ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը զրպարտության վերաբերյալ դատական հայց է ներկայացնելու վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դեմ
30/01/2020 12:20
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի փաստաբանական թիմը դատական հայց է ներկայացնելու ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դեմ
«Զրպարտության վերաբերյալ հայց է ներկայացվելու Նիկոլ Փաշինյանի դեմ», - Aysor.am-ին ասաց փաստաբանական թիմի անդամ Ամրամ Մակինյանը:
Հունվարի 25-ին Կապանում Նիկոլ Փաշինյանի ասուլիսից հետո Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանը հանդես էր եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ ստիպված է արձագանքել ՀՀ վարչապետի կողմից իրեն «վերագրված շինծու և իրականությանը չհամապատասխանող հերյուրանքներին»:
Նիկոլ Փաշինյանը Կապանում ասուլիսի ժամանակ հայտարարել էր, որ ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանն իր ծառայություններն է առաջարկել իրեն:  Դրան ի պատասխան Հրայր Թովմասյանը 20 օր ժամանակ էր տվել Նիկոլ Փաշինյանին՝ փաստական տվյալով ապացուցելու ասածը, այլապես կդիմի դատարան:
Հունվարի 28-ին «Պրեսսինգ» հաղորդման ժամանակ Հրայր Թովմասյանը հայտարարել էր, որ միգուցե այդ պահին էմոցիոնալ էր, խոսեց դատարան դիմելու մասին։ Հարցին, թե չի՞ պատրաստվում դիմել դատարան, Թովմասյանն ասաց․ «Չեմ կարող ասել դեռևս, կքննարկեմ իմ փաստաբանական խմբի հետ և կորոշեմ։ Բայց դա չէր ինձ համար կարևոր։ Ինձ համար իմ արժանապատվությունն, իմ անունը, իմ հեղինակությունն է միշտ կարևոր եղել և որևէ կապ չի ունեցել իմ զբաղեցրած պաշտոնի հետ։ «Քծնանքը» և «տղամարդկությունը» իրար հետ անհամատեղելի բառեր են։ Չեմ սիրում էդ բառը»։
Հունվարի 30-ին Հանրային հեռուստաընկերության «Լուրեր»-ի թողարկման ընթացքում եթեր է հեռարձակվել Սահմանադրական դատարանի նախագահի վերաբերյալ ռեպորտաժ, որը, ըստ Թովմասյանի փաստաբանների, «գեղարվեստական ոճով պատրաստված ռեպորտաժ է, հանրությանը ոչ հավաստի տվյալների, քրեական գործում եղած «ապացույցների» ակնհայտ կանխակալ ներկայացման և անմեղության կանխավարկածի ցինիկ խախտման ցայտուն օրինակ է»։
Ամրամ Մակինյանը հայտարարեց, որ ըստ ամենայնի, ոմանք սխալ են ընկալել զրպարտության վերաբերյալ հայց ներկայացնելու մասին Սահմանադրական դատարանի նախագահի դիտարկումը։
Նա նաև նշել է, որ «փաստորեն, գործադիր իշխանության ղեկավարը նույնիսկ չփորձեց թաքցնել իր ուղղակի առնչությունը Հանրային հեռուստաընկերության կողմից տարածված խայտառակ նյութին: Սահմանադական սկզբունքների խախտման, հիմնարար իրավունքների կոպիտ և ցինիկ ոտնահարման մասին խոսելն այլևս ավելորդ է։ Գործ ունենք սահմանադրական կարգի տապալման և Սահմանադրական դատարանի յուրացման առերևույթ հանցակազմի հետ», - հայտարարել է Մակինյանը:

Председатель КС Грайр Товмасян подаст судебный иск о клевете против премьер-министра Никола Пашиняна
Адвокаты председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна представят судебный иск против премьер-министра Никола Пашиняна.
«Против Никола Пашиняна будет представлен иск о клевете», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am член команды адвокатов Ампам Макинян.
Председатель Конституционного суда Армении Грайр Товмасян после пресс-конференции премьер-министра Никола Пашиняна в Капане 25 января выступил с заявлением, отметив, что вынужден отреагировать на «приписываемые ему премьер-министром Армении сфабрикованные и не соответствующие действительности домыслы».
Никол Пашинян заявил на пресс-конференции в Капане, что председатель Конституционного суда Грайр Товмасян предлагал ему свои услуги. В ответ на это Грайр Товмасян дал 20 дней, чтобы Никол Пашинян представил доказательства, в противном случае обратиться в суд. Премьер опубликовал на своей странице в Facebook фотографию ручки, которую дал ему Грайр Товмасян, посчитав это угодничеством.
28 января в интервью программе «Pressing» Грайр Говмасян заявил, что, возможно, в тот момент проявил эмоции, говорил об обращении в суд. На вопрос ведущей, так он не собирается обращаться в суд, Грайр Товмасян ответил: «Пока не могу сказать, обсужу этот вопрос со своей командой адвокатов и решу. Для меня мое достоинство, мое имя, мой авторитет всегда были важны, и не имело никакого отношения к занимаемой должности. Угодничество и мужественность – несовместимые слова. Не люблю это слово».
29 января Общественный телеканал Армении в вечерних новостях показал видеосюжет о председателе Конституционного суда, где рассказывается о выдвинутом против него Специальной следственной службой обвинении, когда Грайр Товмасян занимал должность министра юстиции. Адвокаты председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна выступили с заявлением, отметив, репортаж о председателе Конституционного суда Грайре Товмасяне подготовлен в художественном стиле и является ярким примером предоставления общественности недостоверных данных, тенденциозного освещения «доказательств» в уголовном деле и циничного нарушения презумпции невиновности.
Амрам Макинян заявил, что, по всей видимости, некоторые неправильно восприняли высказанную Грайром Товмасяном мысль о подаче судебного иска.
Он также отметил, что фактически, руководитель исполнительной власти даже не попытался скрыть свою непосредственную связь с показанным Общественным телевидением Армении позорным сюжетом. «Даже излишне говорить о нарушении конституционных принципов, грубом и циничном попирании основополагающих свобод. Мы имеем дело с очевидным преступлением по свержению конституционного порядка и узурпации Конституционного суда», - заявил Амрам Макинян.
Отметим, что премьер-министр Армении Никол Пашинян на своей странице в Facebook поделился данным репортажем, написав, что Грайр Товмасян не может быть председателем Конституционного суда и не может иметь какую-либо связь с Конституционным судом.