Վահե Գրիգորյանը կարող է հայտնվել քրեական տիրույթում, կարծում է Դավիթ Հարությունյանը
ՍԴ դատավոր ընտրված Վահե Գրիգորյանը անհեթեթ միտք է ասել, և եթե այդ ուղղությամբ քայլեր անի՝ կհայտնվի քրեական տիրույթում, News.am-ին ասել է արդարադատության նախկին նախարար Դավիթ Հարությունյանը։
Նրա խոսքով՝ Գրիգորյանի հայտարարությունն այն մասին, որ ստանձնում է ՍԴ նախագահի պարտականությունների կատարումը, չի բխում ՀՀ սահմանադրությունից։
«Փորձել արհեստական տարանջատում մտցնել Սահմանադրական դատարանի անդամի և Սահմանադրական դատարանի դատավորի միջև, այնքան արհեստական է, որ հասնում է անհեթեթության։ Սահմանադրության անցումային դրույթները, որոնք շատ կարևոր են, պարունակում է հստակ դրույթ. ՍԴ նախագահի մասով հստակ նշված է, որ մինչև Սահմանադրության 7-րդ գլխի ուժի մեջ մտնելը՝ 2018 թ. ապրիլի 9-ը նշանակված Սահմանադրական դատարանի նախագահը, շարունակում է պաշտոնավարել մինչև իր լիազորությունների ժամկետի ավարտը։ Հայերենին տիրապետող ցանկացած անձի առաջարկում եմ բացել Սահմանադրության 213-րդ հոդվածը, ընթերցել թեկուզ 10 անգամ և փորձել գտնել որևէ դրույթ, որտեղ գրված է, որ նա չպետք է շարունակի, որ նա այլևս դատարանի նախագահ չէ», - հայտարարեց Հարությունյանը՝ ընդգծելով, որ Հրայր Թովմասյանը պետք է շարունակի կատարել Սահմանադրական դատարանի նախագահի պարտականությունները։
Ըստ Դավիթ Հարությունյանի՝ Վահե Գրիգորյանի հայտարարությունն ընդամենը  քաղաքական նպատակահարմարությունից ելնելով փորձ է խեղաթյուրել Սահմանադրության իմաստը և դրանից եզրակացություններ անել։
«Այս պահին, բացի քաղաքական չեզոքությունը խախտելուց, Վահե Գրիգորյանն ընդմանենը մի անհեթեթ միտք է ասել, և եթե այդ ուղղությամբ քայլեր անի՝ արդեն կհայտնվի քրեական տիրույթում», - ասաց նա:

Ваге Григорян может оказаться в уголовной области – комментарий Давида Арутюняна
Ваге Григорян высказал абсурдную мысль. Об этом заявил в беседе с корреспондентом News.am бывший министр юстиции Армении Давид Арутюнян, комментируя скандальное заявление новоизбранного члена Конституционного суда Ваге Григоряна, озвученное накануне в парламенте.
По его словам, заявление Григоряна не исходит из Конституции Армении.
«Попытка внесения искусственного разделения между членом Конституционного суда и судьей КС настолько искусственна, что доходит до абсурда. В переходных положениях Конституции, которые очень важны, есть четкое положение: по части главы КС, в частности, отмечено, что до вступления в силу 7-ой главы Конституции, председатель КС, назначенный 9 апреля 2018 года, продолжает работать в своей должности до окончания срока своих полномочий. Любому владеющему армянским языком человеку предлагаю открыть 213 статью Конституции, почитать ее хоть 10 раз и попытаться найти какое-либо положение, где написано, что он больше не глава суда», - заявил Арутюнян, добавив при этом, что Грайр Товмасян должен продолжить выполнять обязанности главы Конституционного суда.
Как отметил экс-глава Минюста, заявление Ваге Григоряна является всего лишь попыткой исказить смысл Конституции и сделать из этого выводы, исходя из политической целесообразности. На вопрос, как воспримет международное сообщество то, если Ваге Григоряну, в конце концов, удастся таким способом занять кресло главы КС, Арутюнян ответил:
«На данный момент, помимо нарушения политического нейтралитета, Ваге Григорян высказал лишь одну нелепую идею, и если он сделает шаги в этом направлении, то окажется в уголовной области», - сказал бывший министр, добавив при этом, что член КС должен воздерживаться от озвучивания политических оценок.