Հայաստանի էներգետիկ համակարգում վթարի պատճառը կարող է Իրանը լինել. Հակոբ Վարդանյան
Այս պահին դեռևս հստակ չէ, թե ինչն է հետևանք դարձել այսօր ՀՀ էներգետիկական համակարգում տեղի ունեցած հաճախականության տատանումների, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների փոխնախարար Հակոբ Վարդանյանը։
Նա ընդգծեց, որ վարկածներից մեկի համաձայն՝ ՀՀ-ում գրանցված  հաճախականության տատանումները կարող են լինել Իրանի էներգահամակարգում տեղի ունեցած տատանումների հետևանք, քանի որ Երևանի էներգահամակարգը սինխրոն կապված է իրանականի հետ, հետևաբար յուրաքանչյուրում տեղի ունեցած տատանում ազդում է մյուսի վրա։
«Իրանցի գործընկների հետ կապի մեջ ենք եղել, իրենք էլ փաստել են, որ իրենց մոտ նման տատանումներ են տեղի ունեցել միևնույն ժամանակահատվածում, բայց այս պահին փաստել, որ դրանք եկել են Իրանից, չենք կարող ասել։ Սա ամենահավանական վարկածն է», - նկատեց փոխնախարարը։
Վերջինս նկատեց, որ կստեղծվի աշխատանքային խումբ. «Պատճառներն ու մեղավորները կբացահայտվեն։ Անհանգստանալու կարիք չկա», - նկատեց նա։
Վարդանյանի խոսքով՝ այս պահին Լոռու և Տավուշի մարզերի մի մասի էլեկտրականությունը միացված է Վրաստանի էլեկտրոհամակարգից։  Նա նկատեց, որ Վրաստանից 28 մեգավատ էներգիա է ներմուծվում, Իրանից՝  42 մեգավատ։
«Այս պահին 583 մեգավատ սպառում վերականգնված է, սպառման պահանջարկը այս ժամերին մաքսիմում 900 մեգավատ է լինում։ Այս պահին  սեփական գեներացիան կազմում է  506 մեգավատ», - ասաց նա։
Փոխնախարարը հավելեց, որ այս պահին Երևան ՋԷԿ-ում և Հրազդանի 5-րդ էներգաբլոկում վերականգնողական աշխատանքներ են տարվում։

Причиной сбоя в электроэнергетической системе мог быть Иран – замминистра
По состоянию на данный момент нельзя сказать точно, что вызвало колебания частоты в электроэнергетической системе Армении, заявил в беседе с журналистами заместитель министра территориального управления и инфраструктур Акоп Варданян.
Он подчеркнул, что по одной из версий, зарегистрированные в Армении колебания могут быть последствием колебаний частоты в энергосистеме Ирана, поскольку энергосистемы Армении и Ирана синхронизированы, следовательно, любое колебание в одной из систем действует на другую.
«Мы связались с нашими иранскими коллегами, они также констатировали, что у них в этот же период времени произошли аналогичные колебания, но говорить сейчас, что это связано с Ираном, мы не можем. Это наиболее вероятный вариант», - отметил замминистра.
Он отметил, что будет сформирована рабочая группа. «Причины и виновные будут выявлены. Необходимости для беспокойства нет», - отметил он.
По словам Варданяна, в настоящее время часть Лорийской и Тавушской областей получают электроэнергию из Грузии. Он отметил, что из Грузии получают 28 мегаватт энергии, а из Ирана – 42 мегаватт.
«В настоящее время восстановлено потребление 583 МВт, максимальная потребность в эти часы составляет 900 МВт. Собственная генерация на данный момент составляет 506 МВт», - сказал он.
Замминистра добавил, что сейчас на 5-ом энергоблоке Разданской ТЭС и Ереванской ТЭЦ выполняются восстановительные работы.