ՀՀ ուղղությամբ հակառակորդի կրակոցների հարցը ՀԱՊԿ-ում բարձրացվել է ոչ միայն ներկա, այլև նախկին իշխանությունների կողմից բազմաթիվ անգամ. Սիմոնյան (Տեսանյութ)
05/11/2019 12:46
ՀՀ ուղղությամբ հակառակորդի կրակոցների հարցը բազմաթիվ անգամ բարձրացվել է ՀԱՊԿ-ում, լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«Այդ կրակոցները նոր չեն, այդ հարցը բազմաթիվ անգամ բարձրացվել է: Այսօրվա նիստերի ընթացքում էլ, ենթադրում եմ, որ այդ հարցին անդրադարձ կլինի, բայց գիտե՞ք մի քիչ զարմանալի է, որ մենք պետք է այդ մասին անընդհատ ասենք ու անընդհատ նշենք, որ ինչ-որ տեղից արձագանք լինի, այն էլ՝ այդ կառուցի կողմից», - ասաց Սիմոնյանն՝ ընդգծելով, որ ՀԱՊԿ նպատակը հենց կրակոցները կանխելն է:
Դիտարկմանը, որ ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի նիստից հետո լրագրողներիի հետ զրույցում Կոնստանտին Զատուլինը հայտնել էր, որ ՀՀ-ն չի դիմել ՀԱՊԿ՝ Ադրբեջանի կողմից վերջերս Տավուշում տեղի ունեցած կրակոցների կապակցությամբ, Սիմոնյանն արձագանքեց՝ կդժվարանա պատասխանել՝ ՀՀ-ն այդ հարցով դիմե՞լ է, թե՞ ոչ.
«Ես ձեզ վստահեցնում եմ՝ այդ հարցը բարձրացվում է և բարձրացվել է, ոչ միայն ներկա, այլև նախկին իշխանությունների կողմից բազմաթիվ անգամ», - ամփոփեց ԱԺ փոխխոսնակը։

Вопрос обстрела территории Армении со стороны противника неоднократно ставился в ОДКБ как нынешними, так и бывшими властями Армении – Ален Симонян
05/11/2019 13:43
Вопрос обстрела территории Армении со стороны Азербайджана неоднократно ставился в ОДКБ, заявил сегодня журналистам вице-спикер парламента Армении Ален Симонян.
«Эти выстрелы не новость, этот вопрос неоднократно озвучивался. Предполагаю, что  этот вопрос будет затронут также в ходе сегодняшнего заседания. Но знаете, немного удивляет то, что мы постоянно должны говорить об этом и постоянно отмечать, что откуда-то должна последовать реакция, тем более из этой структуры», - заявил Ален Симонян, подчеркнув, что цель ОДКБ именно в предотвращении этих выстрелов.
На замечание о том, что в беседе с журналистами после заседания Совета Парламентской ассамблеи ОДКБ Константин Затулин сообщил, что Армения не обращалась в ОДКБ по вопросу недавнего обстрела Тавушской области со стороны вооруженных сил Азербайджана, Ален Симонян отметил, что затрудняется сказать, обращалась Армения по этому вопросу или нет.
«Я вас заверяю, что этот вопрос неоднократно ставится и ставился не только нынешними властями Армении, но и бывшими», - резюмировал Ален Симонян.