Հայաստանում Սվիտալսկիին փոխարինեց Անդրեա Վիկտորինին
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունեց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության նորանշանակ ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինին՝ վերջինիս հավատարմագրերի պատճենն ընդունելու առթիվ։
Նախարար Մնացականյանը շնորհավորեց ԵՄ դեսպանին կարևոր և պատասխանատու առաքելության ստանձնման կապակցությամբ՝ ընդգծելով վստահությունն առ այն, որ դեսպանն իր դիվանագիտական ծառայությամբ կնպաստի ՀՀ-ԵՄ գործընկերության հետագա խորացմանն ու զարգացմանը։
ՀՀ արտաքին գերատեսչության ղեկավարը դեսպանին ներկայացրեց ՀՀ կառավարության կողմից որդեգրված բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգը՝ ընդգծելով դրա կյանքի կոչման հարցում ԵՄ աջակցության կարևորությունը։
Զրուցակիցները քննարկեցին ՀՀ-ԵՄ գործընկերության օրակարգին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։ Մասնավորապես, անդրադարձ կատարվեց առաջիկա բարձրաստիճան փոխայցերին, Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին և դրա կիրարկման ճանապարհային քարտեզին։ Ընդգծվեց մարդկանց միջև շփումների խթանմանն ուղղված գործնական քայլերի նախաձեռնման կարևորությունը։
Տեղի ունեցավ մտքերի փոխանակում նաև Արևելյան գործընկերության 2020թ.-ից անդին օրակարգի համատեղ մշակման շուրջ։ ԱԳ նախարարն անդրադարձավ հոկտեմբերի 9-ին Արևելյան գործընկերության 10-ամյակին նվիրված երևանյան համաժողովի նախապտրաստական աշխատանքներին։

Newly appointed head of EU delegation to Armenia passes to work
Armenia’s foreign minister Zohrab Mnatsakanyan received today newly appointed head of EU delegation to Armenia Andrea Wiktorin on the occasion of handing the copies of her credentials.
Minister Mnatsakanyan congratulated the newly appointed EU diplomat on assuming the responsible mission, expressing conviction that during her tenure the head of the delegation will contribute to the further development and enhancement of Armenia-EU partnership.
The minister also briefed on the policy adopted by the current government, referred to the reforms, stressing the importance of EU’s assistance in their implementation.
During the meeting the interlocutors discussed a wide-range of issues on Armenia-EU partnership agenda. In particular, they referred to the expected high-level reciprocal visits, Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement and the road map.