Ամուլսարի հանքը պետք է շահագործվի. Նիկոլ Փաշինյան (Տեսանյութ)
Կառավարությունը դրական եզրակացություն տվեց Ամուլսարի հանքի շահագործմանը: Քիչ առաջ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց.
«Այս պահի դրությամբ մեր ունեցած ինֆորմացիան շատ հստակ է՝ հանքը չի վնասում շրջակա միջավայրին: Ոչ մի լիտր աղտոտված ջուր չի լցվելու»:
Նա վերընթերցեց իր նախկին հայտարարությունն, ըստ որի՝ եթե համոզվեն, որ հանքի շահագործումը վնաս չէ, այն պետք է շահագործվի: Եվ, ըստ Փաշինյանի, իրենք պետք է կատարեն իրենց պայմանը:
«Մեր ժողովրդի շահերից է բխում, որ մենք մեր պայմանը կատարենք և հնարավորություն տանք, որպեսզի Ամուլսարի հանքը շահագործվի»:

Amulsar mine to be exploited, government gives positive conclusion
The Armenian government gave positive conclusion to the exploitation of Amulsar mine, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan stated about it in live video on Facebook.
“The information we currently have at this moment is very clear, the exploitation of mine does not harm the environment. Not a liter of polluted water will appear in Sevan and Jermuk waters,” he stated.
Pashinyan recited his previous statement, where he said that if they get convinced that the exploitation of mine is safe it will be exploited. The head of the government said that they must implement their condition.
“The implementation of our condition stems from the interests of our people, and we must give opportunity for exploitation of Amulsar mine,” he stated.