Արդեն որերորդ անգամ խուզարկել են ինձ հետ, իրենց կարծիքով, «առնչություն ունեցող» անձանց բնակարանները. իշխանությունը ռեպրեսիաները սխալ ուղղությամբ է թիրախավորել. Միքայել Մինասյան
27/11/2019 21:44
Այսօր առավոտյան 8-ից արդեն որերորդ անգամ խուզարկել են ինձ հետ իրենց կարծիքով «առնչություն ունեցող» անձանց բնակարանները։ Խուզարկված բնակարանների քանակը մեկ տասնյակից ավելի է։ Սա հերթական քաղաքական ռեյդն է։ Այդ մասին Facebook-ի իր էջում գրել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը։
Քաղաքական մրցակիցների հետ շփման բոլոր հնարավոր միջոցներից այս ռեժիմն ընտրել է ռեպրեսիաներով նրանց լռեցնելու մեթոդը։ Ու որքան մրցունակ է ռեժիմի ընդդիմախոսը, այնքան ավելի եռանդով են հարցաքննում, հետապնդում և խուզարկում նրա շրջապատին, նրան ճանաչողներին, նախկին կոլեգաներին, ընկերներին ու բարև տվածներին։ Կապ չունի, որ մեղադրանքը մտացածին է, որ ուղիղ ճնշում է գործադրվում ոչ թե ճշմարտությունն իմանալու, այլ որևէ ցուցմունք կորզելու համար։ Չէ՞ որ մեկուկես տարի սպառնում են, անոնս անում, բայց էական ու փաստացի ոչինչ չունեն։ Կարևորը՝ ընդդիմախոսի շրջապատին անընդհատ ահաբեկելն է։
Սա ո՛չ չափազանցություն է, ոչ էլ կարեկցանք առաջացնելու մանիպուլյատիվ ձև։ Սա դառը ճշմարտությունն է, որը ռեժիմը չի էլ թաքցնում ու կիրառում է բոլորի նկատմամբ նույնիսկ սեփական շարքերը վերջերս լքածների (օրինակ, գործիչը պետական համակարգից դուրս է գալիս, հաջորդ օրը 6-րդ վարչությունը գնում է նրա տուն խուզարկության)։ Մեր դեպքում էլ, առանց ձևականության, ռեպրեսիայի հրամանը կա, կատարողները՝ նույնպես։ Ահա դրանք։
Արդեն կա հարուցված 10 քրեական գործ, որոնք ռեժիմի կարծիքով, առչնություն ունեն իմ, իմ ընտանիքի կամ շրջապատի հետ։ Իրավապահներն արդեն անցկացրել են ավելի քան 25 խուզարկություն, հարցաքննել ավելի քան 400 մարդու։ Ամեն անգամ նույն մոլուցքով` պարտադրել մարդկանց ինչ-որ բան ասել իմ կամ իմ ընտանիքի մասին:
Իրականում այս իշխանությունը ռեպրեսիաները սխալ ուղղությամբ է թիրախավորել։ Նախ, որովհետև, որքան էլ ստուգեն, հետապնդեն և խուզարկեն՝ միևնույն է ոչինչ չեն գտնի։ Համակերպվեք` կան մարդիկ, ովքեր գործել և գործում են օրենքի շրջանակում։ Եվ համակերպվեք, որ այդ մարդիկ Ձեր հետ չեն, բայց չեք կարող նրանց դեմ քրեական հետապնդում իրականացնել։ Ու որքան էլ լինի ինչ որ բան հայտնաբերելու ուղիղ հրաման, դե յուրե և դե ֆակտո ոչինչ չհայտնաբերելով, բայց շարունակելով, ավելի զավեշտալի դրության մեջ եք հայտնվում։
Այս իշխանությունը ռեպրեսիաները սխալ ուղղությամբ է թիրախավորել, որովհետև, ի տարբերություն շատերի, առաջին օրվանից գիտեինք, թե իշխանությունը ինչի է ընդունակ։ Հիմա էլ գիտենք, թե ով, որտեղ և ինչպես է կատարում ռեժիմի ղեկավարից եկած ուղիղ հրահանգները։ Գիտենք և միշտ հիշելու ենք։ Ու հիմա, այս ամենն ուղղակի զավեշտալի է, պարզունակ ու մանկամիտ։
Իսկ մենք, որ համախոհների շատ մեծ բանակ ենք, որն ավելանում է ամեն օր, միակամ ենք ոչ թե ինչ-որ մեկի դեմ, ոչ թե ինչ-որ ուժի գահընկեց անելու համար, այլ մեզ միավորող արժեքների ու նպատակների շուրջ։ Այն ապագայի պատկերի շուրջ, որ որոշել ենք միասին կառուցել։ Ու մեզ ոչինչ և ոչ ոք հետ չի պահելու։
Շարունակեք հարձակվել։ Մենք պինդ ենք, կանք ու կլինենք:

Authorities target repressions in wrong direction: former Ambassador to Holy See Mikayel Minasyan on searches in apartments of people “relating to him”
28/11/2019 11:00
Former ambassador to the Holy See Mikayel Minasyan wrote on Facebook that from early in the morning of November 27 the police officers were searching the apartments of the people who in their opinion “are related to me.” He noted that the number of searched apartments exceeds ten.
“From all the possible ways of contacting with political competitors this regime has chosen the method to silence them by repressions. The more competitive the opponent is, with more enthusiasm they interrogate, persecute and search his surrounding, the acquaintances, former colleagues, friends. It does not matter that the accusation is imaginary and a direct pressure is being exerted not for learning the truth but for extorting testimonies. After all, they are threatening for a year and a half, but in fact they do not have anything. The important thing is to permanently terrorize the surrounding of the opponent,” Minasyan wrote.
“This is neither exaggeration, nor a manipulative way to raise compassion. It is a bitter truth which the regime is not hiding but applies against all even those who recently left their rows (for example, an official leaves the state system, on the next day 6th department of the police searches his house). In our case, there is no formality, the order of repression exists, the implementers as well. Here they are: ten criminal cases have already been instituted, which according to the regime, are related to me, my family and my surrounding. The law enforcers have already conducted over 25 searches, interrogated over 400 people. And every time with the same obsession – forcing people to say something about me and my family.
In reality, the authorities have targeted repressions in wrong direction. First, because no matter how much they search, persecute they will not find anything. Accept - there are people who acted and act in the sidelines of the law, and accept that these people are not with you, and you cannot start criminal persecution against them. And despite direct order to find something but not finding anything de jure and de facto, but still continuing searching, you appear in more ridiculous situation.
These authorities have targeted the repressions in a wrong direction, as unlike many, we knew from the very first day what they are capable of. And now we know who, where and how implements the direct orders of the leader of the regime. We know and will always remember. And now all this is just ridiculous, primitive and childish.
And we, having a very big army of associates, growing from day to day, are united not against someone, not for overthrowing a force but over joint values and goals, over the picture of future we have decided to build together. And nothing and no one will hold us back. Continue attacks, we are firm, we are and we will be,” Minasyan wrote.