Մարտի 1-ի գործով աղմկահարույց հայտարարությունից հետո Գեղամ Պետրոսյանի փաստաբանին կանչել են ՀՔԾ
2008 թվականի մարտիմեկյան իրադարձությունների ժամանակ ցուցարարներից Զաքար Հովհաննիսյանի սպանության մեջ մեղադրվող ՀՀ Ոստիկանության ներքին զորքերի շտաբի նախկին պետ Գեղամ Պետրոսյանի փաստաբանը պնդում է՝ կան ամուր հիմքեր, որ Պետրոսյանին առաջադրված մեղադրանքը վերացվի, քրեական գործը կասեցվի։
Պետրոսյանի փաստաբան Վաղարշակ Գևորգյանն Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ առաջիկայում պատրաստվում են Պետրոսյանին կալանավորելու մասին որոշումը բողոքարկել Վճռաբեկ դատարան։
«Հուլիսի 2-ին Վերաքննիչ դատարանը մերժել է մեր բողոքը, բայց դեռ մերժումը չենք ստացել։ Ստանալուց հետո այն անպայմանորեն կբողոքարկենք։ Մենք գտնում ենք, որ կալանավորման հիմքեր չկան», - ասաց Գևորգյանը։
Անդրադառնալով Պետրոսյանին առաջադրված բուն մեղադրանքին՝ փաստաբանն ասաց, որ իր պաշտպանյալը շարունակում է չընդունել մեղադրանքը և այն համարում է աբսուրդային։ Ավելին՝ Գևորգյանը պնդեց մամուլում օրեր առաջ արած իր հայտարարությունն այն մասին, թե փորձաքննությամբ պարզվել է, որ Մարտի 1-ին սպանված ցուցարար Զաքար Հովհաննիսյանի մարմնում հայտնաբերված փամփուշտը չի համընկնում Գեղամ Պետրոսյանի մոտ եղած հրազենի փամփուշտի հետ։ Սակայն, ավելին փաստաբանը դժվարացավ հայտնել, քանի որ այս հայտարարությունից հետո ՀՔԾ-ից իրեն զգուշացրել են նախաքննական գաղտնիք չհրապարակել։
«Մի քանի օր առաջ ազատորեն կարողանում էի խոսել լրագրողների հետ, բայց հիմա ինձ կներեք, ոչինչ չեմ կարող հայտնել։ Իմ հայտարարությունից հետո ինձ կանչել են Հատուկ քննչական ծառայություն և նախազգուշացրել, որ նախաքննության գաղտնիք չհայտնեմ։ Այն ժամանակ ես նախազգուշացված չէի, հիմա նախազգուշացված եմ։ Բայց ինչ ասել եմ՝ իրականությանը համապատասխանող փաստեր են», - ասաց Գևորգյանը։
Մեր հարցին՝ արդյոք դա նո՞ր փորձաքննություն էր, որը նման եզրակացություն է տվել, թե՞ մինչև 2018թ.-ը Մարտի 1-ի գործով իրականացված նախաքննության շրջանակներում արված փորձաքննություն, փաստաբանը դրական պատասխան տվեց։
Այդուհանդերձ, փաստաբանը չի ծայրահեղացնում և ուզում է հավատալ, որ ՀՔԾ-ն անձին հատուկ մեղադրելու քայլեր չի կատարում։
«Ես ուզում եմ հավատալ, որ վարույթն իրականացնող մարմինն ուղղակի ապացույցներ է հավաքում, հակառակ դեպքում կարող էին այդ փորձաքննությունը հիմա չնշանակեին և անեին ավելի ուշ։ Բայց մարդիկ, կարծես թե, սկսել են գործողություններ կատարել՝ համոզվելու՝ որքանով հիմնավորված են փաստական տվյալները, որոնք իրենց հայտնի են դարձել ու որոնց հիման վրա մեղադրանք են առաջադրել իմ պաշտպանյալին», - նշեց փաստաբանը։
Նրա պնդմամբ, հենց միայն այդ փորձաքննությունը բավարար հիմք էր, որպեսզի իր պաշտպանյալն ազատվեր կալանքից, նրա նկատմամբ քրեական գործը կարճվեր ու քրեական հետապնդումը դադարեցվեր։
Aysor.am-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ Մարտի 1-ի քրեական գործի շրջանակներում ոստիկանության շտաբի նախկին պետ Գեղամ Պետրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով` սպանությունը, և դատարանի որոշմամբ նա կալանավորվել էր:
Այս գործին վերջերս անդրադարձել էր նաև ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանը և դիտարկմանը, թե Մարտի 1-ի քրեական գործով առաջին անգամ սպանությունների մասով բացահայտում է եղել, նա արձագանքել էր.
«Դուք էլ համոզվեցիք, որ սպանության բացահայտման հետ կապված աշխատանքները շարունակվում են ակտիվ։ Ես չեմ կարող կանխակալ կարծիք ասել, թե ապագայում կլինեն ձերբակալություններ»:
Վաղարշակ Գևորգյանը նաև ասաց, որ կալանավորելու ժամանակ նախաքննություն իրականացնող մարմինը Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարան է ներկայացրել ոչ ամբողջական փաստեր։
«Եթե ներկայացված լինեին փաստեր, դատարանը մեղադրանքը չէր հաստատի, իմ պաշտպանյալը չէր կալանավորվի։ Այսինքն՝ այն փաստերը, որոնք կարող էին վկայել հիմնավոր կասկածի բացակայության մասին, չեն ներկայացվել դատարան։ Դա, գուցե, նախաքննական մարմնի ռազմավարությունն է, բայց դատարանին պետք էր հնարավորություն տալ, որ ճիշտ հետևության գա», - ասաց Վաղարշակ Գևորգյանը։
Հատուկ Քննչական ծառայությունից Aysor.am-ին փոխանցեցին, որ այս փուլում չեն մեկնաբանում Մարտի 1-ի քրեական գործի հետ կապված որևէ հայտարարություն։

После резонансного заявления по делу 1 марта адвоката Гегама Петросяна вызвали в Специальную следственную службу
12/07/2019 19:26
Адвокат обвиняемого в убийстве Закара Ованнисяна во время событий 1 марта бывшего начальника штаба войск Полиции, полковника Гегама Петросяна Вагаршак Геворкян утверждает, что есть твердые основания, чтобы предъявленное Гегаму Петросяну обвинение было снято, а уголовное дело прекращено.
В беседе с корреспондентом Aysor.am адвокат Гегама Петросяна Вагаршак Геворкян сообщил, что в ближайшее время собирается обжаловать решение об аресте Петросяна в Кассационный суд.
«2 июля Апелляционный суд отклонил нашу жалобу, но мы пока не получили решение. После того, как получим, обязательно обжалуем. Мы считаем, что нет оснований для ареста», - сказал он.
Касаясь предъявленного Гегаму Петросяну обвинения, адвокат сказал, что его подзащитный не признает обвинения и считает его абсурдным. Более того, Геворкян подтвердил озвученное им несколько дней назад заявление о том, что во время экспертизы выяснилось, что извлеченная из тела убитого 1 марта демонстранта Закара Ованнисяна пуля не совпадает с пулями пистолета, который был у Гегама Петросяна. Однако адвокат затруднился сообщить больше, поскольку после этого заявления он был вызван в Специальную следственную службу и предупрежден о неразглашении тайны следствия.
«Несколько дней назад я мог спокойно говорить с журналистами, но сейчас, извините, ничего не могу сказать. После моего заявления, меня вызвали в Специальную следственную службу и предупредили, чтобы не разглашал тайну следствия. Тогда я не был предупрежден, а сейчас уже предупрежден. Но все, что я сказал, это факты, которые соответствующие действительности», - заявил адвокат.
На вопрос, проведена ли новая экспертиза, давшая подобное заключение, или эта экспертиза, которая была проведена до начала предварительного следствия по делу 1 марта в 2018 году, адвокат дал положительный ответ:
Вместе с тем, адвокат не хочет верить в то, что Специальная следственная служба предпринимает целенаправленные шаги, чтобы специально обвинить человека.
«Я хочу верить в то, что следственный орган просто собирает доказательства, в противном случае могли бы не назначать сейчас эту экспертизу и провести ее позже. Но люди, кажется, начали предпринимать действия, чтобы убедиться, насколько обоснованы фактические данные, которые стали им известны и на основании которых предъявлено обвинение моему подзащитному», - отметил он.
По его утверждению, уже одна эта экспертиза является достаточным основанием для того, чтобы его подзащитный был освобожден из-под стражи и уголовное дело в его отношении прекращено.
Ранее Aysor.am сообщал, что в рамках уголовного дела о событиях 1-2 марта 2018 года Гегаму Петросяну предъявлено обвинение по признакам ч.1 ст.104 Уголовного кодекса Армении («Убийство»). Суд общей юрисдикции Еревана удовлетворил ходатайство Специальной следственной службы об аресте обвиняемого по делу 1 марта бывшего начальника штаба войск Полиции Армении, полковника Гегама Петросяна.
Вагаршак Геворкян также сообщил, что во время ходатайства об аресте орган предварительного следствия представил в суд общей юрисдикции Еревана не все документы.
«Если бы были представлены факты, суд не подтвердил бы обвинение, мой подзащитный не был бы арестован. То есть, те факты, которые могли свидетельствовать об отсутствии обоснованного подозрения, не были представлены суду. Возможно, это стратегия следственного органа, но суду нужно дать возможность прийти к правильному заключению», - сказал Вагаршак Геворкян.
В Специальной следственной службе Aysor.am передали, что на данном этапе не комментируют какое-либо заявление в связи с уголовным делом 1 марта.