Այն, ինչ կատարվում է հորս հետ, ուղղակի խայտառակություն է և անթույլատրելի. Լևոն Քոչարյան (Տեսանյութ)
Մենք նշում ենք Արցախի Հանրապետության անկախության 28 տարին, և սա հայ ժողովրդի ունեցած ամենամեծ հաղթանակներից է, այսօր Եռաբլուրում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդի Լևոն Քոչարյանը։
«Բոլորիս շնորհավորում եմ այս առիթով», - ասաց Լևոն Քոչարյանը։
Նա անթույլատրելի համարեց այս օրով Արցախի և Հայաստանի Հանրապետության նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ անազատության մեջ գտնվելը.
«Այն, ինչ կատարվում է հորս հետ, ուղղակի խայտառակություն է և անթույլատրելի, հատկապես՝ հաշվի առնելով իր դերը Հայաստանի և Արցախի պատմության կերտման մեջ»։
Նա նշեց նաև, որ նկատելի է լարվածություն Արցախի և Հայաստանի հարաբերություններում։
«Լարվածություն նկատելի է, դրա մասին խոսում են և՛ Հայաստանում, և՛ Արցախում, բայց ամեն ինչ պետք է անել, որ այդ լարվածությունը չլինի։ Դա նկատելի է հատկապես հեղափոխությունից հետո, այնտեղ մարդիկ նույնն են, այստեղ են փոխվել, եթե խնդիր կա, ուրեմն այս կողմից է», - ասաց Լևոն Քոչարյանը։

We are marking the 28th anniversary of independence of Artsakh which is one of the greatest victories of the Armenian people, son of Armenia’s second president Levon Kocharyan told the reporters today in Yerevan military pantheon Yerablur.
Kocharyan described the situation over the former president of Artsakh and Armenia on such glorious day inadmissible.
“What happens with my father is just a shame, it is inadmissible especially if to consider his role in the erection of history of Armenia and Artsakh,” he told the reporters.
He said there is a tension in the relations between Artsakh and Armenia which is noticeable.
“The tension is noticeable. Both in Armenia and Artsakh it is spoken about it. We must do everything to avoid this tension. It is especially noticeable after the revolution, the people there are the same but here the people have changed and if there is an issue, it means it comes from this side,” Levon Kocharyan said.