отвечаем очень строго», - сказал он.
Напомним, на днях Армии обороны Республики Арцах сообщила, что совсем недавно ВС Азербайджана открыли огонь из снайперской винтовки «СВД» по хлебовозу одной из военных частей, дислоцированных в восточном направлении Армии обороны (Акна), повредив кузов. Только в ночь на 3 мая противник произвел в северо-восточном направлении (Матагис) около 330 выстрелов из крупнокалиберного снайперского вооружения, пулеметов и автоматов.