Սա ակնհայտ վախեցնելու, լրատվամիջոցին ճնշելու մոտեցում է, որը լավ բանի չի բերում. «Ժողովուրդ» օրաթերթի խմբագիր
19/12/2019 13:03
«Ժողովուրդ» օրաթերթի խմբագիր Քնար Մանուկյանը բացառում է, որ երեկ խմբագրությունում կատարվածը գողության փորձ է:
Ավելի վաղ հայտնել էինք՝ երեկ գիշերը անհայտ անձինք մտել էին «Ժողովուրդ» օրաթերթի խմբագրություն ու տակնուվրա արել այն:
«Չեմ կարող հստակ բան ասել, բայց սա ակնհայտ վախեցնելու, լրատավամիջոցին ճնշելու մոտեցում է, որը լավ բանի չի բերում: Ակնհայտ երևում է, որ ինչ-որ բան են փորձել գտնել, բացված է բոլորի դարակները, իմ աշխատասենյակն ամբողջությամբ տակնուվրա արված է, որ ես ամեն ինչ կարող եմ կասկածել իրավապահների կողմից վախեցնելու, զգուշացնելու փորձ, բայց ոչ գողություն, որովհետև կան իրեր, որոնք կարող էին տանել, բայց ոչինչ չեն տարել», - ասաց Մանուկյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում:
Այս պահին խմբագրությունում գտնվող ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը չբացառեց, որ երեկ «Ժողովուրդ» օրաթերթի խմբագրությունում եղած պատահարը կարող է լրագրողի աղբյուրի բացահայտման փորձ լինել:
«Ինձ համար շատ մտահոգիչ է, որ լրագրողներն այս աստիճան թիրախավորված են ու հիմա, փաստորեն, այնպիսի իրավիճակ է, որ ամեն լրագրող նյութ գրելուց պիտի մտածի՝ «բա որ գան, բա որ հիմա տանեն, բա որ նորից գնամ ՀՔԾ-ում ցուցմունք տամ, որ իմ աղբյուրը չեմ բացահայտում» և այլն: Լրագրողի աղբյուրները, գիտեք, այն աշխատանքային գործիքներն են, որոնցից եթե զրկում ես լրագրողին, նշանակում է զրկում ես նրան նաև մասնագիտական գործունեություն կատարելու իրավունքից», - ասաց պատգամավորը:
Հիշեցնենք՝ «Ժողովուրդ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Քնար Մանուկյանն օրերս կրկին հարցաքննվել էր Մարտի 1-ի գործով որոշ պաշտոնատար անձանց ցուցմունքները հրապարակելու թեմայով հարուցված քրեական գործի շրջանակում: ՀՔԾ-ն լրագրողից պահանջում է աղբյուր բացահայտել: Նշվում է նաև, որ գաղտնալսվել է լրագրողի հեռախոսն ու վերծանվել են հեռախոսազանգերը:

Это явная попытка напугать, оказать давление на СМИ, которая ни к чему хорошему не приведет – редактор газеты «Жоховурд»
19/12/2019 15:40
Редактор газеты «Жоховурд» Кнар Манукян исключает, что произошедшее вчера проникновение в редакцию – попытка кражи.
Ранее сообщалось, что вчера ночью неизвестные лица проникли в редакцию газеты «Жоховурд», перевернув вверх дном всю редакцию.
«Я не могу ничего сказать точно, но это действие явно направлено на то, чтобы напугать, оказать давление на СМИ, что ни к чему хорошему не приведет. Очевидно, что они пытались найти что-то, все ящики открыты, мой рабочий кабинет перевернут вверх дном. Я могу подозревать абсолютно все, что это попытка со стороны правоохранителей напугать, предупредить, но не кража, поскольку есть вещи, которые они могли унести с собой, но ничего не взяли», - сказала в беседе с журналистами Кнар Манукян.
Депутат парламента от фракции «Мой шаг» Тагуи Товмасян в свою очередь не исключила, что произошедший накануне инцидент в редакции преследовал цель  выяснить источник журналиста.
«Меня очень беспокоит, что сейчас журналисты находятся под прицелом и фактически создалась ситуация, когда любой журналист, когда пишет материал, должен думать: "а вдруг придут, а вдруг заберут, а вдруг опять вызовут на допрос в ССС и придется дать показание, что не могу разоблачить свой источник" и т.д. Вы знаете, что источник журналиста – это рабочий инструмент и журналист лишается его, то лишается права осуществлять профессиональную деятельность», - сказала депутат.
Напомним, главный редактор газеты «Жоховурд» Кнар Манукян на днях снова была вызвана на допрос в рамках уголовного дела в связи с опубликованием показаний некоторых должностных лиц по делу 1 марта. Специальная следственная служба требует, чтобы журналист раскрыл источник информации. Отмечается также, что проведена прослушка телефонных разговоров журналиста и расшифровка звонков.