ՌԴ-ն Հայաստանի թիվ մեկ տնտեսական գործընկերն է. Զոհրաբ Մնացականյան
ՀՀ-ՌԴ երկկողմ առևտրաշրջանառությունը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 10 տոկոսով, ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«ՌԴ-ն ՀՀ թիվ մեկ տնտեսական գործընկերն է, ընդ որում երկկողմ առևտրաշրջանառությունը աճող դինամիկա ունի՝ նախորդ տարվա համեմատ մոտ 10 տոկոսով», - ասաց ԱԳ նախարարը:
Մնացականյանն ասավ, որ ՀՀ-ՌԴ երկկողմ օրակարգում ՌԴ գործընկերոջ հետ հանդիպման ժամանակ կարևորել են Ռուսաստանի հետ համագործակցությունը ընդհանուր հարթակների՝ ԵԱՏՄ, ՀԱՊԿ, ԱՊՀ շրջանակներում:
«Մեզ համար առանցքային է ԵԱՏՄ շուկայի հետագա ազատականացումը: ԵԱՏՄ միջազգային կապերի ընդլայնումը Սինգապուրի, Սերբիայի, Իրանի, Չինաստանի և այլ երկրների հետ՝ նոր որակի համագործակցության միջոցով», - հավելեց Մնացականյանը:
Նա ընդգծեց, որ հայ-ռուսական հարաբերությունները զարգանում են բոլոր ուղղություններով, ինչպես նաև ՀՀ-ն ու ՌԴ-ն ակտիվ  շարունակում են համագործակցել տարբեր միջազգային հարթակներում:

Armenian-Russian bilateral trade turnover has grown by 10% as compared with the past year, Armenia’s Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan stated today at the joint press conference with Russian Foreign Minister Sergey Lavrov.
“Russia is Armenia’s Number 1 economic partner with the bilateral trade turnover having registered a growing dynamics. This year we have 10% growth as compared with the past one,” Armenia’s minister said.
Mnatsakanyan said that during the meeting with his Russian counterpart they attached significance to the cooperation in the sidelines of the EAEU, CSTO and CIS.
“The further liberalization of the EAEU is a core issue for us. The enhancement of structure’s international ties with Singapore, Serbia, Iran, China and other countries will give opportunity to establish new quality of cooperation,” Mnatsakanyan said.
He stressed that Armenian-Russian relations are developing in all directions, adding that the two countries are also actively cooperating in different international platforms.