Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցները նամակ հանձնեցին ԲԴԽ-ին
Նախօրեին ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցները ԲԴԽ գրասենյակի դիմաց բողոքի ակցիա էին իրականացնում՝ պահանջով, որ ԲԴԽ-ն տեր կանգնի իր լիազորություններին և ապահովի դատական համակարգի անկախությունը։
Ակցիայի մասնակիցները պնդում էին, որ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով որոշումներ կայացնող դատավորների հանդեպ ապօրինություններ են իրականացվում, և Բարձրագույն դատական խորհուրդն այդ երևույթների նկատմամբ աչք է փակում։ Նրանք հանդիպում էին պահանջում ԲԴԽ նախագահի և անդամների հետ։
Բողոքի ակցիայի մասնակիցներին նախ ասացին, որ նիստ է ընթանում, հետո արդեն նրանց ընդունեց ԲԴԽ մամուլի պատասխանատու Արման Խաչատրյանը, ասաց, որ պահանջները կարող են գրավոր ներկայացնել։
Այսօր արդեն Քոչարյանի աջակիցներն առանձնացրել են իրենց պահանջներից մի քանիսը, որպեսզի նամակով հանձնեն Բարձրագույն դատական խորհրդին։
«3-4 կետ ենք առանձնացրել, որոնք վերաբերում են Բարձրագույն դատական խորհրդի անգործությանը։ Մի կետ էլ առանձնացրել ենք, որը վերաբերում է վարչապետի վերաբերմունքին ընդհանրապես դատական համակարգին։ ԲԴԽ-ն, որը միտված է երաշխավորելու դատական իշխանության անկաշկանդ գործունեությանը, մատնված է անգործության։ Ակնկալում ենք մեր հարցերի սպառիչ պատասխանները՝ հրապարակային», - լրագրողների հետ զրույցում ասացին ակցիայի մասնակիցները։

Сторонники Роберта Кочаряна передали ВСС письменные требования
Сторонники второго президента Армении Роберта Кочаряна накануне провели акцию протеста перед офисом Высшего судебного совета, требуя от ВСС исполнить свои полномочия и обеспечить независимость судебной системы.
Участники акции утверждали, что в отношении судьи суда общей юрисдикции Давида Григоряна, рассматривающего дело Роберта Кочаряна, осуществляются незаконные действия и Высший судебный совет закрывает глаза на подобные явления. Они требовали встречи с председателем и членами Высшего судебного совета.
Участникам акции протеста сначала сказали, что в ВСС идет заседание, затем их принял пресс-секретарь Высшего судебного совета Арам Хачатрян, который сообщил, что они могут представить свои требования в письменном виде.
Сегодня уже сторонники Роберта Кочаряна представили в Высший судебный совет несколько из своих требований в письменном виде.
«Мы отделили 3-4 пункта, которые касаются бездействия Высшего судебного совета. Еще один пункт касается отношения премьер-министра в целом к судебной системе. Высший судебный совет, который должен гарантировать независимость судебной системы, сегодня бездействует. Мы ждем исчерпывающего публичного ответа на наши вопросы», - заявили в беседе с журналистами участники акции.