Այն, ինչ կատարվում է հորս հետ, ուղղակի խայտառակություն է և անթույլատրելի. Լևոն Քոչարյան (Տեսանյութ)
Մենք նշում ենք Արցախի Հանրապետության անկախության 28 տարին, և սա հայ ժողովրդի ունեցած ամենամեծ հաղթանակներից է, այսօր Եռաբլուրում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդի Լևոն Քոչարյանը։
«Բոլորիս շնորհավորում եմ այս առիթով», - ասաց Լևոն Քոչարյանը։
Նա անթույլատրելի համարեց այս օրով Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ անազատության մեջ գտնվելը.
«Այն, ինչ կատարվում է հորս հետ, ուղղակի խայտառակություն է և անթույլատրելի, հատկապես՝ հաշվի առնելով իր դերը Հայաստանի և Արցախի պատմության կերտման մեջ»։
Նա նշեց նաև, որ նկատելի է լարվածություն Արցախի և Հայաստանի հարաբերություններում։
«Լարվածություն նկատելի է, դրա մասին խոսում են և՛ Հայաստանում, և՛ Արցախում, բայց ամեն ինչ պետք է անել, որ այդ լարվածությունը չլինի։ Դա նկատելի է հատկապես հեղափոխությունից հետո, այնտեղ մարդիկ նույնն են, այստեղ են փոխվել, եթե խնդիր կա, ուրեմն այս կողմից է», - ասաց Լևոն Քոչարյանը։

То, что происходит с моим отцом, просто позор и недопустимо – Левон Кочарян
Сегодня мы отмечаем 28-летие независимости Республики Арцах и эта одна из величайших побед армянского народа, заявил журналистам в военном пантеоне «Ераблур» сын второго президента Армении Роберта Кочаряна Левон Кочарян.
«Поздравляю всех нас с праздником», - сказал Левон Кочарян.
Он посчитал недопустимым, что в такой день первый президент Арцаха и второй президент Армении Роберт Кочарян находится под стражей.
«То, что происходит с моим отцом, просто позор и недопустимо, особенно, учитывая его роль в истории становления Арцаха и Армении», - заявил он.
Левон Кочарян также отметил, что в отношениях между Арменией и Арцахом наблюдается напряженность.
«Напряженность заметна и об этом говорят и в Армении, и в Арцахе. Однако нужно сделать все возможное, чтобы этой напряженности не было. Это стало заметно особенно после революции, там люди остались такими же как были, а здесь изменились. Если есть проблема, значит, она с этой стороны», - сказал Левон Кочарян.