2000-ից ավելի տնտեսվարողի պարտք վերադարձնելու մասին օրինագիծը ԱԺ-ն ընդունեց
Կառավարության առաջարկությունը Հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին օրինագիծը ԱԺ արտահերթ նիստում ընդունվեց։ Փաստաթղթին կողմ քվեարկեցին նաև ընդդիմադիր խմբակցությունները՝ ընդհանուր առմամբ 92 պատգամավոր։
Օրենսգրքում կատարված փոփոխությամբ կառավարությունը, հիշեցնենք, պատրաստվում է 56 մլրդ 443 մլն դրամ ԱԱՀ ժամկետանց պարտք վերադարձնել շուրջ 2835 տնտեսվարողի։ Նրանցից 183-ը խոշոր տնտեսվարող է։ Կառավարությունը նախագիծը ներկայացնելիս հիմնավորել էր, որ այսպիսով պետությունը վերադարձնում է մինչև 2017 թվականը կուտակած պարտքերը՝ դրանով իսկ փորձելով տնտեսությանը աշխուժություն ներարկել։
Ընդդիմադիր խմբակցությունները, մասնավորապես, «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունը պահանջում էր կառավարությունից հրապարակել այդ խոշոր ընկերությունների անունները, որպեսզի հասկանալի լինի՝ ում են բյուջեից գումարներ հատկացվելու։ Մանե Թանդիլյանը հայտարարել էր, որ իր ունեցած տվյալներով, այդ տնտեսվարողներից մեկը Սերժ Սարգսյանի եղբոր ընտանիքին պատկանող ընկերություններից մեկն է, իսկ նրա եղբայրը քրեական մի գործով հետախուզման մեջ է։ Սակայն ՊԵԿ նախագահը չէր հայտնել՝ հիմնվելով «Բակային գաղտնիքի մասին» օրենքի վրա։
«Մեր խմբակցությունը կողմ է նախագծին՝ կիսելով հնչեցված մտահոգությունները։ Խոշոր ընկերությունները, որոնք 40 մլրդ-ից ավելի պարտք պետք է ստանան, լինելու են մեր խմբակցության խոշորացույցի տակ։ Մենք հետևողականորեն պահանջելու ենք, որ ՊԵԿ-ի կողմից ստուգումների բոլոր տվյալները, որոնք բաց կլինեն։ Մենք պետք է ունենանք հստակ տվյալներ, որ գումարները հասնեն նշանակետին», - քվեարկությունից հետո հայտարարեց «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը։
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը հայտարարեց, որ խորհրդարանը չի կարող չիմանալ՝ ում է գումար տալիս։
«Մենք հետևողական ենք լինելու ստանալ այդ տնտեսվարողների ցանկը։ Հետո՝ ՊԵԿ-ի ղեկավարին մենք հրավիրելու ենք խմբակցություն՝ ստանալու այդ տնտեսվարողների ցանկը։ Բացի այդ, ՊԵԿ-ի ներկայացուցիչը երաշխավորեց, որ այս օրենքով սահմանված կարգով 40 մլն դրամից բարձր այն ընկերությունները, որոնք ստանալու են գումարը, պետք է անցնեն համապատասխան ուսումնասիրություն։ Այն ընկերությունները, որոնք ժամանակին արտոնյալ պայմաններ ու մոնոպոլ դիրք են ունեցել ու այս գումարները գոյացրել են, չպետք է դրանք հետ ստանան։ Խոսքը նաև այն մարդկանց մասին է, ովքեր հենց հիմա քրեական հետապնդման են ենթարկվում», - հայտարարեց Էդմոն Մարուքյանը։
ԱԺ «Իմ քայլից» Եղիշե Սողոմոնյանը իր հերթին հայտարարեց, որ ընդդիմության ու, մասնավորապես, Մանե Թանդիլյանի մտահոգությունները կիսում են ու հավելեց, որ 5 մլն-ից ավելի գումարները վերադարձվելու են հստակ ընթացակարգով, մանրամասն ուսումնասիրություններից հետո։ Ըստ պատգամավորի, եթե լինեն խախտումներ, գումար պարզապես չի փոխանցվի։
«Մենք խտրական մոտեցում չենք կարող դնել, օրենքը բոլորի համար հավասար պետք է գործի», - նշեց իշխանական խմբակցության պատգամավորը։

Парламент принял законопроект о возврате задолженности по НДС более 2000 хозяйствующим субъектам
Сегодня на внеочередном заседании парламента принят предложенный правительством законопроект о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс Армении. За документ проголосовали 92 депутата.
Напомним, согласно законодательным изменениям, правительство собирается вернуть порядка 2835 хозяйствующим субъектам 56 млрд. 443 млн. драмов просроченной задолженности по НДС. 183 из них – крупные компании. Согласно обоснованию правительства, таким образом, налогоплательщикам будут возвращены образовавшаяся до 1 июля 2017 года задолженность, чтобы эти  средства были вложены в экономику и способствовали ее развитию.
Оппозиционные фракции, в частности «Светлая Армения» потребовала от правительства опубликовать имена хозяйствующих субъектов, которым должны быть возвращены эти финансовые средства. Мане Тандилян заявила, что у нее есть сведения о том, что один из этих хозяйствующих субъектов – компания, принадлежащая семье брата экс-президента Армении Сержа Саргсяна. Однако председатель Комитета государственных доходов Давид Ананян отказался сообщить данные, сославшись на закон «О банковской тайне».
Фракция «Процветающая Армения» выступила за принятие поправок. Депутат фракции «Процветающая Армения» Микаел Мелкумян заявил, что все крупные компании, которые должны получить задолженность в размере более 40 млрд. драмов, будут находиться под пристальным вниманием депутатов фракции. «Мы должны иметь точные данные о том, что эти суммы дошли до адресатов», - сказал он.
Руководитель фракции «Светлая Армения» Эдмон Марукян заявил, что парламент не может не знать, кому возвращают эти средства.
«Мы проявим последовательность, чтобы получить список этих хозяйствующих субъектов. Мы пригласим потом главу КГД во фракцию, чтобы получить этот список. Те компании, которые в свое время занимали привилегированное положение и монопольную позицию, не должны получить их. Речь идет также о тех людях, в отношении которых прямо сейчас осуществляется уголовное преследование», - сказал он.
Депутат фракции «Мой шаг» Егише Согомонян в свою очередь заявил, что они разделяют обеспокоенность оппозиции, и в частности Мане Тандилян, отметив при этом, что сумма в размере более 5 млрд. драмов будет возвращена налогоплательщикам по четким процедурам, после подробного изучения.