Հայաստանում Հունաստանի նկատմամբ առանձնահատուկ վերաբերմունք կա. Նիկոլ Փաշինյանը ընդունել է Հունաստանի նախագահին (Տեսանյութ)
05/11/2019 17:50
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում հյուրընկալել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած եղբայրական Հունաստանի Հանրապետության նախագահ Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսին։
«Մեր երկրների միջպետական հարաբերությւոնները շատ բարձր մակարդակի վրա են գտնվում և հույս ունեմ, որ մենք կկարողանանք այս բարենպաստ ֆոնի վրա առավել արդյունավետ տնտեսական համագործակցություն հաստատել», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ հունվարին սպասվում է եռակողմ ձևաչափով առաջին գագաթնաժողովը, որը տեղի կունենա Երևանում՝ Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս։
«Դա էլ ավելի նպաստավոր կդարձնի մեր հարաբերությունները», - ընդգծեց ՀՀ վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ Հայաստանում Հունաստանի նկատմամբ առանձնահատուկ վերաբերմունք կա։
«Մեր ժողովուրդը մեծ գնահատանքով է հիշում այն փաստը, որ դեռևս 1996 թվականին Հունաստանը պաշտոնապես ճանաչել է Հայոց ցեղասպանությունը և ուզում եմ արձանագրել, որ 2015 թվականին Հայաստանի խորհրդարանը նույնպես ճանաչել է հույների, ասորիների ցեղասպանությունը։ Կարծում եմ՝ այս փաստը հիմք է ստեղծում, որ մենք գլոբալ անվտանգության հարցերում համագործակցության ուղիներ փնտրենք», - ասաց Ն. Փաշինյանը։
Հունաստանի Հանրապետության նախագահն էլ իր հերթին արձնագրեց, որ ուրախ է գտնվել Հայաստանում։
«Ես ուրախ եմ, որ Հայաստանը մասնակցում է հնագույն քաղաքակրթությունների ֆորումին, ինչը շատ կարևոր է», - ասաց նա։
Պրոկոպիոս Պավլոպուլոսի խոսքով՝ Հունաստանը ողջունում է, որ վերջերս ԱՄՆ ներկայացուցիչների պալատն ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևը։

Armenia has special attitude toward Greece: Armenia’s PM meets with Greek president
Armenia’s Prime Minister Nikol Pashinyan hosted in the government today President of Greece Prokopios Pavlopoulos who has arrived in Armenian on an official visit.
“The inter-state relations between our countries are on a very high level, and I hope that we will manage to establish effective economic cooperation on this favorable background,” Pashinyan noted.
Nikol Pashinyan said in January first trilateral Armenia-Greece-Cyprus summit is scheduled in Yerevan.
“It will make our relations more favorable,” the PM stressed, adding that in Armenia there is special attitude toward Greece.
“Our people remember with gratitude the fact that still in 1996 Greece officially recognized the Armenian genocide. I also want to stress that in 2015 Armenian parliament recognized the genocide of Greek, Assyrians. I think this fact creates basis for searching for directions of cooperation in the global security issues,” Pashinyan added.
President of Greece, in his turn, said that he is happy to be in Armenia and that the latter is participating in the forum of ancient civilizations, which he said is very important.
Prokopios Pavlopoulos also added that Greece hailed the adoption of the resolution recognizing Armenian Genocide by the U.S. House of Representatives.