Արդեն որերորդ անգամ խուզարկել են ինձ հետ, իրենց կարծիքով, «առնչություն ունեցող» անձանց բնակարանները. իշխանությունը ռեպրեսիաները սխալ ուղղությամբ է թիրախավորել. Միքայել Մինասյան
27/11/2019 21:44
Այսօր առավոտյան 8-ից արդեն որերորդ անգամ խուզարկել են ինձ հետ իրենց կարծիքով «առնչություն ունեցող» անձանց բնակարանները։ Խուզարկված բնակարանների քանակը մեկ տասնյակից ավելի է։ Սա հերթական քաղաքական ռեյդն է։ Այդ մասին Facebook-ի իր էջում գրել է Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը։
Քաղաքական մրցակիցների հետ շփման բոլոր հնարավոր միջոցներից այս ռեժիմն ընտրել է ռեպրեսիաներով նրանց լռեցնելու մեթոդը։ Ու որքան մրցունակ է ռեժիմի ընդդիմախոսը, այնքան ավելի եռանդով են հարցաքննում, հետապնդում և խուզարկում նրա շրջապատին, նրան ճանաչողներին, նախկին կոլեգաներին, ընկերներին ու բարև տվածներին։ Կապ չունի, որ մեղադրանքը մտացածին է, որ ուղիղ ճնշում է գործադրվում ոչ թե ճշմարտությունն իմանալու, այլ որևէ ցուցմունք կորզելու համար։ Չէ՞ որ մեկուկես տարի սպառնում են, անոնս անում, բայց էական ու փաստացի ոչինչ չունեն։ Կարևորը՝ ընդդիմախոսի շրջապատին անընդհատ ահաբեկելն է։
Սա ո՛չ չափազանցություն է, ոչ էլ կարեկցանք առաջացնելու մանիպուլյատիվ ձև։ Սա դառը ճշմարտությունն է, որը ռեժիմը չի էլ թաքցնում ու կիրառում է բոլորի նկատմամբ նույնիսկ սեփական շարքերը վերջերս լքածների (օրինակ, գործիչը պետական համակարգից դուրս է գալիս, հաջորդ օրը 6-րդ վարչությունը գնում է նրա տուն խուզարկության)։ Մեր դեպքում էլ, առանց ձևականության, ռեպրեսիայի հրամանը կա, կատարողները՝ նույնպես։ Ահա դրանք։
Արդեն կա հարուցված 10 քրեական գործ, որոնք ռեժիմի կարծիքով, առչնություն ունեն իմ, իմ ընտանիքի կամ շրջապատի հետ։ Իրավապահներն արդեն անցկացրել են ավելի քան 25 խուզարկություն, հարցաքննել ավելի քան 400 մարդու։ Ամեն անգամ նույն մոլուցքով` պարտադրել մարդկանց ինչ-որ բան ասել իմ կամ իմ ընտանիքի մասին:
Իրականում այս իշխանությունը ռեպրեսիաները սխալ ուղղությամբ է թիրախավորել։ Նախ, որովհետև, որքան էլ ստուգեն, հետապնդեն և խուզարկեն՝ միևնույն է ոչինչ չեն գտնի։ Համակերպվեք` կան մարդիկ, ովքեր գործել և գործում են օրենքի շրջանակում։ Եվ համակերպվեք, որ այդ մարդիկ Ձեր հետ չեն, բայց չեք կարող նրանց դեմ քրեական հետապնդում իրականացնել։ Ու որքան էլ լինի ինչ որ բան հայտնաբերելու ուղիղ հրաման, դե յուրե և դե ֆակտո ոչինչ չհայտնաբերելով, բայց շարունակելով, ավելի զավեշտալի դրության մեջ եք հայտնվում։
Այս իշխանությունը ռեպրեսիաները սխալ ուղղությամբ է թիրախավորել, որովհետև, ի տարբերություն շատերի, առաջին օրվանից գիտեինք, թե իշխանությունը ինչի է ընդունակ։ Հիմա էլ գիտենք, թե ով, որտեղ և ինչպես է կատարում ռեժիմի ղեկավարից եկած ուղիղ հրահանգները։ Գիտենք և միշտ հիշելու ենք։ Ու հիմա, այս ամենն ուղղակի զավեշտալի է, պարզունակ ու մանկամիտ։
Իսկ մենք, որ համախոհների շատ մեծ բանակ ենք, որն ավելանում է ամեն օր, միակամ ենք ոչ թե ինչ-որ մեկի դեմ, ոչ թե ինչ-որ ուժի գահընկեց անելու համար, այլ մեզ միավորող արժեքների ու նպատակների շուրջ։ Այն ապագայի պատկերի շուրջ, որ որոշել ենք միասին կառուցել։ Ու մեզ ոչինչ և ոչ ոք հետ չի պահելու։
Շարունակեք հարձակվել։ Մենք պինդ ենք, կանք ու կլինենք:

Микаел Минасян: Из всех возможных форм общения с политическими конкурентами этот режим выбрал метод принуждения к молчанию путем репрессий
С 8 утра уже в восьмой раз обыскали квартиры людей, которые, по их мнению, «связаны со мной». Количество обысканных квартир – больше одного десятка. Это очередной политический рейд, написал на своей странице в Facebook бывший посол Республики Армения при Святом Престоле, в Португалии и Суверенном мальтийском ордене, кандидат исторических наук Микаел Минасян.
Из всех возможных форм общения с политическими конкурентами этот режим выбрал метод принуждения к молчанию путем репрессий. И чем конкурентоспособнее оппонент режима, с тем большим энтузиазмом допрашивают, преследуют и обыскивают его окружение, знающих его, бывших коллег, друзей и тех, кто с ним здоровается. И не имеет значения, что обвинение вымышленное, что оказывается прямое давление не для того, чтобы узнать правду, а чтобы выбить показание. Ведь уже полтора года угрожают, анонсируют, но ничего фактически не имеют. Важно постоянно терроризировать окружение оппонента.
Это не преувеличение и не манипулятивный метод вызвать сочувствие. Это горькая истина, которую режим не скрывает и применяет ко всем, даже к тем, кто недавно покинул их собственные ряды (к примеру, деятель выходит из государственной системы, а на следующий день 6-ое управление приходит к нему с обыском). И в нашем случае, есть приказ репрессий, а также – исполнители, без формальностей. Вот они.
Уже есть 10 возбужденных уголовных дел, которые, по мнению режима, связаны со мной, моей семьей или окружением. Правоохранители уже провели более 25 обысков, допросили более 400 человек. И каждый раз с такой же одержимостью – принудить людей сказать что-то обо мне или моей семье.
В действительности, репрессии этой власти преследуют неправильную мишень. Поскольку, прежде всего, сколько бы ни проверяли и ни обыскивали, все равно, ничего не найдут. Примиритесь! Есть люди, которые действовали и действуют в рамках закона. И примиритесь, что хотя и эти люди не Вами, но вы не можете осуществить уголовное преследование в их отношении. И сколько бы ни действовал прямой приказ найти что-то, ничего не обнаружив де-юре и де-факто, вы оказываетесь в более комичном положении.
Эта власть выбрала неправильное направление репрессий, поскольку в отличие от многих, мы с первого дня знали, на что способна эта власть. И сейчас знаем, кто, где и как выполняет идущие от руководителя режима прямые инструкции. Знаем и будем помнить всегда. Сейчас все это выглядит комично, примитивно и инфантильно.
А мы – очень большая армия единомышленников, которая увеличивающаяся с каждым днем – единодушны не против кого-то и не для свержения какой-то силы, а вокруг объединяющих нас ценностей и целей. Вокруг видения того будущего, которое решили построить вместе. И никто и ничто не удержит нас.