«Է հա, սառը գետնին, որ նստեին՝ կլացեին, բա ինչ կանեին, ցուրտ ա». Ոստիկանության գնդապետ (Տեսանյութ)
Ոստիկանությունը գործեց օրենքի շրջանակներում, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ոստիկանության գնդապետ Պետրոսյանը:
«Ոստիկանությունը տվեց բավարար ժամանակ, հետագայում օրենքով սահմանված կարգով ֆիզիկական ուժ կիրառվեց օրենքի սահմաններում: Նպատակը փողոցի բացումն էր, բերման ենթարկվեցին մարդիկ, ովքեր հեռացվեցին, բայց նորից եկան նույն հատված։ Իսկ նրանց, ովքեր արդեն դուրս եկան փողոցից, բերման ենթարելու կարիք չկա», - ասաց նա:
Հարցին՝ որքա՞ն ժամանակ հետո բերման ենթարկվածներն ազատ կարձակվեն, վերջինս պատասխանեց.
«Կախված նրանց պահվածքից՝ մինչև 3 ժամ»:
Վերջինս նաև հերքեց, որ ոստիկանները գործողությունների ժամանակ հարվածել են երիտասարդներին: Հարցին, թե այդ դեպքում ինչո՞ւ էին աղջիկները լաց լինում՝ Պետրոսյանը պատասխանեց.
«Է հա, սառը գետնին, որ նստեին՝ կլացեին, բա ինչ կանեն, ցուրտ ա»:
Հիշեցնենք, որ քիչ առաջ ոստիկանությունը մի քանի զգուշացումից հետո բռնի ուժով հեռացրեց ՀՅԴ ՀԵՄ ներկայացուցիչներին Վազգեն Սարգսյան փողոցից, որտեղ վերջիններս նստացույց էին իրականացնում:

Ну да, если сидеть на холодной улице, конечно, заплачут, ведь холодно – полковник полиции об избиении молодежи
Полиция действовала в рамках закона, заявил в беседе с журналистами полковник полиции Петросян.
«Полиция дала достаточно времени, потом применила физическую силу в установленном законом порядке и в пределах закона. Цель состояла в разблокировании улицы, подвергнуты приводу люди, которые были удалены с территории, но снова вернулись на тот же участок. А тех, кто ушел с улицы, нет нужды доставлять в полицию», - сказал он.
На вопрос, сколько времени продержат в полиции подвергнутых приводу, он ответил:
«Зависит от их поведения, до 3 часов».
Он также опроверг, что во время расчистки улицы полицейские избивали молодежь. На вопрос, почему тогда девочки плакали, Петросян ответил:
«Ну да, если сидеть на холодной улице, конечно, заплачут, ведь холодно».
Напомним, немногим ранее полиция после нескольких предупреждений силой удалила представителей Молодежного союза АРФ «Дашнакцутюн» с улицы Вазгена Саркисяна, где они проводили акцию протеста.